Menu Zavřít

Pražská vila architekta Loose otevře dveře moderní architektuře. Bude sloužit jako galerie

23. 4. 2017
Autor: Profimedia.cz

Jedna ze dvou pražských vil slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose se po neděli veřejnosti otevře jako galerie. Winternitzova vila je méně známá než Müllerova ve Střešovicích, která slouží jako muzeum. „Nově zřízená galerie se bude zaměřovat na výstavy spojené s moderní architekturou. Ve volných termínech bychom rádi dali také prostor mladým umělcům, jejichž umění bude se stavbou v souladu,“ uvedl pravnuk Josefa Winternitze David Cysař.

Winternitzova vila na Smíchově bude otevřena vždy od neděle do středy mezi dvanáctou hodinou polední a šestou hodinou odpoledne. Návštěvníci si budou moci prohlédnout dílo Adolfa Loose, ale i aktuální výstavu. Kromě toho se také dozvědí, jaký osud vilu provázel od 30. let.

Smíchovská vila nese jméno advokáta Josefa Winternitze, který ji nechal postavit pro svoji rodinu v roce 1932. Za architekty si zvolil Adolfa Loose a Karla Lhotu. Rodina vilu obývala jen do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Vystěhovalecký fond. Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školku. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997.

Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Vrátila se pouze Jenny Winternitzová a dcera Suzana, které však již vilu nikdy nespatřily. Potomci se o vile dozvěděli až v roce 1991 při přípravě restitucí.

Stejně jako ve střešovické vile i v té smíchovské Loos uplatnil svůj princip takzvaného raumplanu, tedy odstupňování výšek jednotlivých místností domu podle jejich funkce i symbolického významu. Vila je menší než Müllerova a také interiéry nejsou tak nákladně vybavené, nese však přesný rukopis slavného architekta.


Brutalismus čeká pád. Čtěte:

Proti demolici. Odborníci i autor chtějí chránit budovu Transgas

Komplex budov Transgasu na Vinohradské třídě v Praze (na archivním snímku z 1. dubna 2016) postavený ve stylu brutalismu není kulturní památkou.

bitcoin_skoleni


„Vilu se budeme snažit provozovat také jako živý prostor, který má nabídnout návštěvníkům komplexní zážitek z architektury. Plánujeme proto bohatý doprovodný program plný divadel, přednášek, ale třeba i tematickou tančírnu ve stylu 30. let,“ uvedl David Cysař. Třetí typ aktivit je více praktický. Aby se galerie uživila, bude možné si ji pronajmout na večírky, natáčení či svatby.

Rodina zatím vilu dlouhodobě pronajímala jako sídlo firem, velký zájem veřejnosti ji ale podle Cysaře přesvědčil, aby ji zpřístupnili. V únoru navštívilo vilu přes 5000 návštěvníků.

Dále čtěte:

Architektka Jiřičná: Jednou se ten tank musí rozjet

Roman Koucký: Naše společnost je nemocná


  • Našli jste v článku chybu?