Menu Zavřít

PRAŽSKÁ VÝHYBKA

19. 7. 2001
Autor: Euro.cz

Hlavní město přebírá kontrolu nad dodávkami energií

Pražští radní se dohodli, že už nebudou čekat na rozhodnutí státu a v distribučních firmách zahájí privatizaci podle vlastního scénáře. Město minulou středu podepsalo smlouvu a s německými investory zakládá tři energetické holdingy - elektrárenský, plynárenský a teplárenský.

Složitá transakce, při níž město část akcií prodává a část vkládá do holdingů, vynese Praze půldruhé miliardy korun. Radnice získá větší dohled nad dodávkami elektřiny a plynu, protože v každém z holdingů bude mít rozhodující slovo. S účastí státu se při této operaci nepočítá.

Holdingy zakládá město s essenskou společností RWE Energie, drážďanskou Geso a plynárenským koncernem Ruhrgas. Dohody se týkají Pražské energetiky, Pražské plynárenské a Pražské teplárenské. Praha podle nich vloží do nově zakládaných subjektů akcie těchto distribučních firem tak, aby v každém měla podíl, který jí zajistí těsnou většinu. Zbývající akcie prodává německým investorům, kteří kromě nich do holdingů vkládají své dosavadní podíly v pražských energetických firmách.

Posvěcení reality.

Dohodu upekli smluvní partneři bez státu a zřejmě i bez posvěcení státními úředníky. Slavnostního podpisu tří holdingových smluv se za stát nikdo nezúčastnil a například zástupci Fondu národního majetku (FNM) nebyli do salonku pražského primátora ani přizváni. FNM má v Pražské energetice a v Pražské plynárenské téměř padesátiprocentní podíly a strategická čtyři procenta dosud drží i v Pražské teplárenské. Vláda se sice zavázala, že tyto podíly prodá, dosud však nerozhodla kdy a jak (EURO 6/2000). Náměstek primátora Petr Švec zdůraznil, že smlouvy posvětily předchozí stav. „Ve firmách jsme postupovali společně s německými investory, takže jsme tuto shodu jen potvrdili, řekl.

Němečtí partneři tvrdí, že se distribuční firmy mohou pod vedením holdingů lépe připravit na konkurenci a že jim mohou předat své zkušenosti. To ovšem mohou dělat i nyní. Jako akcionáři mají své zástupce jak v dozorčích radách, tak i v představenstvech všech tří pražských energetických firem.

Stát optimista.

Podepsané smlouvy neřeší otázku, zda se budou smluvní partneři ucházet o podíly, které bude v jednotlivých distribučních společnostech prodávat stát. „Prodej těchto akcií zatím není na stole, uvedl za Prahu primátor Jan Kasl (ODS). Zdrženliví jsou i zástupci německých firem. Tvrdí, že nemohou říci, co udělají, když neznají podmínky tohoto prodeje. Připouštějí ale, že smlouvou s hlavním městem získali silnou pozici a že je nyní stát nemůže vyšachovat ze hry. „Zajisté předpokládáme, že nás nebude moci Fond národního majetku obejít a bude s námi muset hovořit, uvedl předseda představenstva firmy Geso Siegmund Messmer.

Zástupci státu se proti dohodě nepostavili. Ve vyjádření z tiskového oddělení FNM se uvádí, že hlavní město má plné právo nakládat se svými akciemi podle vlastního uvážení. Dohoda podle tohoto prohlášení neznamená znehodnocení státních podílů. „Představují blokační minoritu, a proto věříme, že budou pro investory zajímavé i po vzniku holdingů, uvádí se v prohlášení fondu. To však bude spíše přání než skutečnost.

Na dvacet let.

Praha podepsala smlouvy na dvacet let. Založení holdingů musí ještě schválit Úřad pro hospodářskou soutěž. Náměstek Švec však uvedl, že magistrát už tuto záležitost s antimonopolním úřadem „předjednal .

bitcoin_skoleni

Podílníky nové společnosti Pražská energetika Holding budou vedle hlavního města firmy Geso a RWE Energie. V holdingu Pražská plynárenská bude partnerem hlavního města RWE Energie a Ruhrgas. Holdingy budou mít v obou případech majoritu v příslušné distribuční společnosti.

Většinového podílu zatím nedosáhla Praha a její smluvní partner firma Geso v případě teplárenské společnosti. Nový holding v ní bude mít jen 47,2 procenta, tedy zhruba stejnou pozici jako další akcionář, britská firma National Power (EURO 46/1999). Její zástupci už dříve holdingový plán kritizovali a odmítli se ho zúčastnit. Věří, že dokoupí majoritu, protože ve hře jsou dosud čtyři procenta akcií, jež drží Fond národního majetku. Protože stejný záměr má i holding, bude boj o akcie zajímavý.

  • Našli jste v článku chybu?