Menu Zavřít

Bizarní verdikt v USA: Přátelství na facebooku není skutečné, rozhodl soud

21. 11. 2018
Autor: Profimedia.cz

Nejvyšší floridský soud rozhodl, že facebookové přátelství mezi soudcem a advokátem není pravým přátelstvím, a proto tak nevzniká podezření z podjatosti. Ve verdiktu soud ale také zdůraznil, že ani přátelství v reálném životě nemusí být nutně překážkou v řízení.

Předseda soudu Charles Canady ve zdůvodnění rozsudku napsal, že skutečný přítel je „osoba propojená s další osobou city, náklonností nebo úctou,“ uvedl web Quartz. Facebookové přátelství je, podle Canadyho, pouze digitální propojení dvou lidí, které objektivně neznační přítomnost citů. „Online přátelství se pohybuje od nejvyšší míry důvěrnosti až po úplné cizince,“ napsal soud.

V předchozích rozsudcích americké soudy poukázaly na skutečnost, že je možné mít tisíce online přátel. Uživatelé si navíc mnohdy nemohou vybavit každého, s kým se na facebooku spřátelili. Podobně se také vyjádřil psycholog Gregory L. Jantz, podle kterého udržení přátelství vyžaduje investici skutečného času a nikoliv pouze kliknutí myší.

Profesor psychologie na Oxfordské univerzitě Robin Dunbar tvrdí, že lidé jsou schopni udržovat vztah s cca 150 lidmi. Ve studii z roku 2016 mezi více než třemi tisíci uživatelů facebooku zjistil, že průměrný počet online přátel činil 150 osob. Přičemž čtyři z nich byli spolehliví a dalších více než 13 vyjadřovalo sympatie v případě emocionální krize, uvedl web Forbes.

Studie prokázala, že množství bližších online přátel odpovídá vztahům v reálném světě, napsal Dunbar. „Respondenti, kteří mají mnoho online přátel, nerozšiřují okruh blízkých přátel, ale spíše mají více známých lidí,“ dodal.

bitcoin_skoleni

Čtěte také: Sociální přesycení. Facebooku a spol. v USA přestali přibývat uživatelé

 Ilustrační foto

Dále čtěte:

Digitální detox: šest rad, jak se zbavit závislosti na telefonu

Číňané „omylem“ šmírovali americké uživatele Androidu

Šmírák Tinder. Za pár let nasbíral o uživatelce data na 800 stran

Záhada čínského čipu. Peking prý mohl proniknout do amerických serverů

  • Našli jste v článku chybu?