Menu Zavřít

Přehodnoťte své rozhodnutí o abolici Babišovi, vyzývá opozice Zemana

24. 9. 2019
Autor: čtk

Opozice vyzývá prezidenta Miloše Zemana, aby přehodnotil rozhodnutí nepokračovat v trestním stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kauzu Čapího hnízda obnovil. Po dnešním jednání zástupců opozičních stran s výjimkou SPD to řekl předseda ODS Petr Fiala. Strany uvítaly slib předsedy vlády, že by případnou takzvanou abolici sám nepodepsal ani k tomu nepověřil jiného člena vlády.

ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN zároveň vyzvali Zemana i Babiše, aby se v dalších týdnech vyvarovali při veřejném vystupování komentování práce a rozhodnutí státních orgánů vůči premiérovi, aby nemohly vzniknout jakékoliv pochybnosti o jejich ovlivňování.

„My jsme si vědomi, jak vypadá politická mapa České republiky. Jsme si také vědomi síly a limitů opozice a počtu našich hlasů. Nicméně se domníváme, že jsou situace, ve kterých je potřeba vyjádřit stanovisko, říct, že nám to není jedno, postavit se společně za určitou věc,“ řekl Fiala. Předseda lidovců Marek Výborný je přesvědčen, že je to také signál veřejnosti v situaci, kdy jsou tendence neměřit všem stejným metrem. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je správné, aby opozice sdělila svůj názor a pohled na situaci.

Co si myslíte o Zemanově úmyslu zastavit případné stíhání Babiše?

„Konáme ve chvíli, kdy cítíme, že je ohrožen právní stát. I tato symbolika, která pro mnohé může znamenat jenom slova, má velký dopad, a totiž ten, že tady jsou politici, kterým záleží na právním státu, kteří jej hájí a budou hájit,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Připomněla také plánované čtvrteční projednávání ústavní žaloby na prezidenta, která ale ve Sněmovně nemá šanci na úspěch. Nepodpoří ji poslanci ANO, ČSSD, KSČM a SPD. Zbývající sněmovní strany nemají dohromady potřebných 120 poslanců pro podání žaloby.

Šéf STAN Vít Rakušan uvedl, že opozice vítá Babišův slib, že případnou abolici nebude kontrasignovat. „Doufáme, že nebude docházet k názorovým posunům jako v případě pana prezidenta,“ poznamenal. „To je absolutně nesmyslná debata. Nevím, proč se taková debata vede. Čtyři roky tady bylo vyšetřování, dva státní zástupci jednoznačně potvrdili, že žádný trestný čin se nestal,“ reagoval na vyjádření opozice premiér.

Prezident Zeman ve čtvrtek řekl, že pokud nejvyšší státní zástupce obnoví trestní stíhání, využije svého ústavního práva abolice a stíhání zastaví. Babiš uvedl, že by abolici nepřijal. Pražské městské státní zastupitelství nedávno zastavilo trestní stíhání Babiše i dalších obviněných v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo. Rozhodnutí je pravomocné. Nejvyšší žalobce Zeman může usnesení zrušit, na přezkoumání má tři měsíce.


Čtěte komentář: Babiš podváděl, ale nespáchal podvod. Co uchránilo premiéra před soudem?

Brífink Jana Novotného


Babiš dnes médiím řekl, že mu vyjádření prezidenta vůbec nepomohlo, ale spíše uškodilo. „Není potřeba žádná abolice. Jsem přesvědčen, že i nejvyšší státní zástupce nemůže nic jiného najít, než našli státní zástupci, kteří to měli na starosti,“ uvedl.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů. Propojení Čapího hnízda s Agrofertem podle šéfa MSZ Martina Erazíma nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly, ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu.


Společné prohlášení ODS, Pirátů, KDU-ČSL, STAN a TOP 09

Představitelé ODS, České pirátské strany, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 se v souvislosti s trestním stíháním vedeným vůči předsedovi vlády České republiky dohodli na této společné veřejné výzvě prezidentovi republiky Miloši Zemanovi a předsedovi vlády Andreji Babišovi:

1. Obracíme se na prezidenta republiky Miloše Zemana, aby ještě jednou zvážil a přehodnotil svou úvahu o rozhodnutí nepokračovat v trestním řízení podle článku 63 odst. 1 písmene j) Ústavy ČR vůči předsedovi vlády v takovém případě, pokud by nejvyšší státní zástupce rozhodl obžalovat předsedu vlády ČR. Jsme přesvědčeni, že v tomto konkrétním případě již samotné úvahy poškozují důvěru veřejnosti v rovnost občanů před zákonem.

2. Vítáme slib předsedy vlády, že případné rozhodnutí prezidenta ČR podle článku 63 odst. 1 písmene j) Ústavy ČR nepotvrdí svým spolupodpisem a že ani nezmocní žádného jiného člena vlády podle článku 63 odstavce 3 Ústavy ČR.

3. Vyzýváme prezidenta republiky a předsedu vlády ČR, aby se od nynějška a v dalších týdnech a měsících vyvarovali při veřejném vystupování komentování práce a rozhodnutí státních orgánů vůči předsedovi vlády ČR, aby nemohly vzniknout jakékoliv pochybnosti o jejich ovlivňování prostřednictvím politického vlivu a ústavních pravomocí, kterými disponuje prezident republiky, jakož i prostřednictvím ústavních kompetencí a politického, ekonomického a mediálního vlivu, kterými disponuje předseda vlády ČR.


Dále čtěte:

Přežil by Agrofert bez státu? Výrobci biopaliv a lesnické firmy jsou na veřejných zakázkách závislé

Komentář: Agrofert ukázal, že má co skrývat

Zadlužení Agrofertu u bank prudce narostlo, dosahuje už 44 miliard

MMF24

Agrofert omezí investice, zaměří se na snížení dluhů

Babišův střet zájmů: auditoři EU zkoumají dokumenty ve Státním zemědělském fondu

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).