Já i mí zaměstnanci se často setkáváme s následující situací: Na silnici je sice plná (nepřerušovaná) čára, ale potřebujeme objet pomalu jedoucího cyklistu. Pokud za ním nechceme jet několik minut, je nutné částí auta přejet plnou čáru. Můžu za takové jednání dostat pokutu?
podnikatel z Klatovska Pravidla silničního provozu hovoří jasně: Plnou čáru nelze překračovat. Výjimkou je pouze situace, kdy je nutné objet překážku. Tou se však rozumí pouze nepojízdné vozidlo (nebo například výkop a podobně). Jedoucí cyklista, stejně jako třeba pomalu jedoucí traktor, však není překážkou. Podle zákona v takovém případě už nejde o povolené „objíždění“, ale zakázané „předjíždění“. Pokud tedy není předjíždění pomalu jedoucích vozidel výslovně povoleno nápisem pod značkou zákazu předjíždění, nelze tak činit.
Pro úplnost jen dodám, že pokud plná čára není doplněna „klasickou“ dopravní značkou zákaz předjíždění, lze předjíždět kohokoliv, ale jen pokud ani částí vozidla tuto čáru nepřekročíte - podle předpisů musíte jen „vpravo od této čáry“. Záleží tedy především na šířce pruhu v daném případě. Zákon výslovně uvádí, že souvislou podélnou čáru nesmíte překročit ani nákladem, který vezete.
Tak jako i v jiných oblastech práva je však nutné při aplikaci zákonů vycházet ze specifik a případných extrémů konkrétní situace. Hlavní prioritou je přitom ochrana života a zdraví osob (tedy na bezpečnosti provozu). Po ní následuje ochrana majetku a teprve poté pak - nikoliv však bezvýznamný - požadavek na plynulost provozu. Jak ale tyto obecné zásady používat v praxi?
Pokud je smyslem plné čáry zabránit vjetí automobilu do protisměru a předejít tak možné srážce s protijedoucím vozidlem, je nutné tento zákaz dodržovat absolutně. Tedy zejména tehdy, chystáte-li se pomalého cyklistu předjet v nepřehledné zatáčce, kde i vaše vybočení o pouhých 30 centimetrů může způsobit srážku například s protijedoucím autobusem. Naopak pokud je smyslem plné čáry jen „usměrňovat“ provoz vozidel jedoucích stejným směrem, všude kolem je přehledná rovinka a za vámi ani před vámi nic nejede, lze v zájmu plynulosti provozu pomalu jedoucí vozidlo předjet.
Případná sankce pak opět záleží na okolnostech. Pokutě se nevyhnete při předjíždění v nepřehledné zatáčce, a to i kdyby se ukázalo, že proti vám nic nejelo. U přehledných rovných úseků, třeba když vedle sebe v jednom směru vedou dva rovnoběžné pruhy oddělené plnou čárou, máte velkou naději uspět při projednání případné pokuty u správního úřadu. Samozřejmě ale pouze v případě, že jste svým jednáním nemohli v konkrétní situaci způsobit nehodu a jedná se tedy evidentně o šikanu ze strany policie.
Abyste v potenciálním sporu u správního úřadu měli šanci uspět, požadujte po policistech na místě činu podrobné sepsání okolností vašeho údajného přestupku. Tedy nikoliv pouze „porušení zákazu předjíždění“, ale konkrétně „překročení plné čáry o 20 centimetrů kvůli objetí cyklisty jedoucího rychlostí zhruba 10 kilometrů za hodinu, na dobu asi dvou vteřin, na rovném úseku bez přítomnosti dalších účastníků silničního provozu“.
Mgr. Jan Beneš, právník