Menu Zavřít

Premiérovo tempo je sebevražedné

26. 5. 2006
Autor: Euro.cz

Moje odměna není na veřejnou diskusi, říká volební manažer Jaroslav Tvrdík

Jaroslav Tvrdík (38) se narodil v Praze. Po studiu na střední ekonomické škole absolvoval Vysokou vojenskou školu ve Vyškově, obor ekonomika armády (1986-1990). Poté prošel řadou ekonomických funkcí na ministerstvu obrany. V letech 1996-2000 byl ředitelem příspěvkové organizace Vojenská lázeňská a rekreační zařízení a roku 2000 dosáhl hodnosti podplukovníka. V letech 2000-2001 se stal ekonomickým náměstkem ministra obrany, 4. června 2001 byl jmenován ministrem (člen ČSSD). Působil v Zemanově a ve Špidlově vládě, 29. 5. 2003 rezignoval údajně kvůli nesouhlasu s nedostatkem peněz na reformu armády. V letech 2003-2006 byl předsedou představenstva a prezidentem Českých aerolinií, od 14. ledna 2006 zastává funkci volebního manažera ČSSD.

Jaroslav Tvrdík je ženatý a má tři děti.

EURO: Před naším rozhovorem jste navštívil v Kramářově vile premiéra Jiřího Paroubka. O čem jste spolu jednali, pokud to není tajemství? TVRDÍK: Je. (pauza)

EURO: Zkuste je prozradit. TVRDÍK: Šlo o finále volební kampaně.

EURO: Takže to byla rutinní schůzka? Jak často se s předsedou vlády scházíte? TVRDÍK: Premiér je velmi tvrdě pracující člověk a má rád detailní informace o tom, jak se jednotlivé kroky kampaně připravují a realizují. Proto se spolu vidíme každý den minimálně hodinu. V úterý až pátek míváme ranní schůzky, začínáme v šest a končíme před osmou, v pondělí se pak vídáme v průběhu dne.

EURO: A o čem bude finále volební kampaně? TVRDÍK: O souboji dvou lídrů o premiérský úřad. Pro nás finále kampaně - koneckonců tomu odpovídá i zaměření televizích debat, poselství na billboardech, na dalších nosičích - je o tom, že jeden ze dvou lídrů velkých politických stran bude vládnout této zemi a povede ji příští čtyři roky. Lidé musí vybrat mezi Jiřím Paroubkem a Mirkem Topolánkem a jsme pevně přesvědčeni, že náš kandidát je kompetentnější. A za druhé: finále bude o některých klíčových programových otázkách, pro nás zejména v sociální oblasti, o rovné dani a o experimentech kolem Zákoníku práce.

EURO: Ovlivní finále nedávný incident mezi Miroslavem Mackem a Davidem Rathem? TVRDÍK: Myslím, že ODS ukázala svou pravou tvář.

EURO: Spíš pravou ruku, ne? TVRDÍK: Ano. Pravou ruku. Volte pravou rukou, ano. Ale my jsme pravidelně konfrontováni s virtuální realitou, že ČSSD dělá agresivní kampaň. Máme od samého začátku úplně obrácený pocit, a jsem rád, že se ta virtuální realita při jednání stomatologů či při televizním duelu Topolánek-Paroubek ukázala v pravém světle. Kampaň začínala útoky ODS na „KS ČSSD“ s růžovým prasetem, pokračovala klipy Filipa Renče, Topolánkovými výroky slibujícími zahnat komunisty do děr či srovnávajícími ČSSD s nacisty, a končí minulý týden, kdy v časopise Pravá žena je česká vláda označena za spolupracující s mafiány. ODS představila svou pravou tvář a normální voliči to nemohou přehlédnout.

EURO: Jak tedy chcete ve finále přesvědčit voliče, že váš lídr je nejlepší? TVRDÍK: Tak přesvědčit… To je fakt. (smích)

EURO: Máte jistě ale nějaké eso v rukávu. TVRDÍK: Samozřejmě. Pro finále kampaně ale neexistuje univerzální návod na to, který z nosičů nebo z projektů je ten, jenž bude mít na voliče největší vliv. Je to komplex prvků, který chceme pro finále použít, televizními debatami počínaje, přes billboardy, citylighty až po inzerci. Tím bychom chtěli strhnout váhající na naši stranu.

