Menu Zavřít

Praha vypoví smlouvy pěti směnárnám, důvodem jsou nízké nájmy

4. 2. 2019
Autor: Profimedia.cz

Pražský magistrát vypoví smlouvy pěti směnárnám, kterým pronajímá městské prostory v historickém centru metropole. Důvodem jsou mimo jiné nízké nájmy. Dnes se na tom usnesli radní. Vedení magistrátu také připravuje kompletní analýzu svých prostor v centru města a nové podmínky pronájmů. O konci směnáren v městských prostorách se v Praze mluví delší dobu i v souvislosti s tím, že některé z nich nabízejí v centru mimořádně nevýhodné kurzy.

Výpovědi se týkají prostor v ulicích Panská, Na Můstku, Rytířská a na Václavském náměstí. Nejvyšší nájemné platí provozovatel v ulici Na Můstku, a to zhruba 38 700 korun za metr čtvereční a rok. Lokalita přímo navazuje na ulici Na Příkopě, což je podle loňské statistiky společnosti Cushman & Wakefield z hlediska obchodních prostor nejdražší místo v Praze. Průměrné roční nájemné za metr čtvereční v této ulici je podle společnosti 71 590 korun.

Právě výše nájmu je jedním z důvodů výpovědí, město nicméně podle smluv důvod nepotřebuje. Výpovědní lhůta je tři měsíce. Jak uvedl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09), cílem do budoucna je dosáhnout toho, aby nájmy prostor v majetku města byly ekonomicky výhodné a nepoškozovaly reputaci metropole například nepoctivými praktikami.

Město podle radního nyní zpracovává analýzu prostor, které pronajímá. Zároveň vedení magistrátu připravuje nová pravidla pro pronájmy. „V objektech, které jsou v historickém centru, bychom chtěli mít dvě kritéria, jednak účel budoucího provozu a jednak nejvyšší cenu. Ta bude vždycky nejdůležitějším, ale nikoliv jediným kritériem,“ řekl radní. Dodal, že se v budoucnu dají předpokládat další výpovědi, ale účelem není vypovědět všechny smlouvy, pouze ty ekonomicky nevýhodné či poškozující reputaci města.

Média v minulosti upozornila, že některé směnárny nabízí zejména turistům peníze v nevýhodném kurzu. Případně formulují podmínky transakce tak, že jsou pro zákazníky matoucí. Na Staroměstském náměstí naproti Staroměstské radnici tak již skončila směnárna, která nabízela za jedno euro 15 korun, což je zhruba o desetikorunu méně, než je obvyklý kurz. Podobně dopadla směnárna u hlavního nádraží. Parlament loni schválil novelu, která má klienty směnáren chránit tím, že budou moci odstoupit od smlouvy do tří hodin od směny peněz. V platnost vstoupí od 1. dubna.

O směnárnách dále čtěte:

bitcoin_skoleni

Šestnáct korun za euro. Hanebnou praxi směnárníků nový zákon nezastaví

 ilustrační foto

Přečtěte si také:

Hřib kývl na Babišovu úřednickou čtvrť, chce za to zaplatit dokončení městského okruhu

Klíčové dopravní stavby nezastavíme, zní z pražské radnice. Které to ale podle koalice jsou?

Chequepoint přišel o povolení k činnosti směnárníka. Navrch musí zaplatit pokutu 1,2 milionu

  • Našli jste v článku chybu?