Menu Zavřít

Pracovití potomci, anebo vlčáci?

24. 4. 2017
Autor: Euro.cz

Zakladatelka rodinné firmy Siko Jaroslava valová rozdělila podíly ve firmě mezi své děti. Předat firmu se chystá i Cyril Svozil z Fenix Group

Rodinné firmy jsou křehké zboží, které se vyznačuje vysokou úmrtností. V nejlepším případě přežije jen jedna ze tří. Kritickou dobou je pro ně především přechod na další generaci majitelů. „Předávání rodinné firmy začíná v době, kdy se vám narodí potomek. Musíte ho nějak vychovávat: jak si počínat v rámci rodiny, k zaměstnancům, k okolí… Buď vychováte zodpovědného potomka, nebo vlčáky, kteří se o firmu poperou a zničí ji,“ uvedl na konferenci Prague Capital Market Summit III partner poradenské firmy KPMG Milan Bláha, který firmám s předáním moci radí. Podle něho se v rodinných firmách z pětadevadesáti procent řeší, komu je předat, a jen pět procent času zaberou právní záležitosti spojené s přechodem.

Dvaašedesátiletý Cyril Svozil, majitel jesenické firmy Fenix, která dnes vlastní dceřiné firmy po celé Evropě, o předání uvažuje už dlouho. „První iniciační myšlenkou byl rok 1994, kdy jsem začal přemýšlet, jak s ní naložit dál,“ říká. Firmu, která vyrábí elektrické topné systémy, přitom založil jen čtyři roky předtím. Jeho dcera Kateřina a syn Cyril nyní oba ve firmě pracují: Cyril řídí pobočku ve Francii, Kateřina je šéfkou obchodu.

Zlomový moment však přišel před čtyřmi roky, kdy od zahraničního investora přišla „nabídka snů“. Svozil tehdy svolal rodinu, manželku i děti a dal jim na výběr.

Prodat firmu s více než miliardovým obratem za obrovskou sumu, nebo ji dál vlastními silami rozvíjet. „Překvapilo mě, že se jednoznačně vyjádřili, že jsou připraveni pokračovat. Od té doby jsme začali chystat kroky k předání firmy,“ říká s tím, že nedávno vytvořil strukturu, kde v budoucnu bude moci rodina komunikovat, aniž by přímo zasahovala do manažerského řízení.

Noví majitelé v Siku

Předávání se aktuálně řeší i v největším prodejci koupelnového vybavení Siko koupelny & kuchyně, který má po Česku a Slovensku síť s více než 50 prodejnami.

Firmu založila v roce 1991 Jaroslava Valová, která začínala v malém obchodě o velikosti 40 metrů čtverečních v jihočeských Čimelicích. Dnes tržby přesahují tři miliardy korun a zakladatelka a stoprocentní majitelka rozdělila podíly mezi své potomky. „Siko už nyní vlastní firma Salveton, protože jsme chtěli mezigenerační převod výkonné moci doplnit přerozdělením majetkovým,“ řekla na konferenci Valová.

Synové Vítězslav a Tomáš, kteří se na rozvoji Sika podíleli enormně, protože už při zrodu firmy byli na prahu dospělosti a pracují v ní od počátku, dostali každý po 30 procentech. „Já a dcera máme ve firmě po dvaceti procentech, protože dceři bylo, když jsme začínali, 14 let, ale vydatně pomáhala taky,“ dodává Valová.

Pozice, které nyní její děti zaujímají ve firmě, se utvářely během let. „Vít je starší a dalo by se předpokládat, že bude generálním ředitelem, ale postupně se ukázalo, že je vizionář a stratég, ale není to puntičkář, který dotahuje věci do konce. A v exekutivě je potřeba někdo, kdo věci dokončí. Takže nejstarší dnes není tím hlavním. Vít je předsedou představenstva, ale generálním ředitelem je Tomáš,“ říká Valová.

Diskutující doplňoval i Jiří Grund, který rodinnou firmu na výrobu koupelnových předložek převzal od rodičů a nyní sám řeší předání vedení do rukou najatého výkonného ředitele. Předání majetku se přitom nemusí realizovat jen přímo ve firmě. Příklad family office R2G Oldřicha Šlemra, který vznikl po prodeji společnosti ČGS do rukou švédské firmy Trelleborg za zhruba 1,3 miliardy eur, je v Česku průkopnický. Vzorem jim jsou „západní“ rodinné kanceláře typu Švýcarů Jacobs.

Perspektivy burzy

Na Prague Capital Market Summit se však diskutovalo i o pražské burze či devizových intervencích, které Česká národní banka ukončila právě v den, kdy konference probíhala. Bankovní rada je zastavila ve čtvrtek 7. dubna zhruba v půl jedné.

Během odpoledne koruna zpevnila až na 26,56 koruny za euro, přičemž na konferenci se promítala tisková konference guvernéra Jiřího Rusnoka a následně se o ní mluvilo.

Do diskuse přispěla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda či bývalý guvernér ČNB a nyní partner KPMG Zdeněk Tůma. Podle Tůmy nedojde k prudkému posílení koruny v dohledné době. Panelisté pod vedením šéfa pražské burzy Petra Koblice se pak vrátili k tématu prodeje státního majetku na kapitálovém trhu. Podle Koblice přichází v úvahu privatizace například České pošty, Letiště Praha či Českých drah. „Myslím, že mezi hlavní přínosy prodeje státního i soukromého majetku přes burzu je, že to přináší kredibilitu a transparentnost,“ řekl Tůma.

Poslední panel přinesl zajímavou debatu mezi dravci private equity, jíž se zúčastnili například Jozef Janov z Hartenberg Holdingu či Jiří Beneš, partner, 3TS Capital.

bitcoin školení listopad 24

Podle nich je na trhu extrémně velké množství volného kapitálu, což vyhání ceny aktiv vzhůru a snižuje výnosnost.

O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?