Menu Zavřít

Přes Airbnb by mělo být možné pronajmout jen pokoj, ne celý byt, navrhuje Hřib

2. 2. 2020
Autor: čtk

Praha by chtěla, aby vlastníci nemovitostí měli zakázáno pronajímat celé byty s výjimkou toho, kdy jsou jeho vlastníky a opustí ho jen na přechodnou dobu. Turisté, kteří by chtěli ubytovat prostřednictvím Airbnb, by si mohli pronajímat pouze jeden pokoj v bytě nebo domě, ve kterém bydlí také jeho majitel. Vyplývá to z rozhovoru, který britskému listu The Observer poskytl pražský primátor Zdeněk Hřib.

Tento nápad je podle Hřiba hlavním bodem programu, jehož cílem je vrátit Prahu zpět lidem v Praze a zmírnit negativní dopady turistiky. Podle Hřiba růst Airbnb přeměnil město na "rozptýlený" hotel a neschopnost omezit tuto službu "pojídá město zevnitř".

"V minulosti jste mohli omezit počet turistů ve městě jednoduše schválením určitého počtu hotelů o určité kapacitě při procesu udílení stavebního povolení. Nyní Praha nemůže omezit ubytovací kapacity pro turisty. Čísla jsou opravdu kritická," řekl Hřib.

Prahu, která má 1,3 milionu obyvatel, v roce 2018 navštívilo osm milionů turistů. Ještě v roce 2000 to bylo jen 2,6 milionu. Počet turistů by měl dále růst, infrastruktura ani finance města však na to nejsou dostatečně vybavené.


Přečtěte si rozhovor: Hřib: Zastavili jsme zbytečné technologické projekty za více než 100 milionů

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Počet pronájmů nabízených prostřednictvím Airbnb se mezi roky 2016 a 2018 ztrojnásobil a 80 procent nabídky tvoří pronájem celých bytů. Výsledkem je nárůst hluku, zhoršení života pro místní obyvatele a prudký růst cen realit a nájmů.

Hřib upozornil, že současná situace je daleko od původní myšlenky sdílené ekonomiky, kterou bylo nechat turisty bydlet u vás doma, připravit jim snídani a říct jim něco zajímavého o městě. "Je to pouze rozptýlený hotel, kde zneužíváte pohodlí ostatních občanů města, místních obyvatel, a snažíte se vydělat na jejich úkor," řekl Hřib.

Primátor uvedl, že chce přesvědčit ministerstvo pro místní rozvoj, aby podpořilo zákony umožňující místním samosprávám vydávat vlastní zákony a vyhlášky o krátkodobých pronájmech podle místních podmínek. Podobné snahy již dříve zkrachovaly, primátor se však domnívá, že díky zvyšujícímu se povědomí o problémech Prahy se podaří získat dostatečnou politickou podporu pro přijetí zákona.

Praha ve stopách Amsterdamu a Mallorcy

Hřib dodal, že nejlepším způsobem by bylo regulovat Airbnb tak, aby byla zachována původní myšlenka sdílené ekonomiky. To znamená, že by byl stále možný pronájem pokoje v domě. Nebylo by však možné pronajmout celý byt, pokud není obydlen, nebo pronajímat ho po celý rok.

MM25_AI

Praha není ve svém postoji proti Airbnb sama, uvedl The Observer. Některá evropská města již zavedla vlastní omezení Airbnb a dalších podobných služeb. Amsterodam loni v lednu zpřísnil pravidla pro pronájem celých domů na méně než 30 dnů z nynějších 60 dnů. Vláda na Mallorce šla ještě dál a v roce 2018 zakázala všechny krátkodobé pronájmy bytů typu Airbnb na ostrově poté, co si místní obyvatelé stěžovali na prudký růst nájemného.

  • Našli jste v článku chybu?