Menu Zavřít

Právnická hitparáda

10. 9. 2003
Autor: Euro.cz

Trh ovládají americké a britské společnosti

Právnická rada nad zlato, může znít staré přísloví, jen trochu aktualizované pro současné Česko. Důvodů, proč je o právní asistence a poradenství takový zájem a proč jsou tolik ceněné, není málo: aktivita zahraničních investorů, privatizace státního majetku a obecně dynamický vývoj tuzemské ekonomiky. K tomu se přidává Navíc bývá často kritizovaná spletitost a nepřehlednost českého právního systému. Radu, na koho se o právní pomoc obrátit, nabízí každoročně aktualizovaná anglicky psaná publikace Chambers Global (údaje čerpány z Chambers Global: The World´s Leading Lawers 2003, odrážející stav vždy ke konci letošního února ), která přináší informace ze 170 zemí. Každému z těchto 170 státu je věnována jedna kapitola, rozdělená na čtyři části: bankovnictví a finance, korporátní oblast včetně fúzí a akvizicí, komunikace a nemovitosti. V knize, kterou má týdeník EURO k dispozici, lze kromě poměrně detailních popisů vedoucích advokátních kanceláří nalézt i seznamy právních odborníků na jednotlivé oblasti podnikání.

Zamíchané pořadí.

Celosvětově představují právnickou špičku britské a americké společnosti – za čtyřlístkem Ostrovanů to je čtveřice jejich zaoceánských bratranců a poté následuje opět anglická dvojice. Peloton však vede americká Weil, Gotshal & Manges.
Teprve na jedenácté příčce světového žebříčku se umístila advokátní kancelář původem z Austrálie. V Česku má však hitparáda největších právních kanceláří poněkud jinou podobu – celosvětová jednička a dvojka (Clifford Chance a Freshfileds Bruckhaus Deringer) se do českého TOP 6 nedostaly vůbec, i když například Clifford Chance v Česku působí. Tuzemská jednička – americká Weil, Gotshal & Manges – je globálně dvanáctá a v USA zaujímá čtvrtou příčku, trojka CMS Cameron McKenna obsadila celosvětově až třicátou devátou pozici a poslední člen domácí TOP 6 se do planetární padesátky největších advokátních kanceláří ani nedostala. Domácímu trhu právních služeb pro velké společnosti výrazně dominují americké a britské firmy, žádná čistě česká se do první šestice nepropracovala.

Bankovnictví a finance.

V oblasti právního poradenství na finančních trzích hraje prim americká Allen & Overy. Konkurenti prý obdivují její schopnost „jednat s největšími klienty jako rovný s rovným“. Tým společnosti Allen & Overy v čele s Mikulášem Touškou a Václavem Valvodou využívá síly své globální sítě k právnímu ošetření podmínek rozsáhlých úvěrů, sekuritizací a emisí dluhopisů. Klíčovými klienty jsou například Société Générale, News International a Česká exportní banka, které asistovala při emisi dluhopisů v hodnotě 350 milionů dolarů. Na pozici dvojky se usadila českoamerická dvojice Procházka Randl Kubr a White & Case. Procházka Randl Kubr, jedna ze tří domácích subjektů, kterému se podařilo dostat se mezi nejvýznamnější tuzemské advokátní kanceláře, se prý účastní většiny podstatných bankovních obchodů. Zabývala se poradenstvím při privatizaci tuzemských bankovních domů a je považována za odborníka na otázky sekuritizace a regulaci sektoru. Firma reprezentovala ING Barrings při nabídce obligací v hodnotě pět miliard korun pro Českou konsolidační agenturu, Alcatel při velké emisi dluhopisů a také město Brno při další emisi eurobondů v hodnotě 85 milionů euro. Dalšími klienty jsou ABN AMRO, Commerzbank Securities, Credit Lyonnais, Deutsche Bank a Komerční banka. White & Case se zabývá především projektovým financováním, restrukturalizací, financováním nemovitostí a syndikovanými úvěry. Tyto služby poskytuje převážně České spořitelně, ČSOB, Citibank či J.P. Morgan Chase.

Komunikace.

Významné investice v regionu přinesly britským Linklaters silnou pozici hlavně v oblasti právního servisu komunikačních společností. Někteří klienti je dokonce označují za „přirozenou první volbu pro nově vstupující operátory“. Společnost zajišťuje pro své zákazníky, jako je Český Mobil, BT, Český Telecom, Orange, Star 21 Networks či Telia licencování jejich provozu, investiční a restrukturalizační operace. V současnosti Linklaters rozšiřují svoji činnost o právní poradenství v oblasti duševního vlastnictví a financování filmového průmyslu. Firma také pracovala na nabídce Orange na koupi mobilních aktiv Českého Telecomu ve výši 1,3 miliardy amerických dolarů. První pozici sdílí s Linklaters, které zastupuje Stephen Kines, americká Weil, Gotshal & Manges se svým komunikačním expertem Karlem Muzikářem, který je označován za tuzemského krále právní regulace. Za své postavení vděčí původem americká společnost dlouhodobé práci pro Český Telecom (ČT), který reprezentuje při jednáních s vládou v souvislosti s privatizací ČT a dále s ostatními telekomunikačními společnosti na poli propojení, cenové regulace apod. To však prý omezuje možnost Weil, Gotshal & Manges působit pro ostatní firmy z tohoto sektoru. Podobně i české právnické dvojce v oblasti telekomunikací - Allen & Overy – výrazně dopomohla práce pro ČT, pro který pomáhala připravit emisi dluhopisů v hodnotě 20 miliard korun. Kromě ČT patři k významným klientům největší mobilní operátor Eurotel a také Český telekomunikační úřad a KPN. Členem třetího sledu je kromě CMS Cameron McKenna a Squire, Sanders & Dempsey i česká Kocián, Šolc, Balaštík, považovaná za místního experta na poli komunikací. Právnická kancelář, reprezentovaná zejména osobami Jiřího Balaštíka a Martina Šolce, získala silnou pozici zejména v oblasti sporné agendy a také zastupováním společností, které investovaly do ČT.

