O lukrativní objekt v centru Prahy usilují Škoda Volkswagen a J&T
Vyrostlo lešení a čelní stranu budovy pokryl obří reklamní transparent. Tak by se dal shrnout dosavadní průběh rekonstrukce jedné z nejznámějších a také nejzchátralejších pražských budov – domu U Hybernů, který stojí v centru hlavního města proti Obecnímu domu a Prašné bráně. Za posledních deseti let se v objektu vystřídala řada nájemců. Žádný z nich ale doposud svůj projekt do konce nedotáhl. Zatím posledními, kteří by mají o objekt zájem, jsou automobilka Škoda Volkswagen a slovenská investiční skupina J&T.
Jako na Broadway.
Nájemní práva na dům U Hybernů drží na padesát let společnost Hybernia. Tu ovládala firma Bonton. V srpnu loňského roku převedl Bonton stoprocentní vlastnictví Hybernie na společnost s ručením omezeným Credit Partner. Za firmou, která má sídlo v Banské Bystrici, stojí Ján Kováčik. Známý slovenský podnikatel je spoluvlastníkem televizní stanice Markíza, šéfuje produkčnímu domu Forza a je zároveň předsedou představenstva akciové společnosti Divadlo Broadway, která provozuje pražské divadlo specializující se na původní české muzikály. Podobná scéna měla vzniknout i v rekonstruovaném domě U Hybernů. Slavnostní premiéra je plánována na podzim příštího roku. Zda tomu tak skutečně bude, je ale otázkou. Objevili se totiž další investoři, kteří mají o palác na lukrativním místě v centru Prahy zájem. Jedním z nich je Škoda Volkswagen. Tuto informaci týdeníku EURO potvrdilo i ministerstvo kultury. „Současný nájemce společnost Hybernia a Škoda Volkswagen mají do čtrnácti dnů ministerstvu kultury předložit společný projekt. Do té doby nebudeme další informace poskytovat,“ uvedla Kateřina Besserová, tisková mluvčí ministerstva kultury. První zmínka o tom, že Němci uvažují o investici do nějaké nemovitosti v centru Prahy se objevila v únoru letošního roku, když český premiér Vladimír Špidla při své návštěvě Německa zavítal i do sídla společnosti Volkswagen ve Wolfsburgu. Vedení automobilky tehdy hovořilo o tom, že má zájem otevřít v Praze své reprezentační kulturně-technologické centrum. Inspirací pro pražský projekt měl být rozsáhlý zábavní a naučný komplex za necelé půl miliardy eur, který Volkswagen vytvořil právě ve Wolfsburgu. Podobný areál v Praze by mohl vyrůst v domě U Hybernů a v sousedních budovách.
Místo úřadu hotel.
Volkswagen ale není sám, kdo o komplex U Hybernů usiluje. Automobilce konkuruje slovenská skupina J&T, která sází na spojení hotelu a muzikálového divadla. Luxusní ubytovací zařízení, které zapojí do některého mezinárodního hotelového řetězce, chtěli Slováci vybudovat v sousedních objektech domu U Hybernů. Hotel by měl zajistit komerční úspěch muzikálové scéně. V současné době v jedné ze sousedních nemovitostí sídlí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, ve druhém ministerstvo práce a sociálních věcí.
Skupina J&T již podala oficiální žádost o odkoupení nemovitostí. Konečné rozhodnutí, komu nemovitosti připadnou, zatím nepadlo. „Náš zájem o vybudování hotelu z budov sousedících s palácem U Hybernů stále trvá. Konečné rozhodnuti je ale závislé na rozhodnuti státu, zda tyto budovy v budoucnu prodá,“ řekl týdeníku EURO Dušan Palcr, partner J&T. „K samotnému domu u Hybernů se v tuto chvíli nemohu vyjadřovat, protože jednání zatím nebyla uzavřena,“ dodal Palcr.
„Chceme, aby se celý areál v budoucnu sjednotil, měl jednotnou myšlenku a aby byl přístupný veřejnosti. Pod tím si ale nepředstavujeme aktivity typu kasino,“ tvrdí Filip Dvořák, šéf komise územního rozvoje úřadu městské části Praha 1.
Deset let bez výsledku Anabáze s domem U Hybernů začala před deseti lety. Tehdejší ministr kultury Jindřich Kabát nechal dvě významné pražské památky v majetku státu - dům U Hybernů a U Černé Matky Boží - zastavit bance za poskytnutí úvěru ve výši 350 milionů, který měl sloužit rozjezdu loterie Česká lotynka, jejímž prostřednictvím měla být podporována kultury. Loterie však nedosáhla žádného zisku a objektu hrozilo, že propadne Komerční bance. Stát ho nakonec vykoupil, ale na rekonstrukci a provoz už neměl peníze. Státní fond kultury proto uzavřel v roce 1997 nájemní smlouvu se společností Musical. Ta přislíbila, že v budově vznikne muzikálové divadlo. Rekonstrukci sice zahájila, ale nedokončila. Chyběly jí prostředky. V červenci roku 2000 přestavbu řídila firma Hybernia, ve které měl kromě Musicalu vlastnický podíl i Bonton. Ten postupně ovládl celou Hybernii. Nicméně ani Bonton obnovu paláce nedotáhl. Důvodem byly opět finance.