Menu Zavřít

Přebytek zahraničního obchodu v listopadu klesl

6. 1. 2011
Autor: profit

Zahraniční obchod skončil v listopadu přebytkem 11,8 miliardy Kč, což bylo meziročně o 2,7 miliardy Kč méně. Podle předběžných údajů se v listopadu vývoz meziročně v běžných cenách zvýšil o 21 procent a dovoz o 24,1 procenta, přičemž rychlejší růst dovozu pokračoval již devátý měsíc.

Foto: archív Profit

Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Listopadový výsledek podle ČSÚ nepříznivě ovlivnil větší deficit obchodu s minerálními palivy o 2,1 miliardy a chemickými výrobky o 1,4 miliardy Kč.

Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 22,5 procenta na 464,7 miliardy Kč a dosáhl tak druhé nejvyšší měsíční hodnoty od vzniku samostatné České republiky,“ upozornili statistikové. Maximum 478,9 miliardy Kč statistický úřad zaznamenal v říjnu 2007. Posílení koruny vůči euru o 4,8 procenta znamenalo podle úřadu vyšší přírůstky vývozu a dovozu v přepočtu na eura než v korunách, vlivem oslabení koruny ve vztahu k dolaru o čtyři procenta byl naopak růst vývozu a dovozu v dolarovém vyjádření nižší než v korunách.

Zatímco v obchodě s minerálními palivy a chemickými výrobky se schodek prohloubil, kladné saldo vzrostlo u obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím o 0,8 miliardy Kč, stroji a dopravními prostředky o 0,3 miliardy Kč a nevýznamně u obchodu se surovinami. Mírné snížení záporného salda zaznamenal obchod s potravinami a živými zvířaty, přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance obchodu s živočišnými a rostlinnými oleji a tuky o 0,2 miliardy korun.

Vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně vzrostl o více než pětinu (22,2 procenta). Zvýšil se především vývoz silničních vozidel o 5,7 miliardy Kč, elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů o 5,3 miliardy Kč, výpočetní techniky o 3,7 miliardy Kč a strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu o 2,9 miliardy Kč. Dovoz strojů a dopravních prostředků meziročně stoupl o více než čtvrtinu (29,7 procenta). Největší přírůstky ČSÚ eviduje u dovozu elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů o sedm miliard Kč, výpočetní techniky o 4,1 miliardy Kč, telekomunikačních zařízení o 3,3 miliardy Kč a silničních vozidel o 2,9 miliardy Kč.

Dovoz minerálních paliv meziročně vzrostl o 25,2 procenta a byl ovlivněn zejména vyšším dovozem ropy. Dovoz zemního plynu v hodnotovém vyjádření vzrostl o 27,8 procenta, naturálně se však snížil o 24,6 procenta.

Obchodní bilance se státy EU skončila přebytkem 56,9 miliardy Kč, který byl meziročně o 11,8 miliardy Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se meziročně prohloubil o 14,5 miliardy na 45,1 miliardy Kč. Přebytek vzrostl v obchodě s Německem o 5,9 miliardy Kč a Slovenskem o 3,5 miliardy Kč. Přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance obchodu s Polskem o dvě miliardy korun. Deficit se prohloubil v obchodě s Čínou o 9,4 miliardy Kč, Ruskem o 2,8 miliardy Kč a s Malajsií a Koreou (o 0,9 miliardy Kč). Kladné saldo kleslo v obchodě s Itálií o 0,7 miliardy Kč a nevýznamně (o 0,2 miliardy Kč) s Francií a Nizozemskem.

Za posledních dvanáct měsíců v porovnání s předchozími dvanácti měsíci se zvýšil vývoz o 15,7 a dovoz o 17,4 procenta. Obchodní bilance skončila přebytkem 125,2 miliardy Kč, který byl o 12,6 miliardy nižší. Zahraniční obchod se státy EU skončil za posledních dvanáct měsíců přebytkem vyšším o 101,3 miliardy Kč a dosáhl 578 miliard korun. Se státy mimo EU se schodek prohloubil o 113,9 miliardy na 452,7 miliardy korun.

bitcoin_skoleni

V lednu až listopadu 2010 vzrostl vývoz o 16,5 procenta a dovoz o 19,2 procenta. Přebytek obchodní bilance se meziročně snížil o 24,4 miliardy Kč na 122,6 miliardy korun, uvedl dnes Český statistický úřad.

Jsem přesvědčen, ze motor české ekonomiky, kterým vývoz bezesporu je, se opět točí na plné obrátky. Uspokojuje jak dynamika vývozu, tak jeho absolutní úroveň, která v letošním listopadu byla dokonce druhou vůbec nejvyšší v dosavadní historii. Tahounem zůstává německá ekonomika a okolní země. Čeští vývozci se však neztrácejí ani na mimoevropských, pro český vývoz prioritních trzích, jakými jsou Rusko, Čína, Indie a další. Otázkou náležitého posouzení je, jak si na těchto trzích vedou ve srovnání s jinými, zdali jejich konkurenti nedokáží ještě lépe využit příznivého momentu mimořádně rychlého růstu těchto ekonomik,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka.

  • Našli jste v článku chybu?