Korporátní oblast.

Kromě právního poradenství na poli komunikací si americký Weil, Gotshal & Manges získal významnou pozici i v korporátní oblasti. Společnost právně zastřešila celou řadu investic rizikového kapitálu, akvizic, prodejů a nabídek domácích i zahraničních půjček. K největším transakcím Weil, Gotshal & Manges patří asistence odprodeje investice společnosti Bancroft Eastern Europe Fund v Bontonu, jedné z největších tuzemských mediálních skupin a dále zastupování Fondu národního majetku (FNM) při privatizaci společností Transgas, Komerční banka a Česká pojišťovna. Dalšími významnými zákazníky jsou Argus Capital, Česká spořitelna, GE Capital, Vítkovice, Osinek a TDA Capital Partners. Korporátní dvojka - White & Case - reprezentovaná Michalem Dlouhým, se věnuje především poradenství v oblasti spojovaní společností a privatizací. White & Case prý vděčí za svoje postavení i dobrým vztahům s českou vládou. To by mohla potvrzovat i účast společnosti na prodeji dvoutřetinového podílu státu v Unipetrolu, který realizoval FNM. Další významnou transakcí, ve které White & Case zastupoval TeleDanmark (TDC), bylo vytvoření joint-venture TDC s Deutsche Bank na koupi 51 procentního podílu v Českých radiokomunikacích. Původem americkou právní kancelář těsně následuje jejich britský konkurent Allen & Overy, který se loni například podílel na prodeji aktiv ČKD Dopravní systémy společnosti Siemens. Trojka sektoru - CMS Cameron McKenna si vysloužila svoje postavení mimo jiné díky působení při spojení kabelových televizních společností TES Media a ICZ v hodnotě asi 55 milionů amerických dolarů. Kromě toho pečuje v Česku o klienty zvučných jmen jako je Twentieth Century Fox, Warner Bros BNP Paribas, CSFB, Pfizer či PricewaterhouseCoopers. Jedinými českými zástupci v oblastí je známý Kocián, Šolc, Balaštík a Glatzová & Co, která se díky své aktivitě při privatizaci Nové huti dostala poprvé do hitparády Chambers Global.

Realitní byznys.

Pražská pobočka Weil, Gotshal & Manges je nejdéle působící a dominantní právnickou kanceláří na trhu nemovitostí, což potvrzuje její účast při prodeji PricewaterhouseCoopers centra a D1 Logistics Park. Kromě developmentu a akvizicí komerčních a průmyslových objektů se tým vedený známým Evanem Lazarem věnuje i arbitrážím z realitní oblasti. Mezi nejvýznamnější klienty patří AIG/Lincoln, GE Capital Golub Europe, Lehman Brothers, ORCO Property Group či Pricoa. O druhou pozici v oblasti právních služeb pro sektor nemovitostí se dělí Altheimer & Gray a CMS Cameron McKenna. Altheimer & Gray, zastoupený Olgou Humlovou, se věnuje práci zejména pro německé a americké developery jak v oblasti nových investic, tak rekonstrukcí starších objektů. CMS Cameron McKenna se podílí především na vzniku maloobchodních center a kinokomplexů po celé zemi. Plejádu právní praxe v oblasti realit uzavírá britská Lovells působící především v developmentu a leasingu retailových objektů pro ING Real Estate, Portland Trust a Tesco.

Český TOP 6 právních kanceláří 1 Weil, Gotshal & Manges
2 Allen & Overy
3 CMS Cameron McKenna
Linklaters
White & Case
4 Altheimer & Gray

Anglosaská dominance TOP 15 světově největších právnických firem
Společnost země původu počet právníků počet kanceláří*

Clifford Chance UK 190 32
Freshfileds Bruckhaus Deringer UK 187 28
Allen & Overy UK 159 25
Linklaters UK 135 31
Baker & McKenzie USA 97 67
Shadden, Arps, Slate, Meagher & Flom USA 80 23
White & Case USA 70 42
Shearman & Sterling USA 58 18
Herbert Smith UK 57 9
Lovells UK 55 26
Allens Arthur Robinson Austrálie 52 11
Weil, Gotshal & Manges USA 46 16
Mallesons Stephen Jaques Austrálie 45 10
Davis Polk & Wardell USA 42 9
Slaughter and May UK 42 6

Pozn.: UK = Velká Británie, * = nezahrnuje více kanceláří v jednom městě
Zdroj: Chambers Global: The World´s Leading Lawers 2003

Bankovnictví a finance 1 Allen & Overy
2 Procházka Randl Kubr
White & Case, Feddersen
3 Clifford Chance
Linklaters
Weil, Gotshal & Manges

Komunikace

1 Linklaters
Weil, Gotshal & Manges
2 Allen & Overy
3 CMS Cameron McKenna
Kocián, Šolc, Balaštík
Squire, Sanders & Dempsey

Korporátní oblast / fúze a akvizice

1 Weil, Gotshal & Manges
White & Case, Feddersen
2 Allen & Overy
3 CMS Cameron McKenna
4 Altheimer & Gray
Kocian Šolc Balaštík
Linklaters
5 Baker & McKenzie
Clifford Chance
Glatzová & Co
Squire, Sanders & Dempsey

bitcoin školení listopad 24

Reality

1 Weil, Gotshal & Manges
2 Altheimer & Gray
CMS Cameron McKenna
3 Lovells

  • Našli jste v článku chybu?