Menu Zavřít

Přebytek zahraničního obchodu v září stoupl na 25,1 miliard korun, nejvyšší hodnotu letos

6. 11. 2019
Autor: čtk

Přebytek zahraničního obchodu České republiky v září meziročně stoupl o 14,4 miliardy na 25,1 miliardy korun, což je nejvyšší hodnota letošního roku. Kladně se na tom podepsalo obchodování s auty, které díky jejich vývozu zaznamenalo vyšší přebytek. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Vývoz ve srovnání s loňským zářím stoupl o osm procent na 324,7 miliardy korun a dovoz o 3,4 procenta na 299,7 miliardy.

Nejvýrazněji k výsledku zářijové bilance zahraničního obchodu přispěl vývoz motorových vozidel, který meziročně vzrostl o 14 miliard korun, uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová. Díky vyššímu exportu aut stoupl přebytek obchodování s motorovými vozy meziročně o 7,3 miliardy.

Saldo obchodování s ostatními dopravními prostředky se přechodem z pasiva do aktiva zlepšilo o 2,8 miliardy korun a deficit obchodu s ropou a zemním plynem se zmenšil o 1,8 miliardy. Kladný zůstatek obchodování se stroji a zařízeními meziročně vzrostl o 1,3 miliardy korun.


Zbytečné lety do Pekingu: čeští vývozci se dobře prosazují jinde


Naopak nepříznivě zahraniční obchod ovlivnilo obchodování s počítači, elektronickými a optickými přístroji a s farmaceutickými výrobky, které v meziročním srovnání vykázalo o 1,3 miliardy, resp. o miliardu větší schodek.

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila v září v přebytku 71,3 miliardy korun, meziročně to byl o 11,7 miliardy korun lepší výsledek. Schodek obchodu se státy mimo unii se zmenšil o 3,4 miliardy na 44,5 miliardy korun.

Dále čtěte:

Českému vývozu na jaře dojde dech, varují exportéři

Zkouška orchestru, než začne stoupat voda. Recese přijde, jsme připraveni?

Německý rozpočet se může propadnout do schodku, varuje vládní dokument

Poučení z Velké recese? Jaksi nikde

MM25_AI

Ochlazení ekonomiky? Zatím fakt nemrzne

Recese: český automobilový průmysl se připravuje na horší časy

  • Našli jste v článku chybu?