Menu Zavřít

Praha si nechá vypracovat mapu infrastruktury. Chce vědět, kde co chybí

14. 2. 2017
Autor: Profimedia.cz

Praha si nechá vypracovat mapu takzvaných infrastrukturálních deficitů. Má sloužit při přípravě územně plánovacích dokumentů a zabránit vzniku míst, kde by infrastruktura chyběla. Rozhodli o tom pražští radní. Mapu vypracuje Institut plánování a rozvoje (IPR), dokončena by měla být letos. Představit ji chce město v říjnu.

„Existence mapy je předpokladem pro udržitelný rozvoj města. Nedostačující kapacita vodovodů, plynovodů, rozvodných sítí, školek či parkovacích míst se musí řešit již v rámci plánování staveb, nikoliv až ex post na úkor veřejných rozpočtů,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra kolínská (SZ/Trojkoalice).

IPR v první fázi přípravy identifikuje kritické typy veřejné vybavenosti a jejich parametry. Ve druhé etapě zpracuje analýzu deficitů pro jednotlivé typy. Zpráva pak bude začleněna do systému územně analytických podkladů Prahy. Nakonec vytvoří samotnou mapu s vyznačením míst, kde infrastruktura chybí. Na jejím vzniku se budou podílet i městské části.

Mapa má sloužit podle magistrátu jako důležitý podklad pro územní plánování, přípravu rozvojových projektů na území hlavního města a spolupráci se soukromými investory. Zohlední nejen Prahu, ale také bezprostřední okolí metropole. „Veřejná vybavenost a její kapacity jsou v některých, zejména vnějších, částech Prahy silně ovlivňovány poptávkou a nabídkou veřejné infrastrukturu v přilehlých částech Středočeského kraje. Z tohoto důvodu je žádoucí, aby mapa zahrnovala nejen Prahu, ale také bezprostřední metropolitní zázemí,“ píše se v dokumentu, který schválili radní.


 Novým šéfem IPR se 13. prosince stal Ondřej Boháč.

Přečtěte si rozhovor s Ondřejem Boháčem:

Ondřej Boháč: Čeká nás hodně kávy a přesčasů, ale metropolitní plán zvládneme


IPR by měl radním do konce letošního března předložit k projednání návrh metodiky zpracování mapy. Následně na její přípravě začne pracovat a dokončena by měla být letos. Práce na mapě mají trvat osm měsíců a budou rozděleny do tří fází - tvorba metodiky, rozbor infrastrukturních nedostatků a vznik samotné interaktivní mapy.

MM25_AI

„Mapa jasně stanoví, jaké náklady městu vzniknou, pokud povolí novou výstavbu na brownfieldu nebo na zelené louce. Bude proto sloužit jako transparentní a závazný podklad pro jednání s investory o tom, jak se budou na výstavbě veřejné vybavenosti podílet,“ uvedl předseda komise pro změny územního plánu Matěj Stropnický.

Dodal, že vznik mapy jako podkladu pro uzavírání plánovacích smluv s developery byl jedním z pěti podmínek obnovení magistrátní koalice v květnu loňského roku.

Dále čtěte:

Sídliště Černý Most bude mít víc parkovacích míst a zahradníka

Magistrát podpořil transformaci brownfieldů v Bubnech


  • Našli jste v článku chybu?