EURO: Na pozici volebního lídra jste přišel z manažerského postu v ČSA, kde je zvykem mít za dobrou práci dobrou odměnu. Jak jste odměňován ve službách ČSSD? TVRDÍK: (smích) To není na veřejnou diskusi. Mám nějaké vnitřní přesvědčení a v tuto chvíli si v životě mohu dovolit strávit část času tím, že se mu budu věnovat bez toho, abych přemýšlel o tom, jaká nebo jak vysoká odměna za to vůbec má být.

EURO: Alespoň řekněte, zda je vaše odměna závislá na úspěchu nebo neúspěchu ve volbách? TVRDÍK: Není. Nemám žádný motivační bonus za vítězství. Dejme tomu, že opravdu v téhle chvíli v něco věřím. Mé přesvědčení, že Jiří Paroubek je nejkompetentnější lídr této země, je značné a člověk občas může investovat svůj čas a úsilí do věcí, o kterých je přesvědčen. A nepřemýšlet v rovině manažerské odměny. Samozřejmě to ale platí jen do voleb, z něčeho rodinu živit musím, mám tři děti.

EURO: Čím vás Jiří Paroubek přesvědčil, abyste funkci volebního manažera vzal? TVRDÍK: Opakovaně se se mnou sešel. Po několikaměsíční diskusi mě o to požádal způsobem, který se nedá odmítnout.

EURO: Co znamená, že se to nedalo odmítnout? TVRDÍK: Byla v tom osobní prosba člověka, který vede stranu, jejímž jsem členem.

EURO: Jiří Paroubek říká, že v něčem s vámi spokojen je, v něčem méně, v něčem je nespokojen. Jak spolu vycházíte? Nelezete si po pěti měsících těsné spolupráce na nervy? TVRDÍK: Já bych řekl, že to je přesně obráceně. Jiří Paroubek je workholik, který není nikdy s ničím spokojen. Umím si představit, že by možná byl spokojen, kdybychom ODS porazili opravdu velkým rozdílem, a i tak by byl spokojen jenom malou chvilku. Je mi v tomto nesmírně blízký, protože já bych sám sebe charakterizoval úplně stejně. Bezesporu na začátku naší spolupráce, kdy jsem poznával pracovní zvyklosti, návyky i očekávání mého nadřízeného, určitě byla etapa, která nebyla úplně jednoduchá. Teď se mi ale s Jiřím Paroubkem pracuje výborně.

EURO: Kdy vám třeba naposledy vynadal? TVRDÍK: Nerozumím pojmu vynadal. Jirka… tedy premiér se rozčiluje často kvůli médiím, to je myslím silné téma zvláště před volbami. Někdy nejsou informace úplně korektní. Dnes jsem s ním shodou okolností hovořil o dvou článcích ve vašem týdeníku, které nelze označit za vrchol korektnosti, a v tomto případě měl premiér zvýšený hlas. Myslím, že naprosto oprávněně.

EURO: A co se premiérovi nelíbilo? TVRDÍK: Komentář o národním fotbalovém stadionu a článek o úniku dat z agentury STEM.

EURO: Ale co se týče třeba plánu zbourat na Letné nynější stadion Sparty a vybudovat nový, neobjevil se snad jediný pozitivní ohlas. TVRDÍK: To není pravda. Národní fotbalový stadion je téma, kterým se premiér zabývá několik měsíců, opakovaně byl konfrontován se žádostmi Českomoravského fotbalového svazu. Nechal si udělat i průzkum veřejného mínění a vyšlo, že téměř osmdesát procent občanů by podobnou investici podpořilo. Také například pražský primátor Pavel Bém se vyslovil pozitivně a řada dalších.

EURO: Stadion samotný asi podporu má, ale jeho umístění na Letné je zpochybňováno. TVRDÍK: Já si nejsem jist, jestli premiér hovořil ve svých vyjádřeních o tom, že musí být tato investice směřována primárně na Letnou. Premiér má ambici generelně podpořit český fotbal. Nikdy nevyslovil jednoznačně, kategoricky a podmíněně, že tato investice musí být směřována do jednoho místa. To musí logicky nastavit svými parametry Českomoravský fotbalový svaz. Premiér hovořil o podpoře fotbalu ze strany státu, ne o podpoře jednoho konkrétního projektu.

EURO: Tak to je novinka. Všichni to pochopili jako podporu projektu na Letné. TVRDÍK: Protože s tím přišli zástupci Českomoravského fotbalového svazu. Ať přijdou s jinou alternativou. Problém vidím nikoli v tom, že se stát rozhodl pomoci, ale že se fotbalisté a lobbisté za jednotlivými projekty nejsou schopni dohodnout na tom, která varianta má být ta preferovaná.

