Hlavní město chystá proměnu holešovického Výstaviště. Příští rok Praha opraví vstupní bránu, vybuduje griloviště a přírodní biotop. Po první fázi bude následovat oprava Křižíkovy fontány a nakonec stavba repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Náklady na rekonstrukci zatím magistrát nevyčíslil. Zda zůstane na Výstavišti Matějská pouť v dosavadní podobě, není jasné. Oznámili to primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a radní Karel Grabein Procházka (ANO).
Oprava areálu se uskuteční ve třech fázích. „První fázi tvoří projekty, které lze udělat velmi rychle. Druhá fáze zahrnuje projekty uskutečnitelné do tří let, podléhají totiž zákonu o veřejných zakázkách. Poslední fází jsou projekty, které si vyžádají delší dobu než tři roky,“ řekla Krnáčová.
Na opravu vstupní brány by mělo město vypsat architektonickou soutěž na začátku roku 2017. Kromě stavby griloviště a vytvoření biotopu má příští rok začít oprava Lapidária a Maroldova panorama. „Kus Výstaviště se také vrátí Stromovce a zbytek s ní bude propojen třemi branami. Ještě ale nemáme definitivní verzi, jak to uděláme,“ řekl Pavel Klaška, ředitel městské firmy Rozvojové projekty, která se o Výstaviště stará.
Podívejte se, jak vypadá současný areál Výstaviště:
Firma rovněž řeší osud divadla Spirála. „Vytváříme studii využitelnosti. Domníváme se, že by mohlo být opraveno a opět využíváno,“ řekl Klaška. V budoucnu má být areál rozdělen do několika částí, například na kulturní, sportovní a volnočasovou.
Náklady na kompletní přeměnu město zatím nevyčíslilo. „Přesnou částku ještě neznáme, bude ale nepochybně vysoká,“ řekl Procházka. S projektem přestavby Průmyslového paláce a jeho okolí, který pro Prahu před lety vytvořila architektonická kancelář Cigler Marani, město podle Procházky kvůli její finanční náročnosti nepočítá. Nejsložitější bude stavba repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Praha vypíše soutěž na multifunkční dočasnou halu za 300 milionů - podle Procházky se náklady vrátí do pěti let.
Z Výstaviště by mohla v budoucnu zmizet Matějská pouť. Podle primátorky její současná podoba není moderní. V jaké podobě a zda na Výstavišti zůstane, ale nyní není jasné. Stejně tak zatím není rozhodnuto o osudu Sportovní haly. Výstaviště u Stromovky vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Velké škody v areálu napáchala povodeň v roce 2002. O šest let později Průmyslový palác zachvátil požár a shořelo celé jedno křídlo.