Menu Zavřít

Letos 47, příští rok 100 miliard. Obchody na pražské energetické burze trhají rekordy

22. 12. 2017
Autor: ČEPS

Pražská energetická burza letos přepíše historické rekordy. Od počátku ledna do 21. prosince se na PXE zobchodovalo 47,25 miliardy kilowatthodin elektrické energie. Několik obchodních dní, jež zbývají do konce roku, může přinést další navýšení. Zájem o obchodování skokově narostl po sjednocení obchodní platformy PXE s mateřskou lipskou burzou EEX v červnu letošního roku.

Objem obchodů s elektřinou překonává jak výsledky z doby prvotního nadšení po spuštění PXE v polovině roku 2007, tak i loňské výsledky. V minulém roce se na PXE zobchodovalo 30,37 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny. „Díky propojení s lipskou burzou EEX nám přibylo okolo třiceti nových obchodníků,“ řekl portálu Euro.cz generální sekretář pražské energetické burzy David Kučera a dodal, že v příštím roce je reálné pokoření magické hranice 100 miliard kWh.

Zájem o obchodování postupně rostl. Zatímco v lednu si obchodníci mezi sebou přeprodali jen lehce přes jednu miliardu kWh, v listopadu to bylo již 11,5 miliardy. Zájem táhne nejistota v energetickém sektoru, která se projevuje růstem cen elektrické energie. Na PXE se totiž neobchoduje elektřina s fyzickou dodávkou, ale s finančním vyrovnáním. Slouží tedy hlavně jako „zajišťovna“ pro elektrárenské podniky i obchodníky proti budoucímu vývoji cen energie. Růst objemu obchodování vedle spolupráce s lipskou energetickou burzou táhne také geografická expanze. Letos prvně PXE zobchodovala více elektřiny s dodáním v Maďarsku (20 miliardy kWh) než s dodáním v České republice (necelých 17 miliard kWh). Rumunský a slovenský trh zajistil každý obchody v objemu pět miliard kWh. Burze se zatím nedaří rozjet plánované obchodování s polskou elektřinou, změna k lepšímu by podle Kučery mohla nastat v příštím roce.

bitcoin_skoleni

Šéf PXE David Kučera přiznává, že pomalejší je zatím vstup na burzovní trh se zemním plynem. Loňský objem obchodů (3,11 miliardy kWh) se však burze podařilo překonat a výsledek k datu 21. prosince přesahoval 4,1 miliardy kWh. Na rozdíl od elektřiny se zde jedná o obchody doprovázené fyzickou dodávkou komodity a PXE se soustředí výhradně na domácí český trh.

Poslední aktivitou PXE se zprostředkování nákupu elektřiny a plynu pro koncové zákazníky. V praxi se nejčastěji jedná o ministerstva, kraje, města, veřejné podniky a nemocnice, naopak soukromé firmy touto cestou nakupují energie jen výjimečně. PXE se zde střetává s kladenskou burzou ČMKBK, která na tomto trhu dlouhodobě dominuje. Power Exchange Central Europe (zkratka PXE) vznikla v březnu 2007 jako dceřiná společnost Burzy cenných papírů Praha, první obchody se zde odehrály v červenci téhož roku. Loni v květnu dvoutřetinový podíl v PXE odkoupila a převzala německá energetická burze EEX. Ta je v současnosti největším obchodním místem pro transakce s elektřinou na světě.


  • Našli jste v článku chybu?