Menu Zavřít

Přestřelka

5. 9. 2005
Autor: Euro.cz

Potřebujeme mít zákoník práce?

Potřebujeme mít zákoník práce?

Miroslav Ševčík ředitel Liberálního institutu NE

Zákoník práce je zcela nadbytečným zákonem. Vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem by měl být výhradné smluvním vztahem. Například ve Spojených státech zákoník práce v podobě, v jaké jej známe u nás, prostě neexistuje. Přesto jsou tam vysoké průměrné mzdy a nízká nezaměstnanost. U nás by však byl návrh na zrušení zákoníku práce v současné době zcela neprůchodný. Plno lidí k němu totiž vzhlíží jako k jakési bibli. Vůbec si přitom neuvědomují, že regulace v něm obsažené jim nepomáhají, ale naopak škodí.

Václav Oucháč majitel společnosti Eurodelta

Zákoník práce je potřebný. Pracovní právo je samostatný prvek. Pracovněprávní vztah nevzniká mezi občany, ale osobami, které jsou právnické a fyzické. Do občanského práva bych vztah zaměstnavatele se zaměstnancem nemíchal, protože řeší specifické vztahy, včetně například rodinných. Právo je jako strom. A umíte si představit, že na základní větvi, kde jsou jablka, by na dalších odnožích rostly pomeranč, hruška či citrón

bitcoin_skoleni

Milan Štěch předseda Českomoravské komory odborových svazů ANO**

Zákoník práce má opodstatnění proto, že vztah zaměstnavatele a zaměstnance není rovným vztahem, tudíž nemůže být řešen prostřednictvím občanského práva. Jedná se o vztah nadřízenosti a podřízenosti, pro který je nezbytná kodexová úprava. Je to zkušenost nejen Česka, ale většiny evropských zemí. Ve státech, kde je tento vztah řešen dílčími zákony (například v Německu), jsou velké snahy dostat jej též do kodexu. To je totiž přehledná norma - u nás má 360 paragrafů. Naproti tomu občanský zákoník jich obsahuje téměř 4000.

  • Našli jste v článku chybu?