Menu Zavřít

Praha patří mezi 10 nejoblíbenějších kongresových destinací světa. Čechům se daří i v pořádání online akcí

1. 7. 2022
Autor: Pražské kongresové centrum
  • Praha se v žebříčku nejoblíbenějších kongresových destinací asociace ICCA umístila na sedmém místě

  • Experti ocenili hlavně flexibilitu Čechů a jejich schopnost přenášet akce do virtuálního prostředí

  • Celkem se ve zdejší metropoli podle agregovaných dat Prague Convention Bureau (PCB) a Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni konalo 1220 akcí, což je o 2,9 procenta méně než v roce 2020


Mezi první eventy, které se za covidové pandemie přesunuly do online prostoru, patřily kongresy a konference. Mnohé z nich tam dokonce zůstaly, a tak mohly vzniknout celé firmy zaměřené na pořádání virtuálních akcí, kam se připojují přední světoví řečníci. Pražané se však osobního setkávání vzdát rozhodně nechtějí, a tak se české hlavní město opět zařadilo mezi top deset kongresových destinací planety. Vedle Prahy se na seznamu metropolí, kde se eventové agentury zdařile vypořádaly s pandemií, objevila například ještě Vídeň, Lisabon, Singapur či Soul.

V Praze se podle agregovaných dat Prague Convention Bureau (PCB) a Českého statistického úřadu (ČSÚ) konalo v roce 2021 celkem 1220 akcí, což je o 2,9 procenta méně než předloni. Oproti rekordnímu roku 2019 se jednalo dokonce o propad o 79,5 procenta. Pandemie se významně podepsala především na počtu delegátů, kteří se těchto akcí zúčastnili. Meziročně vloni poklesl z téměř 182 tisíc na 146 tisíc, což je o 19,5 procenta méně.

Velké mezinárodní kongresy se do Prahy vrátí. Některé z nich ale budou v hybridním formátu, předpovídá šéf PCB Roman Muška
Přečtěte si také:

Velké mezinárodní kongresy se do Prahy vrátí. Některé z nich ale budou v hybridním formátu, předpovídá šéf PCB Roman Muška

V regionech je situace podobná – statistika ČSÚ uvádí, že počet eventů konaných mimo Prahu se propadl o 13,4 procenta, přičemž počet účastníků klesl o zhruba desetinu. Vyjádřeno čísly si tedy sice hlavní město vede lépe, ale tamní akce zase navštěvuje o to méně delegátů, jimž se nechtělo přes hranice kvůli přetrvávajícím restrikcím v cestování a pořádání hromadných událostí. Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau, tedy organizace, která oficiálně zaštiťuje kongresový průmysl Prahy, říká, že to vedlo k přesouvání eventů do virtuálního nebo hybridního formátu.

Uskuteční, co slíbili?

Česká republika není výjimkou, protože pandemie pozlobila de facto všechny, a to se přirozeně promítlo i do žebříčku nejpopulárnějších kongresových destinací vyhlašovaného Mezinárodní kongresovou asociací ICCA. Aby pomohla firmám a potenciálním návštěvníkům či prezentujícím na konferencích, vytvořila letos nový Destination Performance Index. Jedná se o dataset, na základě něhož ICCA v mezinárodním kontextu hodnotila jednotlivá města s ohledem na počet plánovaných, uskutečněných, virtuálních a hybridních asociačních akcí. Nově však přibylo kritérium připravenosti převést v případě potřeby fyzickou akci do online podoby. Dále ICCA začala sledovat schopnost pořadatelů plánované eventy skutečně dovést k realizaci. To znamená často právě přesun do virtuálního světa, pokud by se kongres měl rušit.

Praha si nejlépe vedla v kategorii plánovaných asociačních akcí, kde obhájila páté místo. Dle dřívějších kritérií žebříčku by se tedy česká metropole umístila v TOP 5 kongresových destinacích světa. Hlavní město zvládá ale i virtualizaci, v níž skončilo šesté. V celkovém hodnocení pak tuzemská metropole obsadila pozici sedmou.

„Kongresová Praha a jednotliví poskytovatelé služeb byli ihned v začátcích pandemie velice flexibilní a rychle se situaci přizpůsobili širokou nabídkou služeb umožňujících online zapojení delegátů a živé přenosy akcí z prostředí virtuálních studií,“ tvrdí Muška. Prague Convention Bureau následně dokonce spoluzakládalo Hybrid City Alliance, což je uskupení destinací z různých koutů planety. Ty se mají v rámci pořádání hybridních akcí navzájem podporovat a pomáhat, aby organizátorům zjednodušily digitalizaci.

Potkáme se v metaverzu

Právě hybridní a virtuální asociační akce vloni raketově nabíraly na popularitě – jejich počet meziročně podruhé skokově narostl o 11, respektive 18 procent, což se pozitivně projevilo na množství posunutých či zrušených eventů. Ty pro změnu poklesly o pětinu, potažmo desetinu. Virtuální akce mají přínos především ekonomický a ekologický. Byť u nich odpadá příjemná socializace a čas využitelný k networkingu, létat přes oceány kvůli jednodenním kongresům se nevyplácí firmám ani planetě.

U nás virtuální eventy pořádá například platforma Happenee. „Po nástupu pandemie jsme se skutečně, stejně jako všichni ostatní, docela dost strachovali o to, co s námi vlastně bude,“ vzpomínal šéf firmy Zdeněk Hesoun v rozhovoru s redakcí Euro.cz. „Po chvíli přemýšlení jsme však dospěli k závěru, že naši eventovou platformu obohatíme o nové moduly, díky nimž by šlo pořádat tyto akce právě i online. Jedná se tedy vlastně o takovou z nouze ctnost, která ale skvěle zafungovala a učinila Happenee daleko komplexnějším nástrojem, než jakým byl v minulosti,“ popsal, jak zmíněná digitalizace v praxi probíhala. Společnosti v tuzemsku konkuruje ještě třeba Eventee, to má však na rozdíl od Happenee zaměřeného na komerční firmy klienty hlavně mezi univerzitami.

MM25_AI

Ze světa offline konferencí do onlinu. Tuzemská aplikace na pořádání akcí Eventee zabojovala a uspěla i v době covidové
Přečtěte si také:

Ze světa offline konferencí do onlinu. Tuzemská aplikace na pořádání akcí Eventee zabojovala a uspěla i v době covidové

Ještě o krok dál jde česko-americký XLAB Jindřicha Trapla, jenž přenáší konference dokonce do metaverza a v současnosti dokáže do jediného obrazu spojovat řečníky ze všech koutů světa a v reálném čase jejich debatu vysílat z pražské centrály. Zástupci všech firem se shodli, že fyzické akce s nástupem těch virtuálních rozhodně nevymizí – budou o online kongresy pouze obohaceny.

  • Našli jste v článku chybu?