Ještě počátkem října 1929 většina analytiků a bankéřůujišťovala trh, že je všechno v pořádku, a nikdo nebral navarovné signály zřetel. Umělé nafouknutá bublina nakonec praskla.
Ještě počátkem října 1929 většina analytiků a bankéřůujišťovala trh, že je všechno v pořádku, a nikdo nebral navarovné signály zřetel. Umělé nafouknutá bublina nakonec praskla.Hromadný výprodej akcií a strmý pád jejich cen způsobil krach nanewyorské burze, který odstartoval před 75 lety, 24. října 1929,nejhlubší světovou hospodářskou krizi. Celosvětová recese ničivězasáhla i Evropu, kde napomohla i k nástupu nacistů k moci.
První investoři začali v obavách před možnými ztrátamiprodávat své akcie již několik dní před krachem na Wall Streetu.Osudný „černý čtvrtek“ 24. října najednou zcela zmizely nákupnípříkazy a spousta investorů podlehla panice. Každý se chtěl conejrychleji zbavit akcií, které se minutu po minutě stávalybezcenným kusem papíru. Příští den zasáhly zprávy o výprodeji naburze také evropské trhy a postaraly se o „černý pátek“.
Krize z USA jako největšího světového věřitele se všakrozšířila i do Evropy. Zásluhu na tom měly zčásti i krokyamerické vlády, která zavedla drastická ochranářská opatření nadovozy do USA a současně stáhla úvěry z Evropy. Obchod, už takchatrný, ustal takřka úplně.
Na vrcholu krize bylo v USA 16 milionů nezaměstnaných, vNěmecku přes šest milionů, ve Velké Británii čtyři až pětmilionů. Přibližně milion lidí byl podle odhadů bez práce navrcholu krize v Československu. V Evropě expandoval nacistickýrežim, který se dostal k moci kromě jiného právě i v důsledkuhospodářské krize.