Odborníci se shodují, že virus A (H1N1) se v Evropě bude šířit dál a zřejmě i s větší rychlostí. Jen za posledních 24 hodin přibylo v Evropě dle údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu chorob 491 nových případů.
Autor: Martin Siebert
Evropa se připravuje na druhou vlnu epidemie prasečí chřipky. Zatímco přes léto přibývá případů prasečí chřipky pomalým tempem, lze očekávat, že na podzim přijde její druhá silnější vlna. Dle odborníků může být mnohem vážnější a mít na svědomí i více obětí. Pandemie prasečí chřipky je podle Světové zdravotnické organizace v Evropě teprve v začátcích.
Členské země EU dokonce zvažují v souvislosti s prasečí chřipkou pozdržení začátku školního roku. Výroba vakcín je zdlouhavá a vlády musí proto vytipovat prioritní skupiny obyvatel, které budou očkovány přednostně.
Evropské centrum pro prevenci a kontrolu chorob (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC) pravidelně zveřejňuje zprávy o situaci v Evropě. Z jeho statistik vyplývá, že za úterek přibylo v EU 27 a čtyřech státech ESVO 491 nových případů prasečí chřipky. Jeden člověk viru A (H1N1) podlehl ve Španělsku a Irsku. Malta hlásí vůbec první oběť. Celkem bylo v Evropě do včerejška potvrzeno 39 427 případů. Prasečí chřipka se vyskytuje již ve všech členských státech EU. Od dubna 2009 na ni v Evropě zemřelo 63 lidí. Česká republika hlásila 209 případů (17. srpna).
Dle ECDC nejvíce případů přibylo v Německu a nejvíce hospitalizovaných v nemocnicích hlásí Velká Británie. Celosvětově za úterý přibylo 5 285 nových případů prasečí chřipky. Nejrychleji se počet nakažených zvyšuje v oblasti Indického oceánu a Jižní Afriky. Dle odborníků epidemie nyní kulminuje v Severní Americe.