Menu Zavřít

Přibrzdit, zpomalit

4. 5. 2007
Autor: Euro.cz

Ubývá manažerů, kteří vidí v práci jediný smysl života

Simplyfy your life nebo Weniger arbeiten, mehr leben, to jsou názvy nových bestsellerů ve Spojených státech, Velké Británii a Německu. Signalizují nový trend ve společnosti, kterému se říká “Downshifting“. Přeloženo do češtiny: přeřadit o jeden rychlostní stupeň dolů. Za heslem se schovává příslib a víra v to, že kdo méně pracuje, lépe žije.
Tento trend se týká hlavně špičkových manažerů, kteří průměrně pracují v týdnu kolem 80 hodin, většinu času tráví v letadlech na cestách po všech světadílech a mají-li náhodou pár hodin volno o víkendu, zalezou si do umělých mořských vlnových lázní a se svou partnerkou si posílají SMS nebo se na ni dívají na mobilu. Požadavky na ně kladené jsou extrémní. A to nemyslím jen vzdělání a perfektní znalost alespoň čtyř jazyků. Musejí být 24 hodin k dosažení, musejí být kdykoliv připravení k odletu kamkoliv. Po čase si někteří z nich nutně musí položit otázku: A stojí mi to všechno ještě za to? Co víc si mohu koupit než to, co mám? Štěstí v supermarketu ani v luxusních obchodech neprodávají!
Tento trend je k nezastavení a už se ho ujal průmysl a marketing, který připravil „Lessness-Produkten“ pro tuto cílovou skupinu. Důvod je prostý. Počet těchto lidí začíná velice rychle narůstat. Ke konci roku 2004 prý již 48 procent Američanů si v posledních pěti letech dobrovolně zkrátilo svou pracovní dobu nebo odmítlo povýšení či si snížilo plánovaný pracovní cíl. Průzkumy provedené v poslední době ve Velké Británii říkají, že 2,5 milionu lidí radikálně změnilo své pracovní návyky a jeden milion lidí se k tomu chystá letos. A dokonce v Německu, kde vždy byla práce považována za to hlavní, byla smyslem života, už 87 procent lidí dle průzkumu Gallupova ústavu necítí žádnou pevnou vazbu ke svému zaměstnavateli a pro 39 procent lidí je denní boj o práci příliš tvrdý a k podobnému kroku nemá daleko.
Odborníci ale tvrdí, že tento trend nemá nic společného s těmi, kteří v sedmdesátých letech „vystupovali“ ze zaběhaného způsobu života, není politickým protestem, ale pouze privátní věcí. Staří „Aussteigern“ vystoupením ze společnosti protestovali proti politice, dnešní „Downshifter“ se o politiku moc nezajímají, jen chtějí sami lépe žít: zvýšit si kvalitu života.

  • Našli jste v článku chybu?