Evropské fondy Okolo auditu monitorovacího systému evropských dotací MS2014+ na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) začíná přituhovat.
Babišův první náměstek Lukáš Wagenknecht (na snímku) poštval na vysoké úředníky MMR protikorupční policii s tím, že systém je značně předražený. Policie dokonce podle informací týdeníku Euro pracuje s verzí, že mohli být ministerští úředníci, kteří o zakázce rozhodovali, podplaceni. Z návrhu zprávy o auditu od Wagenknechtových lidí, který týdeník Euro získal z vládních kruhů, vyplývá, že skutečná cena zakázky na monitorovací systém MS2014+ nebyla zhruba 1,3 miliardy, jak se dosud prezentovalo, ale 2,5 miliardy korun.
Vůči auditu se tvrdě neohradil jen resort ministryně Karly Šlechtové, ale i sama firma Tesco SW, která systém zpracovávala. Patří mimo jiné bratrovi vlivného olomouckého politika a někdejšího hejtmana Martina Tesaříka – Josefu Tesaříkovi. Firma Tesco SW podala trestní oznámení jak na členy auditního týmu ministerstva financí, tak i na externí subdodavatele auditu. Mimo jiné kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby, vystavení nepravdivého potvrzení a zprávy a poškozování finančních zájmů Evropské unie a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.
Ministerstvo pro místní rozvoj již také vypracovalo oponentní názor, který putoval na Babišův úřad. „Ministerstvo se důrazně ohrazuje vůči textu v části Celkový závěr, který formou manažerského shrnutí ještě ostřeji formuluje nepodložené a mnohdy spekulativní podezření, zjištění, rizika a závěry, které nejsou uvedeny v příloze vyplývající z provedeného auditu,“ stojí v dokumentu, který týdeník Euro také získal.
V případu podle policie nejde pouze o možné předražení projektu, ale možná prý i o úplatky. Dotčení podezřelí úředníci, v čele s někdejším šéfem výběrové komise Janem Sixtou, který dnes vede kabinet ministra financí Andreje Babiše, to striktně popírají.