Menu Zavřít

Při sérii explozí v Thajsku zemřeli čtyři lidé. Útočníci zřejmě protestují proti režimu

12. 8. 2016
Autor: čtk

Během čtvrtečních a pátečních útoků pomocí nastražených trhavin v turistických letoviscích na jihu Thajska zahynuli nejméně čtyři lidé, desítky dalších utrpěly zranění. Mezi zraněnými jsou i zahraniční turisté, podle dosavadních informací českého ministerstva zahraničí však mezi oběťmi nebyli žádní Češi. K útokům se nikdo nepřihlásil, podle spekulací může jít o projevy nesouhlasu s nynějším vojenským režimem v zemi.

Během méně než 24 hodin explodovalo na pěti turisticky oblíbených místech jedenáct náloží. Ve čtvrtek zemřela při výbuchu dvou bomb v přímořském letovisku Čua Čin jedna Thajka a další dvě desítky lidí utrpěly zranění. Puma odpálená mobilním telefonem předtím usmrtila jednoho člověka na tržišti ve městě Trang.

V pátek policie informovala o celkem osmi explozích, dvě z nich se odehrály opět v letovisku Čua Čin. Tam vybuchly dvě nálože u hodinové věže v centru města a zabily nejméně jednoho člověka, další tři osoby jsou zraněné. Dva výbuchy zaznamenali rovněž na ostrově Pchúket, na tamní pláži Loma způsobila trhavina jedno zranění. Ve městě Surat Tchani byly v pátek během jedné hodiny odpáleny dvě nálože, při prvním z výbuchů u policejní stanice zemřel jeden člověk, další tři lidé byli zraněni.

Policie uvedla, že měla informace o tom, že se útoky chystají, nevěděla však nic bližšího o přesném načasování. Výbuchy podle ní zřejmě nesouvisejí s mezinárodním islámským terorismem, jde prý o akce „místní sabotáže“. Policejní mluvčí Pijapchant Pingmuangsajt ale zdůraznil, že vyšetřování stále probíhá a zatím nebylo zjištěno nic, co by exploze v populárních turistických destinacích spojovalo. Zástupci armády nicméně tvrdí, že dosud spáchané atentáty nesou stejný rukopis a že se zřejmě jedná o koordinovanou akci.

Šéf thajské vojenské vlády Prajutch Čan-Oča, který se dostal k moci po státním převratu v roce 2014, v první reakci odsoudil atentáty jako čin těch, kdo chtějí v zemi šířit chaos.

O pachatelích se zatím v médiích pouze spekuluje, nejpravděpodobnější však je, že jimi jsou buď muslimští povstalci nebo odpůrci vojenské vlády. Během povstaleckých bojů v převážně muslimských jižních provinciích zemřelo během 12 let na 6500 lidí, ozbrojenci však dosud nikdy neútočili na turisty.

S vojenským napětím se v Turecku vypořádali po svém

Dopady tureckého puče: o práci přišlo 76 tisíc lidí

 Příznivci tureckého prezidenta Erdogana na protestní akci proti pučistům (Zdroj: čtk)

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová uvedla, že mezi zraněnými byli ve čtvrtek převážně Nizozemci, Italové, Rakušani a Němci. Podle předběžných informací nebyli žádní Češi zraněni či usmrceni ani při další sérii explozí v noci ze čtvrtka na pátek. Vzhledem k období dešťů teď v Thajsku není turistická sezona, ta začíná v polovině listopadu. Valentová doplnila, že ministerstvo dlouhodobě upozorňuje na riziko teroristických útoků na jihu Thajska a v Bangkoku.

V letovisku Čua Čin má svůj palác 88letý thajský král Pchúmipchon Adundét, který je nejdéle vládnoucím monarchou světa a má mnoho kritiků. Dnes je v zemi tradiční den volna u příležitosti narozenin královny Sirikit. Útoky mohou souviset i s rostoucím odporem vůči vojenské vládě, která minulý týden v referendu prosadila změny ústavy.


Dále čtěte:

Útok v Ansbachu byl činem islamisty, myslí si bavorský ministr vnitra

bitcoin školení listopad 24

Útok v Mnichově nebyl terorismem, ale činem agresora

Útok v Nice šokoval svět. Má 84 obětí


  • Našli jste v článku chybu?