Zákon o obchodních společnostech a družstvech dnes podepsal prezident Václav Klaus, informoval Mediafax jeho tiskový odbor. Norma má zjednodušit podnikání, ale také upravit postavení věřitelů, obsahuje i veškerá pravidla týkající se vzniku, správy a zániku firem a družstev.
Foto: Profimedia.cz
“Jedná se o doprovodný zákon k občanskému zákoníku. Je to fakticky nový obchodní zákoník. Obsahuje nová pravidla o tom, jak vznikají a fungují obchodní společnosti,“ představil normu její předkladatel, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
Zákon je součástí nové úpravy soukromého práva. Podle Pospíšila ale neřeší anonymní vlastnictví a s ním související akcie na doručitele. Ty má upravovat jiný zákon, který jeho rezort připravil. S rozdělením legislativy do dvou částí přitom nesouhlasila opozice. Sněmovna k původnímu vládnímu návrhu přijala obsáhlý pozměňovací návrh, který mimo jiné upravuje odpovědnost za újmu způsobenou firmou či jejími zástupci.
Návrh počítá s tím, že by zájemcům, kteří chtějí začít s podnikáním, jejich úsilí usnadnil. K založení společnosti s ručením omezeným už nebude potřeba shromáždit základní kapitál ve výši alespoň 200 tisíc korun.
Další změnou související se společností s ručením omezením je zrušení zákazu disponovat pouze jediným podílem. “Návrh připouští, aby společník společnosti s ručením omezeným vlastnil i více obchodních podílů. Firma také bude moci nově povolit vydání více druhů podílů. Pro různé druhy podílů bude platit totéž, co pro různé druhy akcií. K dispozici budou podíly prioritní, dále ty, které jejich držitele vybaví hlasovacím právem,“ vysvětlil Pospíšil.
Mění se také správa akciových společností. Kromě dosavadního modelu, kdy se o chod firmy stará představenstvo spolu s dozorčí radou, bude moci správu vykonávat pouze správní rada. Takový model současně předpokládá vytvoření funkce statutárního ředitele. Jeho post má obsadit osoba vzešlá z voleb. Zákon také akciovým společnostem umožňuje vydat více druhů akcií.
Norma nezapomíná ani na věřitele, jejichž postavení by se díky němu mělo zlepšit. “Zavádíme pravidlo podnikatelského úsudku. To znamená, že pokud manažer konal v zájmu firmy, obezřetně a informovaně, neponese odpovědnost za výsledek. Manažeři, kteří společnost přivedou k úpadku, i ti, co se nepokusí hrozící úpadek odvrátit, se ale musí smířit s tím, že ponesou rizika,“ nastínil Pospíšil.
Podle ministra spravedlnosti se při tvorbě zákona snažili předkladatelé promítnout do něj zkušenosti v odvětví za posledních deset let. Vycházeli tak například z podobných zákonů západoevropských zemí.
“Novela zpřísňuje některá pravidla, zvyšuje například odpovědnost lidí ve statutárních orgánech společností s ručením omezeným. Jejich členové budou odpovědnější ke své činnosti než nyní, nově budou ručit svým celým majetkem za poškození společnosti,“ uzavřel Pospíšil s tím, že inspiraci nalezl on a jeho kolegové v právním řádu Velké Británie. Zákon začne účinkovat od 1. ledna 2014.