Menu Zavřít

Práce v Deutsche Bank ztrácí prestiž

13. 7. 2016
Autor: Pinkas Martin/Euro

Klenot německého finančního sektoru Deutsche Bank nezažívá zrovna nejlepší období. Akcie banky jsou na minimech, loni skupina vykázala rekordní ztrátu, a do toho nedávno přišel pro bankovnictví nepříjemný brexit. Nelze se tak divit, že zaměstnanci Deutsche Bank jsou se svojí prací stále méně spokojení.

Jak ukázal vnitropodnikový průzkum, už méně než polovina zaměstnanců je hrdá na to, že pracuje v Deutsche Bank. „Výsledek ukazuje střízlivý obrázek o náladě uvnitř naší banky,“ přiznávají výkonný ředitel John Cryan a nejvyšší správní úředník skupiny Karl von Rohr.

Loni v říjnu zaměstnance určitě nepotěšil Cryanův plán na restrukturalizaci banky. V rámci ní má být do roku 2020 propuštěno devět tisíc zaměstnanců ze zhruba sta tisíc, kteří v bankovní skupině celosvětově pracují. A Cryan, který do čela banky přišel loni v červenci, také sahá svým zaměstnancům na bonusy.

Minulý rok banka vykázala rekordní ztrátu 6,8 miliardy eur. Pro srovnání, v době vrcholící finanční krize v roce 2008 dosáhla ztráta Deutsche Bank 3,9 miliardy. Do problémů banku dostala dlouhodobě špatná strategie, kdy se německá skupina pustila ve větší míře do investičního bankovnictví, které v současnosti zažívá těžké období. Akcie Deutsche Bank se v červenci propadly na třicetiletá minima.

Akcie Deutsche Bank na frankfurtské burze za poslední rok

Samostatnou kapitolou jsou skandály Deutsche Bank, které v poslední době vyšly na povrch. Začátkem června byli dva bývalí obchodníci banky v USA obviněni z manipulování s mezibankovní sazbou LIBOR. Britské úřady hovoří o tom, že v kauze je zapleteno dalších 29 zaměstnanců.

bitcoin_skoleni

Další velkou nepříjemností je výsledek britského referenda o vystoupení z EU. Brexit je pro Deutsche Bank problém, jelikož devatenáct procent jejích příjmů pochází ze Spojeného království. V Londýně je německá banka s osmi tisíci zaměstnanci největším evropským finančním domem. John Cryan k brexitu vydal prohlášení začínající větou: „Obávám se, že tohle není příliš dobrý den pro Evropu.“ Fráze „obávám se“ je pro začátek Cryanových prohlášení v poslední době velice typická.

Na konci června americké dceřiné společnosti Deutsche Bank a španělské Santander neprošly v USA zátěžovými testy centrální banky Fed, stejně jako minulý rok. Neúspěch v testech znamená, že nemohou vrátit své zisky domovským bankám.


Čtěte dále:

Vznik burzovního obra se přiblížil. Navzdory brexitu

Deutsche Bank zastavuje expanzi v Severní Karolíně kvůli zákonu proti gayům

Nervózní Německo čelí novým výzvám


  • Našli jste v článku chybu?