Menu Zavřít

Premiér Fischer míří do Bruselu

13. 10. 2009
Autor: profit

Premiér Jan Fischer se dnes (13. září) sejde s předsedou Evropské komise Barrosem. Musí totiž vysvětlit, proč je Česká republika poslední ze sedmdvacítky členských států EU, který dosud neratifikoval Lisabonskou smlouvu.

Jan Fischer, Václav Klaus

Autor: www.vlada.cz.

Evropská unie nevěří vlastním očím a s napětím sleduje dění v České republice. To se poté, co skupina senátorů převážně z ODS poslala na konci září Lisabonskou smlouvu k přezkumu u Ústavního soudu, ještě více zdramatizovalo, když prezident Václav Klaus oznámil podmínění dokončení ratifikačního procesu. Premiér Jan Fischer byl proto dnes pozván do Bruselu, aby podmínky, které si Klaus klade, vysvětlil přímo šéfovi Evropské komise José Manuelu Barrosovi. Fischer také musí přiblížit plán, jak zamotanou situaci, která v Praze vznikla, co nejrychleji rozplést.

Klaus již v telefonickém hovoru se švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem, který proběhl minulý týden, prohlásil, že Lisabonskou smlouvu podepíše jen tehdy, pokud bude opatřena „dodatkem“ týkajícím se Listiny základních práv EU. Svou nečekanou podmínku pak blíže specifikoval ve svém prohlášení následující den, ve kterém šokované Evropě sdělil své obavy z možného prolomení tzv. Benešových dekretů.

Poté, co Lisabonskou smlouvu v sobotu (10.října) podepsal polský prezident Lech Kaczyński, zůstává Česká republika poslední ze členských zemí EU, ve které ještě nebyl dokončen ratifikační proces. Smlouva se totiž stále nachází na stole ústavních soudců, kteří však přislíbili, že se jejím projednávaním budou zabývat ve zrychleném řízení. Pakliže soud neshledá její znění v rozporu s ústavním pořádkem České republiky, poputuje na Pražský hrad.

bitcoin_skoleni

K situaci ohledně ratifikace Lisabonu v České republice se vyjádřila Vláda ČR, která ve svém včerejším prohlášení odmítla retropsektivní působení Listiny a uvedla, že je připravena o Klausově podmínce jednat se svými evropskými partnery.

Více na EurActiv.cz.

  • Našli jste v článku chybu?