Menu Zavřít

Šéf PCB Muška: Praha se bude moci ucházet i o kongresy s deseti tisíci delegáty

4. 3. 2019
Autor: archiv

Velkých akcí není tolik, ale jejich finanční a vědecký přínos je obrovský, říká Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau.

Praha se dlouhodobě drží v první desítce měst, která jsou atraktivní pro pořadatele kongresů a konferencí. V příštím roce by měla vyrůst vedle O2 arény nová kongresová hala universum. Ta bude mít zásadní vliv na získání především velkých asociačních kongresů, pro které je vhodné zatím jen Kongresové centrum Praha. Reálně se v Praze budou moci pořádat i kongresy a konference s účastí kolem deset tisíc delegátů.

„Praha bude moci nově nabídnout daleko větší kapacitu, a tak se ucházet o pořádání velkých kongresů a konferencí mezinárodních asociací, které by se jinak do Prahy nevešly. Takovýchto kongresů samozřejmě není tolik jako menších akcí, nicméně jejich přínos, ať už finanční či vědecký, je pro město obrovský,“ říká Muška.

Jak si Praha vedla v kongresové turistice v minulém roce?

Kompletní statistiky za členské subjekty Prague Convention Bureau, tedy klíčové subjekty kongresového průmyslu v Praze, za rok 2018 budeme mít k dispozici až koncem února tohoto roku. Touto dobou taktéž vydává své statistiky Český statistický úřad, který sleduje pouze akce v hromadných ubytovacích zařízeních s účastí nad 50 osob.

Prozatím je na základě dat Českého statistického úřadu možné porovnat první tři kvartály předcházejícího roku. Počet akcí v metropoli je ve srovnání s prvními třemi kvartály roku 2017 velice obdobný. Počet účastníků akcí drobně poklesl. V Praze se uskutečnilo 2990 akcí, kterých se účastnilo 340 754 lidí.


Šéf CRE Ctibor: Praha zmizela z mapy světa. Globální investory nezajímá

Tomáš Ctibor, šéf evropské části realitní organizace CRE


Jak ovlivní kongresovou turistiku v Praze výstavba kongresové haly u O2 Arény, která by měla být otevřená už příští rok?

Počítáme, že O2 universum bude mít zásadní vliv na získání především velkých asociačních kongresů. Praha bude moci nově nabídnout daleko větší kapacitu, a tak se ucházet o pořádání velkých kongresů a konferencí mezinárodních asociací, které by se jinak do Prahy nevešly. Reálně se tak v Praze budou moci pořádat i kongresy a konference s účastí kolem deset tisíc delegátů. Takovýchto kongresů samozřejmě není tolik jako menších akcí, nicméně jejich přínos, ať už finanční či vědecký, je pro město obrovský. Zároveň, vezmeme-li v úvahu taktéž stávající kapacity Kongresového centra Praha, bude možné v budoucnu v Praze uspořádat paralelně dva několikatisícové kongresy, což doposud nebylo možné.

Zdá se, že na kongresy se snaží orientovat i hotely a lázně. Je to cesta?

Praha má hned několik velkých kongresových hotelů, které se soustředí na asociační i korporátní akce menšího rozsahu. Současně i menší byznysově zaměřené hotely nabízejí alespoň základní infrastrukturu po uspořádání meetingu či malé akce. Určitě tak doplňují kompletní nabídku města tak, aby destinace uspokojila širokou škálu klientely. Vzhledem k omezenému počtu kongresových center v Praze hrají konferenční hotely a další zařízení klíčovou roli pro doplnění nabídky. Toto samozřejmě platí i pro jiné destinace, nejen pro Prahu. Vždy ale nakonec záleží na konkrétních požadavcích a preferencích klienta a velikosti akce.


Kontakty jsou stále důležitější, říká pořadatelka vývojářské konference 4C

 Do Prahy míří vývojářská konference 4C


Daří se lákat kongresy i do regionů? Jaký typ kongresů je vhodný mimo Prahu?

Pokud budeme brát v úvahu čistě mezinárodní kongresy splňující parametry ICCA (International Congress and Convention Association), tedy konání na pravidelné bázi, rotace kongresu minimálně mezi 3 zeměmi a minimálně 50 účastníků, zjistíme, že pouze 20 procent z celkového počtu uskutečněných kongresů v Česku se koná v regionech a 80 procent tedy připadá na Prahu. Toto je způsobeno zejména horší dostupností regionů pro zahraniční účastníky kongresů, kdy Praha má výhodu mezinárodního letiště, a také mnohdy nedostatečnou kongresovou infrastrukturou.

S ohledem na výše uvedené jsou dle mého soudu pro regiony vhodnější kongresy zejména národního nebo regionálního charakteru. Některé regiony se musí soustředit pouze na kongresy menšího rozsahu s ohledem na jejich kapacitní možnosti.

Jak moc důležitý je „doprovodný“ program, který jsou schopna zařízení pro účastníky konferencí nabídnout? Co je teď žádané?

Toto je velice odvislé od typu akce. Dalo by se velice obecně říci, že u asociačních akcí není doprovodný program důležitý a vyskytuje se pouze v omezené míře pro osoby doprovázející delegáty či ve formě programů před či po samotném kongresu. Naopak u korporátních akcí je doprovodný program velice významnou součástí a takzvané incentivní akce jsou v podstatě tvořené jen doprovodným programem.

Stále oblíbené jsou programy jako průvodcované prohlídky města, projížďky historickými vozy či tramvajemi, plavby po Vltavě, práce se sklem či ochutnávky piva. Často se také organizují jednodenní výlety mimo Prahu, například do Kutné Hory či Českého Krumlova.

Pokud se dá mluvit o trendech v kongresové turistice, jaké jsou?

Významný vliv na kongresy a konference má digitalizace, která zasahuje do všech částí organizace eventu a pak do samotného zapojení delegátů v rámci jednotlivých přednášek. Často skloňovaná je také udržitelnost – energetická náročnost akce, jak zacházet s jídlem a potravinami v cateringové oblasti, využívání lokálních možností MHD přepravy, snížení spotřeby papíru či plastů apod.

bitcoin_skoleni

Dále čtěte:

Babiš chce v Praze středoevropskou pobočku Centre Pompidou

Praha letí do vesmíru. V hlavním městě bude sídlit nová evropská agentura

 Evropská vesmírná agentura GSA

  • Našli jste v článku chybu?