EURO: Vy byste si dokázal představit jiné místo pro stadion? Jste slávista, ne? TVRDÍK: Já bych se takto nepojmenoval. Nemám vyhraněný klub. Jsem příznivcem českého fotbalu. Slavii mám bezesporu rád, ale také Spartu, a možná bych našel několik dalších fotbalových klubů. Jiné lokality bych si představit dokázal, ale já jsem se do projektu fotbalového stadionu neangažoval, neangažuji a angažovat nebudu. Nebyl jsem u žádného jednání, které v této věci bylo vedeno, ani u žádného nehodlám být. A je mi úplně jedno, kde bude stát fotbalový stadion.

EURO: Kolují totiž spekulace, že po volbách byste měl nastoupit do společnosti J&T, která vlastní letenskou Spartu. TVRDÍK: Nemám jasno, co budu dělat po volbách. Takže nic podobného vám vyvracet ani potvrzovat prostě nebudu. Opakuji, rozhodnutí, zda a kde bude nebo nebude národní fotbalový stadion, je mi úplně jedno.

EURO: Deník Právo uniklá data z agentury STEM publikoval s odkazem na zdroje z volebního štábu ČSSD. Znali jste výsledky průzkumu předem? TVRDÍK: Na tom, že agentuře STEM unikla data do serveru aktuálně.cz, nemohla mít sociální demokracie žádný zájem. Takhle hloupí nejsme, vždyť výsledky vyznívaly v náš prospěch a únik je znehodnotil. Mohu jen spekulovat, ale Právo zřejmě nechtělo zdrojovat aktuálně.cz, a tak uvedlo, že to má z volebního štábu ČSSD. To byla jediná chyba, která se stala. Udělal ji deník Právo, neudělali jsme ji my. My jsme celým tím únikem dat i následným chováním Práva prostě poškozeni.

EURO: Jste zklamáni, že se vám nedaří dohnat v preferencích ODS? TVRDÍK: V žádném případě. Dokonce bych si nepřál, aby ČSSD šla do finále kampaně s vyrovnanými preferencemi a nebo aby nedej bože vedla. Mohlo by to část našich voličů uspokojit, uklidnit, možná by k volbám nešli. Zažili jsme dvakrát, že jsme prohrávali o dvě až čtyři procenta, a volby nakonec dopadly diametrálně odlišně. Takže pro finále nás současné preference uspokojují.

EURO: K patnáctému květnu jste uzavřeli soutěž Vyber zemi, která má rovnou daň, jejíhož výherce čeká zájezd do některého státu evropského východu nebo Balkánu. Už víte, kdo na vlastní kůži okusí podmínky rovné daně? TVRDÍK: Přišlo několik tisíc odpovědí. Teď hledáme termín, ve kterém bychom určili - zřejmě vylosovali - vítězné uchazeče. Lidé si vybírali ze zemí, které jsme nabízeli: Slovensko je z nich v tomto ohledu nejkulturnější a nejcivilizovanější, k těm dalším patří Rusko, Gruzie, Ukrajina… To znamená všechny země, které zavedly rovnou daň na stejné bázi, jako ji navrhla ODS.

EURO: Ale za to, jak některé jmenované země vypadají, přece nemůže rovná daň. To je vůči nim nefér. TVRDÍK: Podívejte se, domníváme se, že charakteristika, stav a vyspělost české ekonomiky a naše představa o její budoucnosti odpovídají tomu, že bychom se raději ve své představě řídili zkušenostmi vyzrálých nebo úspěšných ekonomik západních demokracií. Nerad bych se dotkl slovenských přátel. Slovensko miluji: neměl jsem na mysli kulturu národa ve smyslu nějaké společenské soudržnosti a nebo našeho vzájemného přátelství. To je spíš o tom, že tam funguje nějaký, pro ODS podle jejich slov vzorový politický projekt a je legitimní říct lidem, jaké jsou jeho myšlenky a výsledky.

EURO: Ale jak ten zájezd bude vypadat? Zkusí si výherce platit rovnou daň? TVRDÍK: Samozřejmě že je to o vtipu a o nápadu. Nám to přišlo mnohem vtipnější než kupovat voličům drahé dárky, s jakými do kampaně vstupují jiné strany. My jsme žádné drahé dárky pro naše voliče nenakupovali. A tohle byl opravdu takový vtip, kterým jsme chtěli připoutat pozornost k vlastnímu politickému projektu. Nabídneme vítězům soutěže zájezd důstojný, kulturní a plnohodnotný. Aby nebyli účastí v soutěži jakkoli poškozeni. A Slovenska jsem se nechtěl v žádném případě dotknout.

