Menu Zavřít

Praha v první vlně vypoví smlouvy nájemcům 42 parkovišť. Chce je provozovat sama

13. 9. 2017
Autor: CC BY-SA 3.0: Šjů-Wikimedia Commons

Hlavní město vypoví smlouvu nájemcům 42 parkovišť, které na městských pozemcích provozují soukromé firmy. Městští radní o tom rozhodli v úterý. Nájmy mají skončit k 31. březnu příštího roku. Město bude parkoviště v budoucnu pravděpodobně provozovat samo prostřednictvím společnosti Technická správa komunikací (TSK). Praha nyní pronajímá asi 90 parkovacích ploch. Proti rozhodnutí se ohradila Asociace provozovatelů parkovišť, chce se bránit soudně.

Podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) je 42 vypovězených nájmů první vlnou a další můžou následovat. Důvodem jsou podle vedení města mimo jiné nevýhodné smlouvy, z nichž některé byly uzavřeny už v 90. letech. Některé plochy zatím město vypovídat nebude kvůli složitým majetkovým vztahům. Parkovací domy chce magistrát i nadále nechat soukromníkům.

Systém městských parkovišť by měl být nově v některých oblastech propojen s parkovacími zónami, takže část míst budou moci v nočních hodinách využívat rezidenti. Stejně by to mohlo fungovat o víkendu, kdy bývají parkoviště prázdná, protože většina nájemců je využívá k dojíždění do práce. Tím by Praha získala o volných dnech stovky parkovacích míst.


Přečtěte si: Praha 4 chce kvůli přeplněným ulicím zavést parkovací zóny

Parkování v Praze


Parkoviště by měla podle Dolínka provozovat TSK, která nyní ve spolupráci s další městskou společností, Operátorem ICT, připravuje technologické řešení systému. Do dubna, kdy skončí nájemní smlouvy, chce magistrát v soutěži získat vybavení parkovišť, jako jsou kamery a závory.

MM25_AI

S rozhodnutím magistrátu nesouhlasí Asociace provozovatelů parkovišť, která se bude bránit soudní cestou. Město podle zástupců asociace porušilo rok starou dohodu. „Tehdy se provozovatelé a náměstek Dolínek společně domluvili na modernizaci parkovišť ze strany nájemců, do níž již provozovatelé začali investovat. Nyní je zmodernizováno již 30 procent těchto parkovišť,“ uvedla asociace v prohlášení. Převzetí ploch městem je podle sdružení také ekonomicky nevýhodné.

Loni Praha ukončila provoz některých parkovišť, například na Malostranském náměstí nebo vedle budovy muzea hlavního města na Florenci. Výše nájmu nyní pronajímaných parkovišť se výrazně liší, například nájemci v Habrově ulici na Žižkově platí městu za 45 parkovacích míst 12.609 korun ročně, zatímco v Lýskově ve Stodůlkách 8167 korun ročně za 66 parkovacích míst.

Dále čtěte:

Praha chce zpátky svá parkoviště. Nájemcům vypoví smlouvy

Praha a Roztoky nechají vypracovat studii parkoviště P+R


  • Našli jste v článku chybu?