Menu Zavřít

Překvapení na závěr. Olomoucké arcibiskupství chce vrátit zámek v Kroměříži

8. 12. 2013
Autor: Mladá fronta E15

Už jen pár týdnů mají církve na to, aby odeslaly poslední výzvy k vrácení majetku zabaveného po únoru 1948. Po sporných nárocích německého nebo maltézského řádu, které na podzim přitáhly mediální pozornost, se zdálo, že do konce roku už v restitucích žádné velké překvapení nepřijde. Omyl.

Římskokatolická církev se téměř na poslední chvíli rozhodla zabojovat o jednu z nejcennějších kulturních památek. Arcibiskupství olomoucké v těchto dnech požádá o vrácení zámku v Kroměříži, který spolu s přilehlými zahradami patří do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

„Výzvu k vydání zámku podáme do poloviny prosince,“ potvrdil týdeníku Euro Václav Tichý z restitučního oddělení olomouckého arcibiskupství. Adresátem žádosti bude Národní památkový ústav (NPÚ), který zámek v současnosti spravuje.

Zámek a zahrady jsou na seznamu památek UNESCO

Rozhodnutí olomouckého arcibiskupství je překvapivé. Církev zvažovala podání výzvy podle zákona o majetkovém vyrovnání už dříve, v létě se však arcibiskupství nechalo slyšet, že od žádosti upustilo. Restituce zámku by pro něj měla velký symbolický význam.

V minulosti sloužil jako reprezentační sídlo olomouckých biskupů, později arcibiskupů. Původně trhovou osadu Kroměříž koupil olomoucký biskup Jan II. už začátkem 12. století, církev zde vybudovala hrad, jenž byl později přestavěn na zámek. Po komunistickém převratu v únoru 1948 jej převzal stát.

Vydání nelze předjímat

Národní památkový ústav, který je podle zákona jednou z takzvaných povinných osob, nechtěl předem restituční řízení o kulturní skvost na východní Moravě blíže komentovat. Postupoval by prý stejně jako u jiných výzev. „Zejména je důkladně posuzováno, zda výzva obsahuje zákonem požadované náležitosti a zda jsou v daném případě naplněny zákonem stanovené podmínky pro vydání požadovaného majetku.

Vydání či nevydání jakéhokoli majetku tedy nelze předjímat,“ řekla mluvčí NPÚ Dita Roubíčková. V současnosti už ale památkáři s církví v Kroměříži spolupracují. Vzácný mobiliář zámku včetně sbírky obrazů od mistrů jako Tizian, van Dyck nebo Cranach je totiž majetkem arcibiskupství, které o něj nepřišlo ani po roce 1948.

Celý článek čtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro


O církevních restitucích čtěte více:

Církevní restituce: němečtí rytíři požádali o Bouzov a Karlovu Studánku

Katolická církev zřejmě vloží část peněz z restitucí do investičního fondu

MM25_AI

Církve odmítly zásah do restitucí. Existují i jiné cesty, pohrozil Sobotka


  • Našli jste v článku chybu?