zdravíProč někteří lidé přibírají a jiní jsou hubení? Proč někteří mají stejnou váhu, zatímco jiní trpí takzvaným jojo efektem? Je obezita způsobena genetikou, nebo vnějšími vlivy?Pro vysvětlení vzniku obezity najdeme dva pohledy. První přisuzuje obezitu metabolickým příčinám, druhý chování jedince.
zdraví
Proč někteří lidé přibírají a jiní jsou hubení? Proč někteří mají stejnou váhu, zatímco jiní trpí takzvaným jojo efektem? Je obezita způsobena genetikou, nebo vnějšími vlivy?
Pro vysvětlení vzniku obezity najdeme dva pohledy. První přisuzuje obezitu metabolickým příčinám, druhý chování jedince. Oba názory se vzájemně nevylučují, na jedné osobě můžeme pozorovat oba vlivy. Navíc samo chování i tendence v chování člověka mohou mít genetický základ. Pravda ale zůstává jedna: Lidé trpící nadváhou přijímají více energie z potravin, než tělo využije. Přebytek se uchovává v podobě tuku. Pokud nadváhou trpí jeden z rodičů, v 60 % bude i jeho potomek mít nadváhu. Pokud mají tyto problémy oba rodiče, pravděpodobnost se zvyšuje až na 90 %. Někteří lékaři stanovují ovlivnění nadváhy genetikou až na 70 % a vliv prostředí mezi 25-50%. Kdo z nás by nechtěl rychlejší metabolizmus? Zřejmě většina. Možná i díky tomu existuje okolo jeho urychlení stále mnoho fám. Lidé jsou zoufalí a často věří všemu, co se objeví. Co jsou fakta, a co už fikce?
První mýtus
Pomalý metabolizmus je hlavní příčinou tloustnutí.
* Pravda: Pomalý metabolizmus je nejvíce používán jako omluva pro obezitu. Dokonce i kdybychom měli pomalejší klidový metabolizmus, než je průměr, můžeme jej kompenzovat aktivitou. „Pomalý“ metabolizmus zaostává za průměrem o 100-200 kalorií denně, tento rozdíl vyrovná 30minutová rychlá chůze.
* Jak na to: Určete, kolik přibližně denně potřebujete kalorií - vynásobte váhu 10. Dostanete odhadovaný klidový metabolizmus (RMR - resting metabolit rate). Potom RMR vynásobíte úrovní aktivity: Sedavá je 1,2, lehká 1,375, střední 1,55, při velmi aktivním způsobu života násobte 1,725.
Druhý mýtus
Posilování je jediný způsob, jak povzbudit metabolizmus.
* Pravda: Posilování spojené s intenzivním kardiocvičením zvyšuje rychlost metabolizmu více než jen samotné posilování. Naše tělo totiž spaluje rychleji než obvykle i po skončení cvičení (např. pokud za lekci spálíme 300 kalorií, budeme v dalších několika hodinách spalovat ještě 30-45 kalorií).
* Jak na to: Zapojte do svého programu kardioaktivity (30 až 55 minut 3x týdně).
Třetí mýtus
Do posilovny je třeba chodit každý den.
* Pravda: Svaly spalují i v klidu, na rozdíl od tuku. Ten nespaluje nikdy. Proto bychom měli do našeho programu zařadit „lehký den“, ve kterém dáme svalstvu čas a šanci zregenerovat se.
* Jak na to: Pokud jste v posilovně začátečník, zvolte takové zátěže, po kterých se svaly unaví po 8-12 opakování. Více si naložte, až když budete bez problému zvedat závaží více než dvanáctkrát. Cvičte 1-3 série, 2-3x týdně. Mezi jednotlivými dny si dopřejte den pauzy nebo lehčí pohybové a protahovací cvičení (například kalenetiku).
Čtvrtý mýtus
Metabolizmus se začíná zpomalovat s přibývajícím věkem.
* Pravda: Není tomu tak vždy. Většině žen se metabolizmus zpomalí, protože přiberou tuk a ztratí svalovou hmotu. Proto platí, že klíčem zdravého metabolizmu je pravidelné cvičení. Průzkumy ukazují, že ženy v postmenopauze, které pravidelně aerobně cvičily po dobu 16-20 let, měly míru metabolizmu stejnou jako ženy kolem dvacítky. Nikdy není pozdě začít cvičit!
* Jak na to: Neztrácejte motivaci! Střídejte dlouhé a krátké lekce cvičení během týdne. Posilujte nejméně 3x týdně.
Pátý mýtus
Ranní cvičení zvyšuje metabolizmus během dne.
* Pravda: Pokud studie ukazují mírné zvýšení metabolizmu po ranním cvičení, noční „sovy“ nemusí být smutné. Cvičení v kteroukoli dobu zvýší metabolizmus po několik následujících hodin, závisí na intenzitě. Nejlepší čas na cvičení je kdykoli, kdy máme nejvíc energie.
* Jak na to: Cvičte v různou dobu, střídejte ranní a odpolední cvičení během týdne nebo dvou týdnů. Vypozorujte, kdy máte dostatek energie a zároveň máte čas si v klidu a bez stresů zacvičit.
Největší mýtus
Zdravé hubnutí bez námahy je možné.
* Pravda: Zázračné pilulky neexistují.
* Jak na to: Pořiďte si tepláky, pohodlné boty a permanentku do nejbližšího „fitka“.