Menu Zavřít

Praha podporuje inovace

4. 2. 2019
Autor: Euro.cz

Magistrát hlavního města Prahy pomáhá originálním nápadům, novým řešením a inovacím

Pražský voucher, Trh inovací a Inovační partnerství jsou jedinečné projekty pražského magistrátu, které nejenom finančně podporují rozvoj soukromého sektoru napříč odvětvími. Pomocí Pražského voucheru získáte finanční injekci, na Trhu inovací najdete jedinečné partnerství a v rámci Inovačního partnerství se vám otevírá cesta ke zdánlivě nedosažitelným projektům!

Pražský voucher

Zajímá vás, jak jednoduše získat finanční prostředky na rozvoj vaší firmy? Pokud něco odděluje skutečně úspěšné firmy od ostatních, je to právě schopnost být neustále krok před konkurencí. Inovace je jedna z nejpotřebnějších investic, která si však žádá nemalé finanční prostředky. Slyšeli jste už o Pražském voucheru? Tento jedinečný a časově omezený projekt pražského magistrátu vám může pomoci proměnit sny v realitu a vystřelit vaši firmu až ke hvězdám.

Ty nejlepší firmy, které určují směr trhu, zpravidla dosáhly svého úspěchu tím, že přišly buď s úplně novým, nebo jen málo poznaným řešením. Financovat výzkum a vývoj něčeho nového ale není zadarmo.

Trh inovací

Magistrát hlavního města Prahy přináší řešení, které tu ještě nebylo. Jeho Pražský voucher nyní podobné inovační projekty značně finančně podpoří.

Stačí nápad, k jehož realizaci je potřeba spolupráce s výzkumnou organizací. Tu naleznete na www.trhinovaci.eu, kde je k dispozici kompletní nabídka služeb pražských výzkumných ústavů a výzkumných pracovišť vysokých škol pro podnikatele a firmy.

Cílem Trhu inovací je usnadnit zejména podnikatelům přístup k možnostem, které vědeckovýzkumné kapacity v Praze nabízejí, a díky tomuto propojení usnadnit realizaci inovativních produktů a urychlit komercializaci výsledků pražských výzkumných pracovišť.

Pokud jste navíc pražská firma či sdružení s méně než 250 zaměstnanci a obratem pod 50 milionů eur, tak vězte, že tato příležitost je přesně pro vás.

… nepropásněte svoji šanci!

Touto cestou se vydala také firma Pragotherm, která za svůj celostátní projekt analýz fasád bytových domů porostlých řasami dokonce obdržela cenu Vizionář roku 2018. Její schválený projekt, který se aktuálně realizuje, se týká inovací materiálu používaného pro snížení růstu mikroorganismů na fasádách domů. „Řasy a plísně na zateplených fasádách na území celé České republiky jsou nežádoucí fenomén, který nikdo nepředvídal v takovém rozsahu,“ říká Radek Kubálek, jednatel společnosti Pragotherm. „Inovativní fotokatalytický nátěr by měl zvýšit účinek dosavadního nátěru, a to především z hlediska bakteriálního a plísňového,“ popisuje přínos patentu. Jako projektového partnera Pragotherm oslovil Technickou univerzitu Liberec, zejména kvůli špičkově vybaveným laboratořím.

Podání přihlášky zvládne každý

Ve spolupráci s vybranou univerzitou poté Pragotherm připravil i vlastní žádost na Magistrát hlavního města Prahy, což celý proces ještě ulehčilo. „Z časového hlediska je podání přihlášky velice jednoduché a zvládne ji každý začínající podnikající subjekt či firma,“ říká Radek Kubálek. „Pražský voucher bych určitě doporučil mladým podnikatelům a startupům z důvodu vysoké finanční podpory a možnosti snadnějšího zahájení realizace nového produktu či technologie,“ shrnuje jednatel společnosti Pragotherm.

Žádost o voucher můžete podat pouze v době, kdy jsou vyhlášeny výzvy.

Ta první již proběhla v první polovině roku 2018. O vyhlášení druhé vás budeme informovat na webových stránkách www.prazskyvoucher.cz, kde také naleznete veškeré potřebné informace.

K vyhlášení dojde bezprostředně po schválení výzev Radou hlavního města Prahy v únoru tohoto roku.

Inovační partnerství

Inovační partnerství jako další iniciativa pražského magistrátu je určeno pro případy, kdy náklady na výzkum a vývoj jsou velmi vysoké nebo se týkají specifického produktu. V rámci tohoto partnerství se hledají nová inovativní řešení, která jsou vytvořena na míru danému zadání. Jedná se o nový zákonný institut veřejných zakázek, který se dosud v ČR plně nerealizoval.

Cílem tohoto typu zakázky je stimulovat městskou samosprávu ke spolupráci s výzkumnými organizacemi a konsorcii.

Je tak podpořen vývoj nových produktů a služeb, které na trhu dosud neexistují, a veřejná správa je tím prvním zákazníkem.

V rámci inovačního partnerství jsou magistrátem realizovány například projekty na řešení kvality vnitřního prostředí na středních školách a projekt na testování archivovaných dat. Vytváření kvalitního vnitřního prostředí je v souvislosti se zateplováním a výměnou oken u školských budov velmi často opomíjenou záležitostí.

Důsledkem je skutečnost, že ve většině škol je zcela nevyhovující prostředí (špatná kvalita vzduchu, vysoká teplota a vlhkost), které má vliv na zdraví (nemocnost často vyjádřená docházkou) i produktivitu (studijní výsledky) žáků. Základním tématem projektu je proto zlepšení kvality vnitřního prostředí ve třídách středních škol. Díky tomu, že byl projekt zadán v rámci inovačního partnerství, zahrnuje i výzkumnou a vývojovou fázi.

V současné době se jedná o zcela inovativní přístup, který by měl upozornit na současný nevyhovující stav a přispět k zajištění kvalitního vnitřního prostředí na českých školách, a to především prostřednictvím technických a organizačních opatření.

Pro sledování kvality vnitřního prostředí bylo vytipováno 50 středních škol na území hlavního města Prahy. Výběr školské budovy byl realizován jednak na základě její energetické náročnosti, dále z pohledu míry znečištění venkovního prostředí lokality, ve které se nachází.

Zohledněna byla i orientace tříd ke světovým stranám nebo orientace ulice či vnitrobloku.

V další fázi projektu se předpokládá vyhodnocení sledovaných technických a organizačních opatření s cílem zajistit a nalézt efektivní řešení. V poslední fázi projektu bude nakoupeno inovované řešení pro monitoring vnitřního prostřední v ostatních středních školách.

Navržený přístup bude s ohledem na finanční a technickou proveditelnost projektu aplikován ve 150 dalších třídách v Praze.

Hromadná digitalizace archivů

Za tímto inovačním projektem stojí hromadná digitalizace archivů. Protože jako nejkritičtější místo byla identifikována vlastní archivace, vznikla potřeba řešit problematiku právě tímto projektem.

Cílem projektu bylo trvalé uchování historicky nejvýznamnějších, památkově nejcennějších a fyzicky nejvíce ohrožených archiválií a jejich zpřístupnění v digitální podobě pro badatele a širokou veřejnost. Největším problémem se stalo vyřešení otázky dlouhodobého uložení dat. Životnost technologie ukládání dat je ovlivněna dobou uchování dat a dobou použitelnosti této technologie. Typická doba životnosti pevného disku se pohybuje v rozmezí pěti až deseti let, zatímco paměťové karty, USB disky a SSD disky vydrží běžně mezi třemi až deseti lety. Výrobci paměťových nosičů proto pro archivaci vyvíjejí další speciální média, kde předpokládají životnost i více než tisíc let. To však naráží na aspekt, jestli za „tisíc“ let bude zařízení schopné uložená data přečíst. Ve velké míře vše záleží na „důvěře“ ve výrobce/dodavatele HW a SW použitých pro archivaci.

MM25_AI

Projekt se proto zaměřil na systém ověřování uložených dat. Jedná se o ověřování funkčnosti ICT infrastruktury. Lze si to představit jako neustálou inventuru (ověřování) dat. Vzhledem k technologickému limitu, který neumožnil ověření všech dat, byl navrhnut vývoj matematického modelu včetně softwarových nástrojů pro selektivní kontrolu. Dalším prvkem řešení je automatizace ověřování vlastních technologií.

  • Našli jste v článku chybu?