Menu Zavřít

PŘEVRATNÉ HODNOCENÍ

8. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Obtížnost hřiště je možné si vypočítat

MM25_AI

Novým hendikepovým systémem EGA, který u nás platí od počátku minulého roku, jsme se již zabývali (EURO 47/2000). Jeho definice zní: „Hendikepový systém EGA je metoda pro ohodnocení golfových dovedností tak, aby hráči s různou úrovní dovednosti mohli soutěžit v turnajích za srovnatelných podmínek.
Než mohl tento hendikepový systém vejít v platnost, byla všechna hřiště postupně navštívena komisaři, kteří po vyhodnocení daných parametrů oznámili dvě základní hodnoty potřebné pro výpočet nových hendikepů, charakterizující obtížnost hřiště – course rating a slope rating. Course rating (absolutní obtížnost hřiště) je hodnota, která vyjadřuje ohodnocení obtížnosti hřiště pro hráče s přesným hendikepem 0,0 (scratch hráč) za normálních hracích podmínek.
Slope rating (relativní obtížnost hřiště) je hodnota, která vyjadřuje relativní hrací obtížnost hřiště pro hráče, kteří mají vyšší hendikep, vzhledem k absolutní obtížnosti hřiště.
Jaká je konstrukce těchto hodnot? V čem je nový systém hodnocení obtížnosti převratný? V předchozím systému byla obtížnost golfového hřiště vyjadřována pomocí hodnoty SSS (Standard Scratch Score). Jednalo se zde téměř výhradně o zohlednění faktoru délky hřiště bez přihlédnutí k obtížnostem jamek pro různě výkonné hráče. Možná korekce paru hřiště byla pouze o dva údery nahoru či dolů, což zdaleka nevystihovalo všechny možné diference mezi hřišti. Je zřejmé, že jamka dlouhá 400 metrů bez překážek, se širokou fairwayí a velkým greenem je něco úplně jiného než stejně dlouhá jamka, která má úzkou fairway, dvě vodní a šest pískových překážek a na pravé straně podél celé jamky je hranice hřiště. Pro SSS metodu to byly ovšem stejné jamky.
Nový systém, nahrazující SSS, se zrodil v USA v hlavě námořního důstojníka Deana Knutha v roce 1977. Spolu s kalifornskými golfovými odborníky vypracovali matematickou a statistickou studii, ve které se zabývali možností popsání obtížnosti jednotlivých jamek, a to rovněž z hlediska různě výkonných hráčů. Asi sto proměnných, které popisují obtížnost hřiště, zredukovali na deset faktorů, které zohledňují překážky, a pět, které korigují délku.
Jsou to tyto faktory:
Pro překážky
1. Topografie hřiště (svahy, elevace)
2. Vlastnosti fairwaye (kvalita, délka, šířka)
3. Vodní překážky (velikost, poloha)
4. Bunkry (velikost, poloha)
5. Přihrávání na green (velikost, tvar, sklon, plocha pro dopad míče ve vztahu k délce přihrávky)
6. Stromy (velikost, poloha, hustota)
7. Rough (vysoká tráva a možnost vyhrát z ní míč)
8. Out–hranice a extrémně vysoký rough
9. Green (povrch a normální rychlost)
10. Psychologie (mentální efekt způsobený kombinací překážek v oblasti cíle (úzká fairway, propast, svah…)
Pro korekci délky:
1. Roll („dokulení míče po dopadu )
2. Výškové rozdíly
3. Fairway a její forma – dogleg (zahnutá jamka)/vynucené zkrácení jamky
4. Převládající směr větru
5. Nadmořská výška
Každý z faktorů se na každé jamce bodovým systémem mezi 0 a 10 ohodnotí, a to zvlášť pro scratch hráče a pro „bogey hráče (hendikep 18–22) u mužů i žen. Na konci vyhodnocení vystoupí pro dané hřiště hodnoty course ratingu (scratch hráč) a slope ratingu (bogey hráč). Hodnota course ratingu osciluje kolem paru hřiště. Je obdobou bývalého SSS. Hodnota slope ratingu kolísá mezi 55 a 155. Pro zahrání svého hendikepu musí scratch hráč zahrát hodnotu course ratingu, hráč s hendikepem 20 potřebuje podle obtížnosti hřiště úderů více či méně. Na snadném hřišti (slope pod 113) musí zahrát například šestnáct úderů nad course rating, na obtížném (slope nad 113) 26 nad course rating. Pro průměrné hřiště vychází právě hodnota dvacet úderů. Sklon přímek je dán právě hodnotou slope ratingu – čím větší, tím těžší je hřiště.
Každý si může spočítat svůj hrací hendikep EGA na jakémkoli hřišti ze vzorce:
Hrací hendikep EGA = Přesný hendikep EGA x (Slope Rating/113)
+ (Course Rating – Par).
Hrací hendikep EGA je vyjádřen celým číslem (0,5 se zaokrouhluje nahoru).
„Přesný hendikep EGA vyjadřuje golfovou dovednost hráče na hřišti se slope rating 113. Příklad: Mám přesný hendikep 15,6, chci hrát na hřišti XY z odpališť s parem 71, course rating = 72,8 a slope = 128. Můj hrací hendikep na tomto hřišti: Hrací hendikep EGA = 15,6 x (128/113) + (72,8 – 71) = 19,5. Po za–okrouhlení budu hrát na tomto hřišti s hendikepem 20.
Tabulka naznačuje, jak se mění rozdíl mezi hracími hendikepy u dvou hráčů, „A (přesný HDC 5) a „B (přesný HDC 18), v závislosti na obtížnosti hřiště:
Normy hřišť (course rating a slope rating) pro hřiště v České republice je možné najít na jednotlivých odpalištích nebo lépe například na stránkách www.golf.cz či www.cgf.cz. Pro zajímavost, nejtěžším (pro průměrného golfistu) z osmnáctijamkových hřišť je pro muže Karlštejn z bílých odpališť (slope 131) a pro ženy jsou to Poděbrady z červených odpališť (slope 132). Mezi devítijamkovými drží primát Praha–Motol pro muže i ženy (slope 135, respektive 132).

  • Našli jste v článku chybu?