Menu Zavřít

Přichází doba elektronická

4. 8. 2004
Autor: Euro.cz

Jiří Hejduk

Konzultační společnost IDS Scheer, pojmenovaná podle zakladatele profesora Augusta Wilhelma Scheera, vznikla v Německu koncem července 1984. Po dvaceti letech zaměstnává 2000 lidí, kteří se zabývají především procesním řízením, modelováním obchodních procesů v systému ARIS a implementací informačního systému SAP. V České republice firma působí od roku 1994, kdy začala spolupracovat se společností Comsoft. IDS Scheer později Comsoft koupila a přetransformovala se v roce 2001 do dceřiné společnosti IDS Scheer ČR. Týdeník EURO hovořil s jejím generálním ředitelem Jiřím Hejdukem o akvizicích, specifikách zakázek pro veřejný sektor, olympiádě a nové české vládě.

EURO: IDS Scheer kromě firmy Comsoft v Česku získala i dceru společnosti Plaut Consulting. Tvrdí se, že až tři pětiny akvizic jsou neúspěšné. Jak se vám podařilo do IDS Scheer ČR zapojit někdejší Plaut?
HEJDUK: Akvizice Plautu má napomoci k celkovému růstu IDS Scheer, která by za několik let měla zaměstnávat pět až šest tisíc lidí. Firma převzala aktivity Plautu v části střední a východní Evropy a v celé Severní Americe. Bylo to usnadněno tím, že rozsah činnosti obou firem, tedy implementace SAP a konzultační činnost, byl téměř identický. V Česku byla akvizice oznámena loni v červenci, kdy jsme převzali 60 zaměstnanců Plautu.

EURO: Kde dnes leží těžiště poptávky po IT službách?
HEJDUK:Kromě systémů na řízení zdrojů podniku (ERP systémy) roste zájem o řešení typu řízení vztahů se zákazníky (CRM) nebo řízení dodavatelského řetězce (Supply Chain Management). Často firmy, které před třemi lety o CRM nepřemýšlely, dnes toto řešení považují za nezbytnost. Nadstavbové produkty SAP zlepšují získávání včasných a přesných informací, které zvyšují konkurenceschopnost těchto firem. Přitom například z našich zákazníků má CRM nanejvýš 30 procent. Prostor pro další růst je tedy velký.

EURO: V oblasti podnikových informačních systémů má SAP u velkých firem podíl přes šedesát procent. Vyčítá se mu však, že pro menší firmy je drahý. Jak na to reagujete?
HEJDUK: Přizpůsobujeme řešení pro takovéto typy firem. Zlevnění implementace SAP pro menší uživatele dosahujeme nabídkou přednastavených odvětvových řešení a odlišným metodickým implementačním postupem. Cena takovýchto řešení může začínat na jednom a půl milionu korun v rámci služeb.

EURO: Postupně dochází k elektronizaci obchodního styku mezi firmami. Jaký je podíl elektronické a papírové komunikace a jak se bude vyvíjet do budoucna?
HEJDUK: Míra elektronizace obchodního styku u českých firem zatím nedosahuje snad ani deseti procent. K jejímu navýšení dojde, až si podniky uvědomí, že elektronická komunikace je výrazně levnější než papírová - návratnost elektronizace podnikových procesů je kratší než dva roky. Bankovní sektor je asi v této oblasti nejdále. Nyní dochází k rozvoji elektronizace zejména řízení objednávek, fakturace či logistiky.

EURO: Jak hodnotíte současnou podobu zákona o zadávání veřejných zakázek? K vašim klientům patří například ministerstvo vnitra či ministerstvo obrany, takže s tím máte rozsáhlé zkušenosti…
HEJDUK: Tento zákon by asi v budoucnosti měl doznat dílčích změn, především v umožnění flexibilnější komunikace mezi oběma stranami výběrového řízení. Současná úprava není šťastná ani pro dodavatele, ani pro zadavatele. Hlavní slabinou je jeho komplikovanost, která způsobuje vysoké náklady na přípravu dokumentace k jednotlivým výběrovým řízením. Náročnost účasti ve veřejných zakázkách se s novou úpravou přinejmenším zdvojnásobila. V některých výběrových řízeních, jejichž celkový objem odhadujeme na pět až osm milionů, dokonce zvažujeme svoji účast, protože samotné náklady na přípravu dokumentace mohou přesáhnout zisky z takové zakázky.

EURO: Premiér Gross představil novou vládu, bude stabilní?
HEJDUK: Myslím, že se Stanislav Gross bude snažit, aby si k titulu nejmladšího premiéra nepřipsal další „nej“, tedy aby na postu premiéra nebyl i nejkratší dobu. Navíc jeho vyzrálost dokumentuje způsob zvládnutí organizace zasedání NATO i Mezinárodního měnového fondu. Při těchto příležitostech předvedl ukázkové manažerské i politické schopnosti. Obecně by nová vláda měla přinést politickou stabilizaci a zastavit růst dluhu veřejných financí.

MM25_AI

EURO: Za několik dnů začne olympiáda, jaké jsou šance českých sportovců?
HEJDUK: Bezpochyby máme pár želízek v ohni. Za prvé to je kajakářka Štěpánka Hilgertová, pak oštěpař Jan Železný. Obdobně bychom měli dosáhnout na nejvyšší příčky v desetiboji - pro Romana Šebrleho je to téměř povinnost, bude to však velmi složité a medaile bude zasloužená. Další šance budou ve střelbě, kde spolu s USA, Ruskem a Španělskem patříme ke světové špičce. Bez nadějí nejsou ani naše volejbalistky.

  • Našli jste v článku chybu?