V Praze i nadále panují zhoršené rozptylové podmínky, kvalita ovzduší byla špatná v pondělí ráno ve většině částí hlavní města. V metropoli tak stále platí signál regulace, stejně jako ve Středočeském a Olomouckém kraji. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Město znovu apeluje na řidiče, aby pokud možno nevyjížděli a využili městskou hromadnou dopravu. Magistrát zvažuje, že bude MHD zdrama.
Právě automobilová doprava je největším zdrojem znečištění v hlavním městě. Také některé prašné provozy, například cementárna v Radotíně nebo lom ve Zbraslavi, musely kvůli smogu už upravit svou výrobu. Rozptylové podmínky se navíc kvůli přetrvávající inverzi příliš nemění.
„Znovu žádám řidiče, aby zvážili svou cestu a pokud možno nevjížděli do Prahy svými vozidly a raději využili meziměstské a městské dopravy. V případě nutnosti aby alespoň odstavili své vozidlo na prvním možném místě a dále používali MHD. Na zítřejším jednání rady předložím tisk, při kterém budou moci radní zvážit dočasné zavedení městské hromadné dopravy zdarma. Kvůli tomuto kroku jednáme také s Českými drahami a Středočeským krajem,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy Petr Dolínek (ČSSD).
Inverze vydrží pravděpodobně do konce týdne, zvažuje se MHD zdarma #SmogVPraze https://t.co/9iB9Bg3KcJ
— Hlavní město Praha (@PrahaEU) January 23, 2017
Praha se aktuálně z pohledu hydrometeorologů pohybuje na hraně dvou oblastí - na jedné se situace zlepšuje, na druhé zůstává stejná. „Klíčovým prvkem znečistění částic PM10 – tak zvaného polétavého prachu - je pro Prahu doprava. Situace však není pouze lokální a nevztahuje se tedy jen na hlavní město, ale na celý region. Po přechozích mírných zimách se do Česka vrátilo klasické zimní inverzní počasí, které může způsobit smogovou situaci,“ uvedl náměstek ředitele pro ochranu ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jan Macoun.
Znečištěný vzduch nevzniká pouze v Praze, ale proudí do ní z okolí regionu. Praha si je vědoma toho, že je nutné stav ovzduší monitorovat, proto také přispívá na provoz měřících stanic ČHMÚ.
Kritická Legerova
Kolem 08:30 byla situace špatná na 12 ze 14 sledovaných míst. V metropoli byly nejhorší hodinové koncentrace polétavého prachu zaznamenány v Legerově ulici, na náměstí Republiky, ve Vršovicích, v Libuši nebo v okolí Průmyslové ulice v Praze 10. Uspokojivá je podle meteorologů situace pouze ve Vysočanech a vyhovující na Břevnově.
Magistrát doporučuje, aby Pražané a návštěvníci metropole omezili pobyt venku, zejména se toto doporučení týká lidí s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním a starších lidí. „Pobyt venku není v této situaci vhodný ani pro malé děti. Fyzicky náročných aktivit pod širým nebem by se měli zdržet i dospělí bez zdravotních potíží,“ uvedl magistrát na svém webu.
Mapa znečištění ovzduší 22. ledna. (Zdroj ČHMÚ)
Regulace se vyhlašuje, pokud alespoň na polovině stanic reprezentativních pro dané území dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací částic polétavého prachu překročí hranici 150 mikrogramů na metr krychlový a není předpoklad, že by se to do 24 hodin změnilo. Informovány byly také průmyslové podniky, které při vyhlášení signálu regulace musejí upravovat svou výrobu.
Smogová situace stále platí v osmi regionech a části Moravskoslezského kraje. V pondělí ráno byla odvolána ve Zlínském kraji.