O naši „specialitu“ se začal zajímat také Reuters nebo ARD.
Téma dluhové pasti je aktuální o to víc, že se příští týden bude v Poslanecké sněmovně rozhodovat o tom, zda a jak těmto lidem pomoci. Takzvanou oddlužovací novelu insolvenčního zákona poslancům vrátil Senát s doporučením, aby z ní odstranili překážky, které neumožní nebo ztíží dlužníkům osobní bankrot. (Za současných podmínek je schopno do insolvence vstoupit méně než 20 tisíc lidí ročně). Jde především o minimální částku 2178 korun, kterou musí být dlužník schopen měsíčně platit - za pět let oddlužení 130 tisíc korun, což je částka zejména pro důchodce a samoživitele v mnoha případech nedosažitelná -, a soudní přezkum, zda se člověk vinsolvenci dost snažil, pokud nezaplatí alespoň 30 procent dluhů.
V tomto duchu se na poslance obrátily i organizace, které pracují s předluženými lidmi. Zda je poslanci vyslyší, by mělo být jasné tento týden. Spekuluje se ale, že ANO podpoří původní sněmovní návrh. Z bleskového průzkumu Medianu na více než osmi stovkách respondentů přitom vyplynulo, že 47 oslovených je pro senátní verzi, 35 procent pro přísnější sněmovní. Z voličů ANO je pro tu sněmovní potom 48 procent oslovených, pro přísnější 35 procent.
Každopádně vláda pak popře své programové prohlášení, ve kterém říká, že zruší 30procentní hranici splacení dluhů pro vstup do oddlužení a zaměří se zejména na ochranu zadlužených důchodců. 0