O tom, zda je v Praze skutečně tak blaze, jak se říká, by mohl pochybovat nejeden její obyvatel. Vyplývá to z výzkumu Hospodářské komory hlavního města Prahy, která ve spolupráci s agenturou STEM/MARK zjišťovala, jaké problémy považují místní za nejzávaznější.
Více než 45 procent dotazovaných uvedlo jako nejhorší automobilovou dopravu, přičemž každodenní kolony a uzavírky trápí nejvíce obyvatele Prahy 7 a Prahy 1, kde se na tomto problému shodlo 71 a 67 procent lidí. V ostatních částech hlavního města kolony trápí zhruba 40 až 47 procent dotazovaných.
S průjezdností silnic pak souvisí také nedostatek parkovacích míst, s ním se potýká 43 procent lidí. Čtyři z deseti Pražanů pak volají po dostupnějším bydlení a výstavbě bytů. Nemalá část obyvatel Prahy se také necítí zcela bezpečně. Za největší problém jich 37 procent považuje potíže s narkomany a bezdomovci. Nejmenší zlo naopak vidí v pomalém rozvoji ,smart city‘, dostupnosti kulturního a sportovního vyžití nebo ve vizuálním smogu.
„Chceme o všech problémech na odborné úrovni mluvit se zástupci municipalit a jejich příslušných odborů. Zajímají nás také názory a přístupy odborníků ze soukromého sektoru, jako jsou dopravní inženýři a developeři. Se všemi hodláme začít diskutovat a dát věci do pohybu,“ říká Petr Michal, předseda představenstva Hospodářské komory hlavního města Prahy s tím, že mezi stěžejní priority patří dostavba okruhu a s ní spojené vyřešení dopravních potíží. Posléze bude následovat bydlení a bezpečnost v ulicích města.
Z průzkumu, který byl formou dotazníkového šetření proveden na reprezentativním vzorku 505 lidí, dále vyplývá, že pro více než 52 procent Pražanů se život v hlavním městě za poslední tři roky spíše nezlepšil. Kladně se pro lepší životní podmínky v posledních třech letech vyjádřil zhruba jen každý její sedmnáctý obyvatel.
„Jako odborná a nepolitická organizace musíme vědět, co Pražany trápí a jaké vize nebo priority mají do budoucna. Chceme být u vytváření lepších podmínek pro život všech obyvatel Prahy a politikům při tom nabídnout pomocnou ruku. Proto jsme si nechali průzkum zpracovat, abychom vybrané problémy lépe identifikovali a mohli je se zapojením příslušných institucí co nejrychleji a nejefektivněji vyřešit,“ dodává Michal.