Menu Zavřít

Pravý střed Evropy

17. 6. 2005
Autor: Euro.cz

Mirek Topolánek věří, že sousední země ovládnou spojenci ODS

Předseda ODS Mirek Topolánek je přesvědčen, že v polských parlamentních volbách zvítězí spřátelená Občanská platforma v čele s Janem Rokitou. V Maďarsku vyhraje Viktor Orbán s Fidesz – Maďarskou občanskou unií a na Slovensku udrží moc Mikuláš Dzurinda a spol. Českem začne příští rok kormidlovat ODS v čele se svým předsedou, takže střední Evropa bude pravicová a stane se reformním prostorem Evropské unie.
Co je důležité, zmíněné politické strany jsou už nyní schopné účelně spolupracovat. Jejich volební výsledky jsou výsledkem dlouholeté práce a komunikace. Mirek Topolánek to – mimo jiné – uvedl minulé pondělí na EURO Business Breakfastu, tradičním setkání byznysmenů s politiky, které uspořádal týdeník EURO v partnerství se skupinou ČEZ, společnostmi Veolia Water a Ernst & Young a hotelem Corinthia Towers. Předseda ODS byl tentokrát jediným řečníkem a po celou hodinu a půl, kterou akce trvala, dokázal udržet pozornost náročných představitelů velkých českých firem.
Hovořil jako člověk, který najisto ví, že za rok převezme se svým týmem vládu v této zemi. To znamená, že mluvil i o tom, co se stane na ministerstvech a ústředních úřadech poté, co se změní politická garnitura v čele státu. Mirek Topolánek má jasno i v tom, co bude třeba udělat ve zdravotnictví nebo v penzijním systému. Reforma penzí, kterou navrhuje ODS, se možná zdá liberálům málo liberální a socialistům málo socialistická. Je to prý ale optimum, které si můžeme dovolit i vzhledem k vnějším faktorům, především členství v Evropské unii. Jako jediná z koncepcí parlamentních politických stran počítá s výrazným snížením ceny práce, přičemž systém by měl být ve finanční rovnováze.
Na otázku prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla, zda je si ODS vědoma, že český ekonomický růst může narazit na bariéru v podobě vysokých cen energetických zdrojů kvůli rostoucí spotřebě v Číně a Indii, Mirek Toopolánek prohlásil, že „energetický mix“ nemůže být ve prospěch plynu, ale domácích zdrojů. Musíme začít jednat s Rakouskem a s Německem, uvedl v této souvislosti. O čem jednat? Pochopitelně o jaderné energetice a jejím rozvoji. Stejně tak bude zapotřebí investovat do nových zdrojů v rámci hnědouhelného revíru.
Podrobnější záznam z diskuse manažerů a podnikatelů s Mirkem Topolánkem přineseme v příštím čísle týdeníku EURO. Stojí za to, protože potenciální premiér mluvil velmi otevřeně.

  • Našli jste v článku chybu?