EURO: Žádná ze stran v kampani nekomunikuje nepopulární věci, že třeba bude zapotřebí udělat důchodovou reformu. A že to nebude bezbolestné. TVRDÍK: To bych s vámi nesouhlasil. Na důchodové reformě před volbami došlo ke shodě klíčových politických stran. Nepodepsala ji pouze KSČM, všichni ostatní se na parametrech reformy shodli. Dokonce existovala i neformální dohoda, že důchodová reforma nebude tématem, na kterém se politické strany střetnou ve volbách. Pro nás by bylo velmi jednoduché levicovým pohledem zrovna toto téma populisticky argumentovat a slibovat něco, co by pak v praxi nešlo naplnit. A pravice by na tom byla v debatě o důchodové reformě bezesporu mnohem hůř.

EURO: Mají na podobu kampaně ČSSD vliv úvahy o příštích vládních koalicích? TVRDÍK: Nemá smysl před volbami hovořit o jakékoli podobě koalice. Souboj je veden mezi pravicovým a levicovým nebo levostředovým konceptem a naším hlavním konkurentem je ODS. Komunisté, lidovci ani zelení nás nezajímají. S ODS soutěžíme o vítězství. To, že jsme si takto legitimně vybrali konkurenta v kampani, nemá nic společného s tím, s kým budeme po volbách skládat koalici.

EURO: Zelení však mohou být jazýčkem na vahách. Proč jste s nimi odmítli jít do koalice? TVRDÍK: To je jinak. Premiér řekl, že v tuto chvíli má potíž jednat se zelenými, v jejichž čele stojí Martin Bursík. Myslím, že Bursík má asi dvacetkrát víc problémů, než měl Stanislav Gross, který z vrcholné politiky musel odejít. Je divné, že Gross byl médii vnímán jako negativní politická postava a Bursík je za hrdinu. To nemá politickou logiku.

EURO: Byli jste s Grossem přátelé… TVRDÍK: …a jsme přátelé…

EURO: …on stojí mimo předvolební kampaň ČSSD? TVRDÍK: Ano. Není jakkoli zapojen do volební kampaně. Ani do vrcholné politiky.

EURO: Jak moc jsou předvolební billboardy ČSSD dílem poradců či agentur a jak moc do toho mluvíte vy nebo vedení strany? Necháváte si radit zvenčí? TVRDÍK: Někdy mi dělá radost, když slyším, jak prvky naší kampaně nesou viditelné stopy zahraničních poradenských firem. Mohu vás ujistit, že americká firma PSB pro nás dělá primárně strategickou analytiku a do operativní části kampaně se téměř vůbec nezapojuje. O tom, jak má vypadat kreativní část kampaně, v této chvíli rozhoduje tým pěti hlavních odborníků. Ti se dohadují o vizuální podobě. Máme dnes poměrně velkou míru delegované pravomoci a volnosti rozhodnout, který koncept v praxi bude následně realizován. Opět mohu vyjádřit radost nad tím, že zpočátku jsme se jako tým museli s naším hlavním volebním lídrem sžívat, všechny koncepty musel vidět premiér, už několik měsíců nám však do žádného nijak vážně nezasáhl.

EURO: Nestalo se, že by vetoval nějaký návrh? TVRDÍK: V posledních měsících vznikla vysoká míra důvěry a pozitivní spolupráce mezi týmem a premiérem, který do kreativní části kampaně nezasahuje.

EURO: Vložil jste vy osobně nějaké nápady do kreativní části? TVRDÍK: Pracujeme „brainstormingovým“ způsobem a potřebu zveřejňovat, kdo který koncept navrhl, nemáme. Ani po volbách. Když bude kampaň dobrá a úspěšná, je to záležitost celého týmu.

EURO: Pracoval jste se Stanislavem Grossem i s Jiřím Paroubkem. Je Paroubek lepším stranickým lídrem? TVRDÍK: Nemám možnost srovnávat, já jsem pod premiérem Grossem nikdy nepracoval. Lidé, kteří mě znají, o mně říkají, že jsem nepřiměřený workholik. Já dnes mohu prohlásit, že premiér Paroubek je člověk, který má tah na branku ještě silnější než já. To je už co říct.

