Trh se systémy pro velké podniky je již nasycen
Existuje dost dobrých důvodů, proč softwarové společnosti obracejí svou pozornost k malým a středním firmám. Úsek velkých zákazníků je již obsazen, více než polovinu z něj ovládá SAP. Není divu, že sektoru malých a středních firem věnují pozornost i společnosti, které by je ještě před několika lety považovaly pro sebe za málo perspektivní. „Z našeho pohledu je to zajímavý segment. Výnosy z implementací ve středně velkých firmách nám v posledních letech obrovsky vzrostly,“ konstatuje například Jiří Hub, finanční ředitel společnosti LCS.
Kdo je tu malý?
Velikost firmy se obvykle určuje podle počtu zaměstnanců. Český statistický úřad za malou považuje společnost s maximálně 49 zaměstnanci. Firmy s 50 až 250 pracovníky má za středně velké. Za velké jsou označovány společnosti, které zaměstnávají více než 250 lidí. Toto jednoduché a srozumitelné třídění má ale jeden háček. Z hlediska informatiky je poměrně zásadní rozdíl například mezi truhlářskou dílnou a poradenskou firmou, byť se stejným počtem zaměstnanců. Proto je při určování velikosti firmy třeba vzít v potaz i její obrat, počet počítačů, existenci interní sítě a využití internetu.
S kladivem na komára.
Stejně jako si malé firmy obvykle nenajímají na kontrolu účetnictví renomované auditorské společnosti, tak se také nesnaží používat informační systém určený pro velké nadnárodní koncerny. Nebylo by to ani účelné, ani hospodárné. Zavedení nového informačního systému ve skutečně velké firmě trvá minimálně několik měsíců a předchází mu důkladná analýza potřeb firmy a jejího dalšího růstu. Podobný přístup by implementaci v menším podniku prodražil nad únosnou míru. Velké korporace si ale již uvědomily potenciál malých firem a uvedly na trh řadu řešení, která jsou šitá na míru tomuto segmentu. Malé společnosti mohou zároveň vybírat i z řešení od menších softwarových firem. Nabídka se značně liší počtem funkcí i kvalitou know-how.
Malé velké systémy.
Výrobci velkých ERP systémů se v první fázi zaměřili na střední firmy, kterým nabízejí svá standardní řešení jen upravená tak, aby je bylo možné nasadit rychle. Tato řešení jsou ideální pro společnosti, které očekávají, že do standardních řešení časem „dorostou“.
Společnost SAP třeba přišla s produktem mySAP ALL-in-One, který je postaven na standardním SAP řešení, přednastaveném pro jednotlivé obory. Tím se zjednoduší a zlevní implementace. Přednastavená řešení nabízejí od loňska v České republice partneři společnosti SAP. Jejich cena se ovšem pohybuje řádově v milionech korun, což vylučuje jejich využití menšími firmami. Na letošním Invexu proto SAP představí další produkt, určený ještě menším firmám, SAP Business One. „České firmy po vstupu do Evropské unie cítí stále větší potřebu standardizovaných IT řešení a SAP ČR se jim snaží vyjít vstříc produktem, který odráží typické nároky SME podniků,“ říká Jiří Malík, ředitel pro prodej SAP Business One.
„S řešením postaveným na bázi systému SAP jsme stejně jako ostatní partneři SAP ČR teprve na začátku cesty,“ uvádí Kateřina Deetlefsová, PR manažerka společnosti Ness Czech, která je jedním z partnerů SAP. Podobně jako SAP zareagovali i ostatní velcí výrobci. Společnost Oracle nabízí vybranou sadu aplikací Oracle E-business Suite Special Edition, která pokrývá klíčové ekonomické procesy. Firma láká své zákazníky na pevně určenou dobu implementace a pevnou cenu.
Malé malé systémy.
Systémy určené od počátku malým firmám se od oněch výše uvedených liší jak cenou, tak množstvím funkcí. To může být u malé firmy, která neočekává rychlý růst, spíše výhodou. Na tomto trhu lze najít jak systémy, které se postupem času vyvinuly z tradičních účetních programů, tak i ty, jež byly od začátku vyvíjené jako kompletní informační systém podniku. Složitější z nich, určené spíše středním firmám, je možné nainstalovat během několika málo týdnů. Programy pro nejmenší firmy si zručnější uživatel dokáže nainstalovat sám.
Globalizace.
I přes snahy velkých hráčů ovládnout také český trh menších firem mají na něm stále nejlepší pozici domácí výrobci. Na trhu se stále drží velký počet malých firem, které nabízejí především účetní systémy. S rostoucími nároky na informační systém i u menších firem se počet malých výrobců software bude pravděpodobně snižovat, jak je velcí hráči budou ze segmentu středních firem stále více vytlačovat. „Stejně jako v jiných oblastech podnikání, i ve světě IT se projevuje trend globalizace. Zůstanou jen ti nejsilnější. Vedle globálních hráčů pouze několik lokálních,“ komentuje situaci Kateřina Deetlefsová.