Vedení společnosti Facebook navrhuje, aby jejímu zakladateli a většinovému vlastníkovi Markovi Zuckerbergovi bylo odebráno právo rozhodujícího hlasu v případě, kdyby firmu opustil. Současné rozložení vlastněných akcií mu to totiž umožňuje.
Zuckerberg v současnosti vlastní kolem čtyř milionů akcií třídy A a 419 milionů akcií třídy B a náleží mu tak 53,8 procent hlasovacího práva a 14,8 procent z ekonomických zisků. V praxi to znamená, že i kdyby se rozhodl prodat svůj podíl ve firmě a de facto z ní odejít, stále by si mohl držet rozhodovací pravomoc.
Takové situaci, ve které by Zuckerberg mohl rozhodovací právo ve firmě předat i na své potomky, chce vedení Facebooku zabránit. Akcionářům proto navrhne, aby se v případě odchodu zakladatele firmy automaticky převedly všechny jeho akcie třídy B do třídy A.
„Za nových podmínek by bylo zajištěno, že bychom nebyli společností kontrolovanou majitelem i po jeho odchodu,“ píše se v návrhu, o kterém se bude hlasovat 20. června na výročním zasedání Facebooku.
Účelem tohoto kroku je, aby případný budoucí výkonný ředitel neměl svázané ruce a nebyl odkázán na Zuckerbergovu vůli, který má v současnosti nad Facebookem prakticky absolutní moc a rozhodoval by i o svém nástupci.
O Zuckerbergově neomezené vládě nedávno hovořil i zakladatel Pirate Bay Facebook jako stát a Zuckerberg jako neomezený vládce |