"Pokusili se vytlačit 4900 lidí zpátky do Turecka... Nasadíme k hranici tisíc příslušníků speciálních policejních sil..., abychom to vytlačování zastavili," řekl dnes Soylu při návštěvě příhraniční provincie Edirne.
Od chvíle, kdy Ankara 28. února oznámila, že přestává plnit závazek vyplývající ze smlouvy s EU z roku 2016 a otevře své hranice s unií, se k řeckým hranicím začaly přesouvat tisíce uprchlíků. Řecké úřady uvedly, že se jim od soboty podařilo zabránit v ilegálním přechodu hranic 37 tisícům lidí, za uplynulých 24 hodin takto vrátily zpět do Turecka asi sedm tisíc osob.
Řečtí pohraničníci a policisté od soboty zadrželi 252 lidí, kteří ilegálně překročili hranici z Řecka do Turecka. Řecký deník Kathimerini dnes večer s odvoláním na bezpečnostní zdroje napsal, že 64 procent zadržených pocházelo z Afghánistánu, 19 procent z Pákistánu, pět procent přímo z Turecka a pouhá čtyři procenta uváděli jako svou vlast Sýrii.
Atény ve středu oznámily, že během několika dnů postaví na severu země uzavřené uprchlické centrum pro migranty, kteří se od 1. března dostali a případně ještě dostanou do země. Tito běženci podle vlády nebudou registrováni a budou okamžitě vraceni do místa původu.
Turecko se chce kvůli údajně násilnému zacházení Řecka s migranty obránit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Tvrdí mimo jiné, že řecká policie zastřelila nejméně jednoho migranta, řecká vláda zprávu označila za lživou.
Čtěte také:
Další migrační krize na obzoru? Turecko chce přestat se zastavováním Syřanů mířících do Evropy
Turecký prezident Erdogan otevřel uprchlíkům hranice s Řeckem. To je hodlá bránit za každou cenu