Sýrie Mgr.
Ještě před měsícem se vysoký syrský státní úředník (na služební cestě v Praze) podivoval nad dotazem týdeníku EURO týkajícím se možnosti propuknutí protivládních protestů v jeho zemi. Sebejistě tehdy tvrdil, že Sýrii nic podobného jako Egyptu a Tunisku nehrozí. „V minulosti jsme vnímali potřeby obyvatel a vláda kladla důraz na jejich splnění,“ uvedl. Řada lidí jeho země má však evidentně jiný názor.
Sýrie zažila v posledních dvou týdnech několik demonstrací, v jejichž průběhu zabily bezpečnostní složky přibližně 120 lidí. Použití násilí ostře odsoudily Spojené státy a Evropská unie. Evropská šéfka diplomacie Catherine Ashtonová vyjádřila velké znepokojení nad narůstajícím počtem mrtvých demonstrantů a nad zatýkáním dalších.
Syrská vláda pod tlakem událostí podala demisi, odstupující premiér Muhammad Nadží Utri však zůstal v čele přechodného kabinetu. Podle disidentů přesto nelze v žádném případě hovořit o zásadních změnách. Absolutní moc v zemi má totiž prezident Bašár Asad, který byl do funkce zvolen v roce 2000 v referendu měsíc po smrti svého otce Háfize. Syrský prezident vydává veškerá hlavní rozhodnutí v otázce vnitřní politiky, národní bezpečnosti, mezinárodněpolitických vztahů a národního hospodářství. Asad mladší je také generálním tajemníkem ústředního výboru strany Baas, tajemníkem regionálního vedení strany Baas a vrchním velitelem armády.
Prezident minulý týden vystoupil v parlamentu s projevem, v němž se vůbec poprvé k protestům vyjádřil. Označil je za zahraniční spiknutí, jehož cílem je destabilizovat situaci v Sýrii. Bezpečnostním složkám prý byly vydány jasné rozkazy, aby do demonstrantů a civilistů nestřílely. Podle pozorovatelů Asad v průběhu pětačtyřicetiminutového projevů vůbec nepůsobil jako lídr, který se obává, že by jeho dny v úřadu byly sečteny. Národu slíbil další reformy, přičemž za priority označil boj s korupcí a nezaměstnaností. Navzdory očekávání však nezrušil výjimečný stav zavedený v zemi v roce 1963. Ten je oficiálně zdůvodňován válečným stavem s Izraelem, především ale poskytuje značné pravomoci rozvětvené státní bezpečnosti.
Podle aktivisty Akthama Nuaisse angažujícího se v otázce lidských práv stojí Sýrie na křižovatce. „Buď prezident přijme okamžitá a drastická reformní opatření, nebo vývoj v zemi sklouzne k jednomu ze špatných scénářů. Pokud má zájem dovést Sýrii ke skutečným demokratickým změnám, na půl cestě jej bude čekat syrský lid,“ uvedl pro agenturu AP.