Menu Zavřít

Přání českých barberů: Udělat z chlapů sympaťáky

13. 5. 2019
Autor: Euro.cz

Českým mužům se zřejmě definitivně podařilo odbourat ostych a s barbershopy se roztrhl pytel po celé republice. Když v Praze otevřel před necelými devíti lety Thomas's Barber Shop, jiná klasická mužská holičství tu dlouho neexistovala. Dnes jde o celospolečenský fenomén, který dávno přesáhl hranice hlavního města.

Platí, že v každé větší obci v Česku najdete hospodu, fotbalové hřiště a (barokní) kostel. S nadsázkou by se dalo říct, že totéž platí i o barbershopech. Luxusní pánské holičství už najdete ve všech třiceti největších městech České republiky. Barbershop otevřeli letos i v Karviné, kde doposud chyběl. A do podnikání v této oblasti se pouštějí i osobnosti, do kterých byste to na první dobrou možná neřekli. Třeba v Plzni otevřel barbershop neslavně proslulý řidič David Limberský.

NÁVRAT K TRADICÍM

Na první pohled se může zdát, že barbershopy jsou výdobytkem posledních let. Pravdou je, že se většina z nich hlásí k prvorepublikové tradici. Váš praděda by se asi v dnešních salonech jen tak nezorientoval. Nejlepší barbershopy se kromě střihu a péče o vousy snaží nabídnout hlavně zážitky. Najdete v nich často bary a širokoúhlé obrazovky se sportovními přenosy. To vše v minimalistickém designu a s možností objednat si sklenici piva nebo poctivou skotskou.

Zkrátka jsou to místa, o jejichž navštívení se rádi pochlubíte na sociálních sítích. Zároveň dnešní salony pomáhají posílit a definovat tradiční pojetí maskulinity, které se už tolik nenosí. Barbershopy také podporují touhu po odlišení se od ostatních.

Kam si zajít k barberovi?

1. Charakter Barber Shop & Tatoo @charakterprague, Štěpánská 629/59, Praha

Pražský stylový barbershop kousek od Lucerny.

Mezi klienty tu můžete potkat rappery i byznysmeny.

Samozřejmou součástí je tetovací salon.

2. Tony Adams @tonyadamsbarbershop, Laubova 1561/1, Praha

Na pražských Vinohradech nemůže kvalitní barbershop chybět. Klasika nedaleko náměstí Jiřího z Poděbrad.

3. Gentleman’s Brothers @gentlemenbrothers, 3x Praha, 1x Liberec, 1x Brno

Největší síť barbershopů už působí ve třech městech. V Myslíkově ulici v Praze si dokonce otevřela před časem exkluzivní pobočku.

4. Jiné holičství @jineholicstvi, Praha & Brno

Druhá značka týmu z Gentleman Brothers, zaměřená hlavně na neformální a pohodovou atmosféru.

Nespornou výhodou je, že můžete přijít kdykoliv bez objednání.

5. Good Barbers @good.barbers, Arbesovo nám. 71/5, Praha-Smíchov

Přímo na Arbesově náměstí najdete stylový barbershop v minimalistickém stylu.

6. Wous @wous_barber_shop, Česká 13, České Budějovice

V Budějovicích by se zřejmě chtěl ostříhat každý.

Věhlas barbershopu dorazil už i do Prahy.

Na jihu Čech má Wous dokonce dvě pobočky.

7. Thomas's Barber Shop @thomasbarbershop, 3x Praha

Stálice mezi pražskými barbery. První salon založil majitel Tomáš Kožíšek už v roce 2010. Jeho služby se pořád drží mezi špičkou.

8. Kraig Casebier – American Barber @kraigcasebier, Na Bělidle 813/12, Praha

Američan Kraig stříhá v Praze už osm let a pozor, vyučil se ve speciální škole pro barbery a je zástupce čtvrté generace lazebníků.

9. Eddie's Barber @eddiesbarberpraha, Korunní 929/26, 120 00, Praha

Vinohradská klasika, která nedávno otevřela také prémiovou pobočku v lobby hotelu Intercontinental.

10. Local Barber Shop @localbarbershop, Smetanova 5, Brno

Zástupce brněnské scény, který se snaží obnovovat prestiž pánských holičství v největším moravském městě. Součástí je i tetovací studio.

11. Old Town Barbershop @oldtownbarbershopostrava, S. K. Neumanna 608/7, Moravská Ostrava

Zdání klame, ačkoliv by se podle názvu mohlo zdát, že tento barbershop najdete v Praze, nachází se v Ostravě. A své služby nabízí už pět let.

Kraig Casebier @kraigcasebier

„Jsem čtvrtá generace barberů. Od svých 15 let jsem se de facto neživil ničím jiným,“ říká sympaťák Kraig ve svém salonu na Smíchově. Není to tak docela pravda. Díky svému plnovousu může každé Vánoce odložit na chvíli břitvu a vyrazit zahrát Santu Clause, obvykle někam na party. „Na práci barbera mám rád hlavně sociální aspekt a kontakt s lidmi. Dřív, když ještě nebyl internet, ses každé dva týdny mohl potkat s klientem, probrat, co je nového, pobavit se o zprávách, vyměnit si informace,“ říká. Své komunikační schopnosti uplatňuje Kraig i v dalších oblastech. Pro Českou televizi natočil na Spotify několik podcastů s finalisty Eurovize a pro internetovou televizi Stream.cz připravuje na letošní léto pořad o své další zálibě, o grilování. V Česku se Casebier usídlil v roce 2011, tedy ještě dávno před současným boomem barbershopů.

