Menu Zavřít

Převody majetků již bez posudků znalce?

2. 5. 2012
Autor: profit

Podmínky pro prodej majetku mezi společnostmi, které patří do jedné skupiny nebo chcete-li, jsou spřízněné, se zásadně změnily. Důvodem je nedávný rozsudek Nejvyššího soudu.

Foto: Profimedia

Ten rozhodl, že převod majetku není neplatný, přestože kupní cena za převáděný majetek nebyla stanovena na základě posudku znalce jmenovaného soudem, a to za předpokladu, že cena sjednaná odpovídá tržní hodnotě převáděného majetku. Povinnost zpracování znaleckého posudku vyplývá z obchodního zákoníku a doposud soudy zastávaly názor, že převod majetku je neplatný, jestliže tato povinnost nebyla ještě před převodem majetku dodržena.

Jedná se o průlomové rozhodnutí, které je pro firmy podstatným zjednodušením. Pro podnikatele se tak sníží nejen administrativa, ale předejde se i mnohým právním komplikacím. Často se totiž stávalo, že společnosti ve skupině mezi sebou převedli majetek a řádně za něj zaplatili. Po čase zjistily, že převod je neplatný a musely řešit jak znovu řádně prodat nepřevedený majetek a jak naložit s již zaplacenou kupní cenou. Například v insolvenci prodávajícího tato skutečnost nabrala zvlášť nepříjemné obrátky. Insolvenční správce zahrnul do majetku insolventní společnosti i majetek, o kterém byli současní i minulí vlastníci přesvědčení, že byl řádně prodán. Teprve nynější rozhodnutí soudu potvrdilo platnost těchto převodů nicméně za předpokladu, že cena zaplacená za majetek odpovídala tržním podmínkám.

MM25_AI

Rozsudek Nejvyššího soudu sice ulehčil podnikatelům od některých procesních úkonů a usnadnil řešení převodů majetku bez posudku znalce jmenovaného soudem, neodstranil ale povinnost prodeje majetku ve skupině za cenu tržní. Spřízněné společnosti budou nadále muset hodnověrně doložit, jakým způsobem dospěly ke kupní ceně za převáděný majetek. Z tohoto důvodu nadále doporučujeme, aby se zúčastněné společnosti obracely na znalecké ústavy a nechaly si zpracovat odborný posudek, jelikož tento postup lze pro většinu obchodních případů považovat za nejvěrohodnější způsob stanovení tržní ceny.

Autorem článku je Jan Roub z advokátní kanceláře Accace Legal s.r.o. 

  • Našli jste v článku chybu?