Menu Zavřít

Přestřelka

29. 11. 2004
Autor: Euro.cz

Může vláda splnit své rozpočtové cíle pro rok 2005? NEMartin Kocourek (ODS) místopředseda rozpočtového výboru Zřejmě se jí to nepodaří. Především se neprovedla zásadní reforma financí. Kabinet hodlá dosáhnout kritérií z Maastrichtu do roku 2008.

Může vláda splnit své rozpočtové cíle pro rok 2005?

NE

Martin Kocourek (ODS) místopředseda rozpočtového výboru

Zřejmě se jí to nepodaří. Především se neprovedla zásadní reforma financí. Kabinet hodlá dosáhnout kritérií z Maastrichtu do roku 2008. Přitom evropská pravidla, jako například tříprocentní výše rozpočtového schodku, stanoví hranici, kdy se země dostává do vážných problémů. Když se k ní členské státy jen začínají blížit, bývají vyzývány, aby provedly razantní opatření. Vláda by proto měla odpovědět na otázku, kde vlastně bude konec fiskální reformy. Bude to nulový schodek? Souhlasí vůbec s principem, že stát nemá hospodařit se schodkem? Problémem není samotný fakt, že je jeden rozpočet v deficitu. Pokud se nezačne s celou řadou reforem, tak s tím nic nenaděláte.

ANO

Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) předseda rozpočtového výboru parlamentu

Stanovené cíle jsou reálné. Ekonomové můžou tvrdit, že rozpočet měl být postaven jinak, musíme si ale uvědomit, že to není záležitost ekonomická, ale výsostně politická. Jde tedy o nejlepší kompromis, jakého bylo možné za daných okolností dosáhnout. Já v něm vidím řadu problémů, například skutečnost, že neopakovatelné příjmy z rivatizace jsou zapojovány proti běžným výdajům. To je špatně, ohrožuje to budoucí důchodovou reformu. Návrh rozpočtu na rok 2005 nicméně odpovídá programovému prohlášení vlády, ve kterém se kabinet zavazuje dodržet program k ozdravení veřejných financí, takzvaný konvergenční program. Rozpočet respektuje jak dohodnutou maximální výši deficitu, tak dohodnutou maximální výši výdajů.

PROFIT CZECH BUSINESS

Seminář na téma „Státní rozpočet ČR na rok 2005“ uspořádala minulý týden nadace Friedrich Naumann ve spolupráci s týdeníky Profit a Czech Business Weekly a Vysokou školou ekonomickou v Praze. Osmého prosince se na půdě VŠE utká guvernér České národní banky Zdeněk Tůma s poradcem investiční banky Goldman Sachs Vladimírem Dlouhým.

bitcoin_skoleni

foto: Jan Hrouda/EURO

foto: Klára Hadererová/EURO

  • Našli jste v článku chybu?