„Od té doby se úroveň v Čechách hodně zlepšila, ale v té nejdůležitější oblasti se tu pořád pokulhává. Úroveň zákaznického servisu se moc nelepší, přitom právě o ní je celý tento byznys,“ vysvětluje. A jak se podle amerického lazebníka pozná dobrý barber? „Rozklíčuje osobnost zákazníka. Všímá si tvaru jeho obličeje, druhu vlasů a dokáže pomoct přesně vybrat ideální sestřih. Musí být taky kreativní,“ říká. Gros úspěchu však podle něj spočívá v trvalém budování vztahů s klienty. A zřejmě mu to jde, přiznává totiž, že se v jeho pražském salonu už zastavilo i několik jeho bývalých zákazníků z Atlanty.

Jakub Platil @dyecomb.sw

„Nejdůležitější je pro barbera fantazie,“ říká Jakub Platil alias Dyecomb z Charakteru. Moc nechybělo a dnes jediný Čech, který se účastní mezinárodních show The Great British Barber Bash, by se barberem nestal. Vyrůstal totiž v Jičíně a původně chtěl být pizzařem nebo servírovat drinky v nočním klubu. „Moje máma vždycky chtěla být kadeřnice, takže si se mnou začala plnit svoje sny,“ vzpomíná Dyecomb. Ačkoliv ho lákalo umění, kvůli známkám na uměleckou školu nemohl. Na popud mámy tak nastoupil na učiliště, odkud jeho cesta vedla do kadeřnictví v Jičíně. „Stříhal jsem hlavně ženy. Moc mě to nebavilo. Ony si stěžovaly na manžela, na děti. Každý víkend jsem to chodil zapomínat na bar,“ dodává.

Nicméně už v kadeřnictví si zkoušel kreativní přístupy. „Nechtěl jsem stříhat jako ostatní.

Když byly klientky zvyklé na uhlazené sestřihy, dával jsem jim vlasy do číra, hrál jsem si s vystřihováním,“ říká. Jednomu kamarádovi před cestou na festival vystříhal na hlavě obrys vlastní ruky.

Jednou Jakubovi jedna z klientek ukázala barber video z Holandska, což mu změnilo život. Viděl na něm potetovanou evropskou barber scénu, o které si okamžitě začal zjišťovat další informace. Podle instruktážních videí z YouTube se začal učit s břitvou a konzervativní kadeřnictví tehdy vyměnil za Thomas's Barber Shop. Dnes inspiraci hledá hlavně na Instagramu.

„Tam najdeš portfolio skoro všech bláznů. Nesdílejí sice know-how, ale jako inspirace je to fantastické,“ doplňuje Jakub. Překvapivě mu nevadí, když mu některý klient ukáže fotku, jak by si účes představoval. „Aspoň vím přesně, jak by si to přál,“ vysvětluje. Jinak nepatří k barberům, kteří by s klienty vedli dlouhé dialogy. Přiznává, že se rád soustředí hlavně na svou práci. Mylná je prý i představa, že stříhá jenom extravaganci. „Je to vyvolané tím, že na Instagramu sdílím hlavně ty ulítlejší věci,“ dodává.

Daniel Rey Casamayor @cumisrey

„Vlasy nesmíš chápat jako celek, ale musíš je chápat jednotlivě, každý vlas zvlášť. Když ti dojde tohle, máš z poloviny vyhráno. Pak můžeš kombinovat různé postupy při střihu,“ říká Rey z Charakteru. Mladý barber na první pohled nezapře kubánské kořeny. Vlajku země svého původu má ostatně vytetovanou i na předloktí. Jeho cesta k holičskému křeslu byla poměrně lineární, vyučil se kadeřníkem a posléze vystřídal sedm barbershopů. Reyovi zákazníci s ním však zůstali i nadále.

V situacích, kdy jeho klient netuší, co vlastně chce, má připravených několik návodných otázek. „Jak dlouho jsi nebyl ostříhanej? Používáš vosk? Na kterou stranu se češeš? Když pak vidím zákazníkův grif, mám jasno,“ vysvětluje Rey. Svým klientům na křesle taky rád rozmlouvá různé aktuální módní trendy. „Jednu dobu nosili všichni účes a la Velký Gatsby, bylo to na jedno brdo. Chce to být mnohem nápaditější.“

Už když se stříháním začínal, měl jasno: „Když se mě u přijímaček zeptali, proč chci být kadeřníkem, odpovídal jsem jasně: chci z každýho chlapa pomoct udělat sympaťáka,“ usmívá se. Vůbec také neřeší, jestli mu na křesle sedí celebrita, nebo člověk z davu. „Jednou mi volali z nějaké filmové produkce, jestli bych neostříhal herce Jamieho Foxxe. Jenomže to bylo brzo ráno, tak jsem to odmítl. Mnohem radši ostříhám průměrného chlapa, který si toho bude vážit a užije si to,“ prozrazuje Rey, proč odmítl hollywoodskou hvězdu.

Z profese barbera si do života odnesl i jednu profesní chorobu. Kdykoliv jde po ulici, sleduje střihy kolemjdoucích. „Není to jenom o tom, že bych hejtil práci ostatních barberů.

Naopak, když vidím někoho, kdo má skvělý účes, klidně se ho zeptám, kdo ho stříhal,“ usmívá se Rey.

bitcoin školení listopad 24

O autorovi| Vladan Vaněk @kendrick_vladan

  • Našli jste v článku chybu?