Menu Zavřít

Pražští památkáři dají červenou provizorní hale na Výstavišti

25. 12. 2016
Autor: CC BY-SA 3.0: Vity-Wikimedia Commons

Pražští památkáři nedají souhlas s dočasnou stavbou na místě vyhořelého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti. Preferují trvalé řešení. Uvedl to šéf památkářů Jiří Skalický. Vedení Prahy od požáru paláce v roce 2008 neúspěšně plánuje vytvoření repliky. Nedávno oznámilo, že chystá architektonickou soutěž na provizorní halu za 200 až 300 milionů korun. Záměr zkritizovala opozice. Podle ní hrozí, že by se z drahého provizoria mohla nakonec stát stavba trvalá.

„Zákon neumožňuje umístění provizorních nebo dočasných staveb na kulturní památky,“ vysvětlil Skalický. Památkově chráněn je celý areál Výstaviště. Požár zachvátil secesní Průmyslový palác v říjnu 2008 a zničil jeho levé křídlo. Od té doby na místě stojí stan, původně vybudovaný na přechodnou dobu jednoho až dvou let. Podle místní radnice hyzdí Výstaviště i jeho okolí.

Důvodem, proč se radní hlavního města rozhodli pro vybudování provizorní haly, je špatný stav stanu. Vybudování repliky má být navíc dokončeno až v roce 2024. Dočasná stavba by mohla sloužit za rok a půl, uvedl v listopadu radní Karel Grabein Procházka (ANO). Opoziční zastupitel Václav Novotný (TOP 09) považuje plán za nesmyslný a příliš nákladný.

bitcoin školení listopad 24

Situaci kolem Výstaviště řeší město řadu let. V roce 2014 se vyvázalo z dlouhodobé a podle některých názorů nevýhodné nájemní smlouvy se společností Incheba. Některé další akce ale bude tato firma na Výstavišti pořádat do roku 2018. Areál je ve špatném stavu. Velké škody napáchala povodeň v roce 2002. Obnova si vyžádá zhruba dvě miliardy korun. Některé budovy, třeba kruhové divadlo Spirála, budou zbourány. Naopak hokejová hala zůstane zachována.

Výstaviště u Stromovky vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy.

Dále čtěte:

Výstaviště se probouzí

Letná jinak. Ulice Dukelských hrdinů a Veletržní čeká proměna


  • Našli jste v článku chybu?