Obrovské dluhy telekomů konečně klesají. Kdy nastane růst?
Ten preclík přišel Georga Zudwilla minimálně na čtyři tisíce dolarů. O takovou sumu totiž tento penzionovaný informatik z Duisburgu přišel od roku 1998, kdy koupil akcie společnosti Deutsche Telekom. Jako stovky jiných investorů se mohl těšit alespoň z pohoštění zadarmo včetně hromady měkkých preclíků, které německá společnost servírovala 20. května na výroční valné hromadě v Kolíně nad Rýnem. „Aspoň něco,“ pronesl sedmasedmdesátiletý pan Zudwill a zakousl se do preclíku.
Takové bezplatné stravě říkají Němci „párková dividenda“. Dostanou však v dohlednu něco vydatnějšího? Možná ano. Po třech letech katastrofálních výsledků vykázaly nejpostiženější evropské telekomunikační společnosti náznaky oživení. V prvním čtvrtletí dosáhl Deutsche Telekom zisku, což se mu povedlo poprvé v posledních dvou letech - loni utrpěl ztrátu ve výši 29 miliard dolarů. France Télécom navýšil meziročně tržby o 7,3 procenta, čímž posílil tok peněžních prostředků o 60 procent (společnost neoznamuje čtvrtletní výši zisku). Holandská Royal KPN v prvním čtvrtletí překonala odhady analytiků a makléřská firma WestLB Panmure u ní letos očekává celoroční čisté příjmy ve výši 2,4 miliardy amerických dolarů – po dvou ztrátových letech.
Největší riziko telekomunikačních společností – jejich enormní dluhové břemeno – je na ústupu, protože nová generace manažerů razantně omezila výdaje a zbavila se vedlejších aktiv, například sítí kabelové televize, obchodních podílů v zahraničí a dceřiných společností vydávajících telefonní seznamy. „Zadlužení evropských telekomunikačních firem je minulostí,“ prohlašuje Peter Wirtz ze společnosti WestLB (viz tabulka). Jde o ohromující prohlášení, uvědomíme-li si, že před dvěma lety byla společnost KPN na pokraji krachu a ředitelé francouzských a německých telekomunikačních společností byli loni velmi blízko vyhazovu. „Letošní rok bude přelomový,“ oznámil nový generální ředitel Deutsche Telekomu Kai-Uwe Ricke akcionářům.
Zároveň je jasné, že telekomunikační firmy budou muset řešit celou řadu dalších problémů. Panují obavy, zda ke snížení dluhového břemene nedošlo na úkor omezení investičních výdajů. V prvním čtvrtletí France Télécom snížil kapitálové výdaje o 410 milionů dolarů. Vrcholoví manažeři telekomunikačních firem tvrdí, že nadále investují do růstu svých společností, například investicemi do mobilních sítí nové generace. Lidé zvenčí však mají pochybností. „Mohli by zanedbat důležité investice,“ obává se Lars Labryga, právník, který sleduje společnost Deutsche Telekom pro německé Sdružení na ochranu malých akcionářů.
V dlouhodobém horizontu budou muset bývalé evropské telekomunikační monopoly vyřešit daleko závažnější problém, a to nadměrné zaměření na pevné sítě a klasické hlasové hovory. Tyto obory představují 47,3 procenta tržeb Deutsche Telekomu a téměř 60 procent jejího provozního zisku v prvním čtvrtletí roku. Zisk i tržby však mají klesající tendenci. Nové technologie, jako širokopásmové připojení k internetu, tak vysoké marže neumožňují.
Jak dosáhnout růstu? Akcionáři Deutsche Telekomu by jistě rádi slyšeli jasnou odpověď. Na výroční valné hromadě slíbil Ricke akcionářům shromážděným ve sportovní hale v Kolíně nad Rýnem, že udělá z německého obra tu nejprogresivnější firmu široko daleko, navíc s maximálně vstřícným přístupem k zákazníkům. Dokonce přislíbil, že určitý čas bude sám prodávat ve firemních prodejnách. To je jistě hezké gesto, zatím to ale vypadá, že Ricke až příliš následuje kurs svého předchůdce Rona Sommera. Například když odmítl vyslyšet kritiku a nezastavil mezinárodní expanzi, kterou Sommer spustil.
Investoři se pomalu smiřují s novou neuspokojivou realitou. Namísto rychle rostoucích technologických gigantů působí nyní telekomunikační firmy spíše jako podniky veřejných služeb: vykazují stabilní, ale nijak závratné zisky. „Budoucnost je třeba vidět realisticky,“ říká Julian Hewett, hlavní analytik společnosti Ovum Ltd., londýnské firmy zabývající se výzkumem v oblasti telekomunikací. Tato skutečnost možná uspokojí akcionáře z řad vdov a sirotků, ale jen stěží naplní očekávání většiny investorů. Mobilní služby jsou stále výnosné, ale prakticky každý Evropan už mobilní telefon má. Operátoři navíc odložili realizaci nákladných mobilních sítí třetí generace.
Najdou se i dobré zprávy: akcie France Télécomu, které v jedné chvíli klesly o 97 procent vůči maximu v roce 2000, trojnásobně zvýšily svou hodnotu poté, co společnost v říjnu převzal nový generální ředitel Thierry Breton. Společnost od té doby snadno prodala obligace v hodnotě přes deset miliard dolarů a novou emisi akcií za sedmnáct miliard. Pokud bude růst akcií velkých telekomunikačních společností pokračovat, mohla by se obnovit důvěra evropských burzovních trhů. „My investoři stále doufáme,“ říká Lothar Schneider, důchodce z německého Leverkusenu, který vlastní několik set akcií Deutsche Telekomu. Hlavně aby naděje nebyly plané.
ZADLUŽENÍ KLESÁ
Společnost Výše zadlužení na konci roku 2003 v miliardách USD* Změna oproti roku 2002
DEUTSCHE TELEKOM 62,6 -11,5 %
FRANCE TELECOM 63,9 -19,2 %
KPN 12,0 -15,9 %
* Odhad
Zdroj: JCFQuant
Překlad: Tomáš Skřont
Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek