Menu Zavřít

Předmluva rakouského velvyslance v Praze

8. 4. 2019
Autor: Euro.cz

Letos oslaví Česká republika a Rakousko 30. výročí pádu železné opony, historické události, která i v dalších zemích podél bývalé hranice mezi diktaturou a demokracií, mezi útiskem a svobodou nabízí příležitost ohlédnout se za úspěchy a také příležitost pracovat na společné evropské budoucnosti. Podmínkou pádu železné opony byla sametová revoluce, ve které občané bývalého Československa s odvahou a odhodláním vybojovali pro sebe život v pravdě, ve státu, který zaručuje svobodu a lidskou důstojnost. Následně návrat k demokracii a právnímu státu vedl k zásadní změně orientace československého státu a společnosti, kultury a ekonomiky.

Rakousko, které se po rozdělení Evropy po druhé světové válce ocitlo jako trvale neutrální stát na druhé straně železné opony a bylo po dobu více než 40 let přímo na hranici obou bloků, se v roce 1989, stejně jako Česká republika, přesunulo do centra nové Evropy, mnohé historicky vzniklé kontakty se oživily a posílily. Jako rakouský velvyslanec v České republice zažívám každý den různorodost a intenzitu vztahů mezi oběma zeměmi, která byla před rokem 1989 nepředstavitelná.

Úspěchy těch, kteří se zasadili za svobodu a demokracii a pak pomohli transformovat svou zemi, mě proto naplňují velkou vděčností.

V roce 1989 byl nastaven kurz integrace České republiky do evropských struktur; ta byla dokončena před 15 lety v roce 2004 vstupem vaší země do Evropské unie.

Česko je jeden z nejúspěšnějších členů EU a od svého vstupu téměř nepřetržitě dohání nadprůměrným růstem státy, které nebyly vystaveny plánované ekonomice. Vaše země se tak v dohledné době změní z čistého příjemce finančních prostředků EU na čistého přispěvatele.

Úspěchy České republiky se odrážejí i v našich bilaterálních hospodářských vztazích, které z evropského sjednocení výrazně profitovaly. Náš roční objem vzájemného obchodu se od rozšíření EU v roce 2004 více než zdvojnásobil z 5,64 miliardy eur na 12,24 miliardy eur vloni. Česká republika je čtvrtou nejvýznamnější investiční destinací pro rakouské firmy, objem investic dosáhl v roce 2017 hodnoty 12,4 miliardy eur, to bylo téměř devět procent všech rakouských investic v zemích EU. Česká republika je již několik let nejdůležitějším ekonomickým partnerem Rakouska ve střední a východní Evropě a od roku 2015 je třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem v EU. Čeští investoři hrají také stále významnější roli v Rakousku, což je další indikátor zvyšující se síly vaší ekonomiky.

Vloni Rakousko zaznamenalo 947 500 příjezdů hostů z Česka, kteří u nás strávili přes tři miliony nocí. To Čechům zajistilo páté místo ve statistice přenocování a vaše země je stále nejsilnějším zdrojovým trhem pro rakouské hoteliéry ve střední a východní Evropě.

To není překvapivé, Rakousko nabízí totiž v létě i v zimě ideální podmínky pro české turisty známé svou náklonností k přírodním krásám a sportu, k jejich neoblíbenějším destinacím patří region Schladming-Dachstein, Zell am See v Salcbursku a město Vídeň.

Vynikající politické vztahy mezi Rakouskem a Českou republikou se v posledních měsících ještě prohloubily díky vysoké intenzitě vzájemných návštěv.

Vrcholem je oficiální návštěva prezidenta Zemana v Rakousku začátkem letošního dubna. Kromě toho se uskutečňuje řada setkání a návštěv na úrovni premiérů, ministrů či předsedů obou komor našich parlamentů. Rakousko a Česká republika také úzce spolupracují na úrovni Evropské unie a mezinárodního společenství, jako je Rada OSN pro lidská práva, jejímiž jsou obě naše země po dobu tří let členy (2019 až 2021).

Obzvlášť vděčné je Rakousko za podporu České republiky během rakouského předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2018. Toto předsednictví se uskutečnilo v obtížných podmínkách, jelikož se Evropská unie stále potýká s řadou problémů, které mohou oslabit důvěru občanů v její akceschopnost. Proto je potřeba posílení Evropské unie formou přiblížení jejím občanům, vzájemné důvěry mezi členskými státy a důvěry v Unii jako spolehlivou a stabilizující sílu ve světě.

Na závěr bych vám chtěl, vážení čtenáři, popřát inspirativní čtení přílohy Rakousko. Zejména mě těší, že týdeník Euro získal rozhovor s rakouskou spolkovou ministryní pro digitalizaci a hospodářství Margarete Schramböckovou.

MM25_AI

O autorovi| Alexander Grubmayr, velvyslanec Rakouské republiky v České republice

  • Našli jste v článku chybu?