EURO: Myslíte, že po volbách ubere plyn? TVRDÍK: Taky jsem si kladl tuto otázku. A neuměl jsem si na ni odpovědět. V tomhle tempu se dá vydržet opravdu jenom omezenou dobu. Jeho tempo je sebevražedné. Takový zápřah se dá fyzicky vydržet několik měsíců, ale ne několik let. Po volbách podle mě to tempo alespoň zčásti bude muset změnit. Nemůže trvat celé čtyřleté funkční období, které doufám, že mu občané dají.

EURO: Kromě Stanislava Grosse jste se přátelil i s podnikatelkou Libuší Barkovou, která dnes čelí obvinění z pojistného podvodu a dokonce byla na čas vzata do vazby. Sledujete její spor, přišla vám vazba adekvátní? TVRDÍK: Jestliže si přečtete rozhodnutí odvolacího soudu v té kauze, tak o objektivitě justice v České republice začnete pochybovat. Vzhledem k tomu, že jsem členem vládnoucí strany, není toto konstatování pro mě nic příjemného. Jestliže vezmu v úvahu jenom dílčí informace, které mám - třeba i z médií, protože paní Barkovou jsem už dlouhou dobu neviděl - o tom, že celou dobu informovala soudkyni, kde se bude pohybovat, celou dobu se chovala transparentně, čitelně, tak potom rozhodnutí soudkyně o vazbě mi přijde jako téměř neuvěřitelné. Soudkyně by si asi měla sáhnout do svědomí a možná i rezignovat pro podjatost. V průběhu sporu jsem registroval některá její vyjádření a přišlo mi, že Libuše Barková byla odsouzena před rozsudkem. Mediální vystupování soudkyně tohoto případu mi přišlo jako naprosto neuvěřitelné.

EURO: Mluvíte o české justici, kterou vede šéfunionista Pavel Němec. Co si myslíte o ,,ultraliberální“ kampani US-DEU? TVRDÍK: Já bych řekl, že předseda Němec se musel zbláznit. Také jsem hodně přemýšlel o tom, proč ministr Karel Kühnl, člověk, kterého v politice respektuji, se do podobného projektu nechal přesvědčit. Nerozumím tomu.

EURO: Zkuste si představit, že je 3. června, 14.00 hod. Jak a kde budete čekat na výsledky voleb? TVRDÍK: Mě hodně pobavilo, když jsem zjistil, že ODS už přemýšlí o oslavě pro dva a půl tisíce lidí v centru Prahy v jedné z nejluxusnějších restaurací. My jsme neměli žádnou debatu o tom, kde budeme slavit. Ani jsme ještě neuvažovali, kde budeme třetího června odpoledne. Kampaň se vede do posledních vteřin.

EURO: Po volbách počítáte s dovolenou? TVRDÍK: Určitě se na to nesmírně těším. Od 20. prosince 2005, kdy jsem do funkce volebního manažera nastoupil, jsem neměl jediný volný den s rodinou. Byl to náročný projekt. Těším se, že si hodně odpočinu, ale jestli mi dovolená začne druhý, třetí nebo pátý den po volbách, v tom ještě taky jasno nemám. Bude záležet na tom, jak volby dopadnou.

FIN25

EURO: Od toho se zřejmě odvine i vaše další kariéra. Kam po volbách zamíříte? TVRDÍK: Málokdo mi to bude věřit, ale opravdu ještě nemám jasno v tom, co budu dělat. Na druhou stranu se nebojím, že bych se někde neuplatnil. Posledních pět měsíců jsem strávil v práci, tomuto projektu jsem odevzdal naprosto vše. Dvojčata jsem v prosinci registroval ještě v postýlce, ale včera v noci jsem zjistil, že už lezou po čtyřech. Takže já se třetího června dobře vyspím a pak se poradíme s manželkou, jak má vypadat naše budoucnost. Všechny varianty jsou otevřené. Umím si sám sebe představit na studiích, ale i v různých jiných životních rolích.

EURO: Chcete jít studovat? Kam? TVRDÍK: Stále mám dlouhodobě otevřený stipendijní pobyt v USA a nevylučuji, že by mohla nastat doba, kdy jej využiji. Ještě v tom ale nemám jasno. Nerad bych se dostal do situace, že v tuto chvíli řeknu směr a po volbách budu odpovídat na otázky, proč se zase chovám jinak, než jsem uvedl.

  • Našli jste v článku chybu?