Menu Zavřít

Před administrativní válkou

17. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Resort zdravotnictví nechal projekt na rekonstrukci dětské kliniky u ledu

V pražské Fakultní nemocnici Motol (FNM) se snad letos začne intenzivně opravovat a stavět. Bude uzavřena soutěž na rekonstrukci energocentra. Do tendru na zakázku v celkové hodnotě 290 milionů korun se přihlásilo dvanáct uchazečů. „K vítězi se zatím nemůžeme vyjadřovat. Otevírání obálek ještě neproběhlo a mohli bychom být nařčeni z ovlivňování soutěže,“ říká mluvčí FNM Jaromír Morávek. Energocentrum má být podle harmonogramu zrekonstruováno za dvanáct měsíců. Během tohoto období snad budou zahájeny záchranné práce v dětské části motolské nemocnice. Nynější ruch však následuje až poté, co bylo kolem miliardového projektu půl roku ticho po pěšině. Ředitel FNM Miloslav Ludvík tvrdí: „Jsem poslední, kdo by něco zdržoval.“

Zastavil ho pád vlády.

Kabinet schválil urychlené odstranění havarijní situace v dětské části motolské nemocnice svým usnesením z 10. března 2004. Dalším usnesením z 8. září téhož roku souhlasil se spoluúčastí státního rozpočtu na financování uvedených akcí, a to ve výši 1,069 miliardy korun. „To jsme vyhráli dlouholetý boj o finance. Teď se bojíme administrativní války,“ komentuje Miloslav Ludvík.
Pochybnosti o účelnosti rekonstrukce dětské části motolské nemocnice, největšího a nejkomplexnějšího zdravotnického zařízení v Česku, jednoho z největších v rámci evropských zemí, s více než 680 lůžky a 20 tisíci hospitalizacemi dětských pacientů ročně, měl předposlední ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi. Po svém nástupu do funkce v loňském roce naznačil, že by i přes zmíněná vládní usnesení dal přednost novostavbě, která by podle jeho názoru mohla být levnější. Zahájení investiční akce během svého kratičkého ministrování přibrzdil. Do Motola chtěl poslat renomovaného zahraničního auditora, ale pád Špidlovy vlády uskutečnění jeho záměru zmařil.

My nic, to ty lhůty.

„Resort zdravotnictví předložil k oběma projektům Fakultní nemocnice v Motole, rekonstrukci energocentra a řešení havarijní situace v dětské části, ministerstvu financí potřebné doklady. To jejich registraci schválilo. Na energocentrum je schváleno i rozhodnutí o účasti státního rozpočtu při financování. Potřebné kroky jsme učinili. Bohužel, do vlastní realizace se negativně promítají lhůty výběrových řízení,“ odmítá podíl na zpoždění prací vedoucí tiskového odboru ministerstva zdravotnictví Václav Šebor.

Naši úředníci si rozumějí.

Mluvčí ministerstva financí Marek Zeman má ovšem poněkud jiný názor. „Ministerstvo zdravotnictví skutečně registrovalo obě vládou schválené akce vedoucí k odstranění havárie ve FNM již v roce 2004. Po registraci však musí následovat souhlas ministerstva zdravotnictví se zadáním veřejné zakázky a následně rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o účasti státního rozpočtu na financování. Teprve tento krok umožní čerpání prostředků. Ministerstvo zdravotnictví však dosud nevydalo souhlas se zadáním realizace druhé akce, tedy odstranění havarijního stavu, který je nezbytný pro vyhlášení tendru,“ tvrdí Marek Zeman.

WT100

Spásná metoda PPP.

Týdeníku EURO se nepodařilo zjistit, kdy zdravotnický resort vydá souhlas se zadáním tendru. Sám Miloslav Ludvík to očekává každým dnem. Upozorňuje ale na další riziko, kterým je podle jeho vyjádření zákon o veřejných zakázkách. „Dává možnost komukoli z Evropy celý proces zastavit. Složí-li kauci tři sta tisíc eur, budeme muset čekat na rozhodnutí,“ obává se Miloslav Ludvík.
Miliarda korun přitom podle něj stačí jen na nejnutnější opravy a dětská část motolské nemocnice potřebuje zásadní řešení. Vedení zdravotnického zařízení má podle Miloslava Ludvíka projekt, z něhož vyplývá, že toto „zásadní řešení“ si vyžádá ještě další náklady, které by mohly dosáhnout až čtyři miliardy korun. Ředitel Ludvík tvrdí, že nevidí jiné řešení, než získat pro spoluúčast soukromého investora a opravit dětskou část motolské nemocnice metodou PPP (Public Private Partnership). A to bez přerušení provozu.

Co ministr, to rozhodnutí.

„Nemůžeme si dovolit čtyř až pětiletou rekonstrukci s vyřazením provozu. Špičkový tým specialistů by nám tu rozhodně nevydržel. Vše chystáme za plného provozu. Hodně nám ovšem komplikuje situaci rozhodnutí exministryně Marie Součkové, že rotační pavilon, který by sloužil jako základna pro sestěhování a zachování provozu oddělení, v nichž by probíhaly opravy, se v rámci úspor stavět nebude,“ říká Miloslav Ludvík.
Kubinyiho nápad na stavbu na zelené louce považuje za nereálný. „Jednu miliardu korun by stála likvidace staré části, jen odvoz materiálu a sanace sutě by přišly na 650 milionů korun. Za méně než sedm miliard korun by se v současnosti nový objekt těžko postavil,“ počítá. To, že se v Praze v dohledné době postaví nemocnice na „zelené louce“ však šéf Motola nevylučuje: „Pokud chce Praha olympiádu, bude takový objekt nutností. V úvahu připadá pravý břeh Vltavy. Nemocnici je možné postavit za dva roky, zhruba za patnáct miliard korun.“

  • Našli jste v článku chybu?