Menu Zavřít

Pravidla bankrotu

21. 1. 2019
Autor: Euro.cz

Dluhy Předluženosti Čechů si už všímají i zahraniční média Článek v britském deníku The Guardian, který obsáhle pojednává o tom, že demokracii v Česku ohrožuje dluhová krize, měl velkou odezvu. Třeba exekutoři jej považují za tak tendenční a neobjektivní, že vyvolává otázku: Qui bono? (V čí prospěch?). A dá se předpokládat, že podobně „neobjektivních“ článků, které nebudou považovat za normální, že má každý desátý Čech exekuci, bude přibývat.

O naši „specialitu“ se začal zajímat také Reuters nebo ARD.

Téma dluhové pasti je aktuální o to víc, že se příští týden bude v Poslanecké sněmovně rozhodovat o tom, zda a jak těmto lidem pomoci. Takzvanou oddlužovací novelu insolvenčního zákona poslancům vrátil Senát s doporučením, aby z ní odstranili překážky, které neumožní nebo ztíží dlužníkům osobní bankrot. (Za současných podmínek je schopno do insolvence vstoupit méně než 20 tisíc lidí ročně). Jde především o minimální částku 2178 korun, kterou musí být dlužník schopen měsíčně platit - za pět let oddlužení 130 tisíc korun, což je částka zejména pro důchodce a samoživitele v mnoha případech nedosažitelná -, a soudní přezkum, zda se člověk vinsolvenci dost snažil, pokud nezaplatí alespoň 30 procent dluhů.

V tomto duchu se na poslance obrátily i organizace, které pracují s předluženými lidmi. Zda je poslanci vyslyší, by mělo být jasné tento týden. Spekuluje se ale, že ANO podpoří původní sněmovní návrh. Z bleskového průzkumu Medianu na více než osmi stovkách respondentů přitom vyplynulo, že 47 oslovených je pro senátní verzi, 35 procent pro přísnější sněmovní. Z voličů ANO je pro tu sněmovní potom 48 procent oslovených, pro přísnější 35 procent.

bitcoin_skoleni

Každopádně vláda pak popře své programové prohlášení, ve kterém říká, že zruší 30procentní hranici splacení dluhů pro vstup do oddlužení a zaměří se zejména na ochranu zadlužených důchodců. 0

  • Našli jste v článku chybu?