Evropa i Česká republika by se měly snažit snižovat nebo alespoň nezvyšovat energetickou závislost na Rusku. Největší evropský producent ropy a zemního plynu totiž podle předsedy české vlády využívá přírodní zdroje k prosazování svých zájmů v Evropě a usiluje o získávání dalších podílů na trzích. Mirek Topolánek to řekl na energetickém fóru pořádném Rádiem Svobodná Evropa. „Rusko má tendenci ovlivňovat cenu těchto komodit a vydírat státy EU prostřednictvím případných dodávek do zemí, jako jsou Indie či Čína,“ prohlásil Topolánek.
Premiér též specifikoval, jaká vidí případná konkrétní nebezpečí hrozící v tomto smyslu České republice: „Existují tady rizika, například možné otočení ropovodu z Ingolstadtu, či změna technologií v kralupské rafinerii, která by pak zpracovávala pouze ruskou ropu. Otázkou také zůstává, zda polský stát stále ještě kontroluje společnost PKN Orlen, která je majitelem Unipetrolu, a kdo vlastní slovenskou část ropovodu Družba.“
Z celkové tuzemské spotřeby ropy pocházejí z Ruska asi tři čtvrtiny, u zemního plynu jsou to přibližně čtyři pětiny. Topolánek tvrdí, že snížit závislost na Rusku by pomohla i evropská renesance jaderné energetiky. „I pod tímto tlakem si Evropa uvědomí, že nemá jiné možnosti,“ řekl. Projekt výstavby nového jaderného zdroje v Česku v současnosti považuje za mrtvý. Životnost dukovanské jaderné elektrárny by ale prý mohla být prodloužena až za rok 2030. „Pak bychom postavili nový zdroj v této lokalitě,“ pravil premiér. (mtc)