Evropský parlament dnes označil zachování rovných práv všech unijních občanů včetně Britů za svoje priority pro nadcházející výstupové rozhovory mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. Europarlament se sice do brexitového vyjednávání nezapojí, konečné dohody ale bude schvalovat, což poslanci zdůraznili. Debata, která předcházela hlasování, byla bouřlivá. Farage označil postoj europarlamentu za mafiánský.
Poslanci ve společném prohlášení trvají na tom, že budoucnost britského zapojení do unijního trhu je neoddělitelně svázána se čtyřmi unijními svobodami, tedy volným pohybem osob, zboží, služeb a kapitálu. Rovněž připomněli, že Británie bude muset do unijního rozpočtu odvést všechny peníze, které v minulosti přislíbila.
Pokud jde o časový sled jednání, je Evropský parlament v případě významného pokroku v otázce budoucí dohody o vystoupení ochoten začít vyjednávat rovněž o případných přechodných opatřeních, avšak budoucí vzájemné vztahy mohou být dohodnuty až po odchodu Británie z unie. Od veškerých rozhovorů europarlament očekává transparentnost.
Během debaty mnozí poslanci neskrývali lítost nad odchodem Britů, zároveň ale upozorňovali, že budoucí postavení Londýna vůči EU nemůže být rovnocenné s řádným členstvím v evropském bloku.
Mayová nevyloučila volný pohyb v přechodném období |
---|
Mayová v posledních dnech mírně mění svou vyjednávací pozici tak, aby se blížila postoji unie. Britská premiérka naznačila, že migrace z EU by mohla trvat až do příštích voleb v Británii v roce 2020. Na otázku, zda může vyloučit „volný pohyb osob během nějakého přechodného období“ po brexitu, Mayová podle Financial Times odpověděla: „Vy jste použili termín přechodná fáze, já jsem použila termín implementační období.“ Zdůraznila ale, že i během této fáze chce mít Londýn kontrolu nad migrací do země. |
Řada poslanců včetně šéfa liberální frakce Guye Verhofstadta či Helgy Stevensové z frakce konzervativců si přeje, aby se brexit stal impulsem pro obrodu evropského procesu. Stevensová zdůraznila, že si další rozpad EU nepřeje, chce ale celý blok decentralizovat.
Debaty v parlamentu se zúčastnili i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a unijní brexitový vyjednávač Michel Barnier, kteří hovořili o tom, že je nutné výstupovou dohodu uzavřít, neboť její neexistence by žádné straně neprospěla. Poslancům také sdělili, že navzdory své neúčasti na samotném brexitovém vyjednávání se mohou zapojit do vnitrounijních konzultací, aby názor evropského zákonodárného sboru byl slyšet.
Rozprava v parlamentním plénu se vedla také o tom, co za brexitem stálo. Verhofstadt budoucí odluku označil za výsledek žabomyší války v britské Konzervativní straně.
Postoj europarlamentu i Evropské unie k odcházející Británii označil zakladatel protievropské Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage za mafiánský. Za toto přirovnání ho předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani napomenul. Farage také řekl, že Brusel se pokouší svými požadavky Londýn vydírat.
Čtěte dále: